Uwzględnienie w ewidencji pracowników i osób pobierających naukę danych dotyczących stosunku tych osób do powszechnego obowiązku wojskowego.

ZARZĄDZENIE NR 198
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1959 r.
w sprawie uwzględnienia w ewidencji pracowników i osób pobierających naukę danych dotyczących stosunku tych osób do powszechnego obowiązku wojskowego.

Na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy urzędów, instytucji, przedsiębiorstw i innych uspołecznionych zakładów pracy oraz kierownicy zakładów naukowych i szkół obowiązani są uwzględniać w prowadzonej przez nich ewidencji personalnej pracowników i osób pobierających naukę dane dotyczące stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego tych osób (obowiązku wojskowego kobiet), stopnia wojskowego w rezerwie oraz inne dane określone w niniejszym zarządzeniu.
2.
Ewidencję danych wymienionych w ust. 1 prowadzą komórki kadrowe. W zakładach pracy, w których nie istnieją wydzielone komórki kadrowe, prowadzenie ewidencji tych danych należy do obowiązku pracownika prowadzącego sprawy osobowe (referenta kadr lub do kierownika zakładu). Ewidencję danych w stosunku do osób pobierających naukę prowadzą organy zakładów naukowych i szkół właściwe do prowadzenia ewidencji tych osób.
§  2.
1.
W ewidencji personalnej pracowników i osób pobierających naukę odnotowuje się następujące dane:
1)
stosunek do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet);
2)
stopień wojskowy;
3)
numer specjalności wojskowej;
4)
przynależność ewidencyjną do wojskowej komendy rejonowej;
5) 1
nazwę i numer wojskowego dokumentu osobistego.
2. 2
Odnotowanie danych wymienionych w ust. 1 pkt 1 polega na wpisaniu jednego z następujących określeń:
1)
w stosunku do mężczyzn:
a)
przedpoborowy,
b)
poborowy,
c)
odbywający zasadniczą służbę wojskową,
d)
przeniesiony do rezerwy,
e)
zwolniony od powszechnego obowiązku wojskowego;
2)
w stosunku do kobiet:
a)
przeniesiona do rezerwy,
b)
zwolniona od obowiązku wojskowego kobiet.
3. 3
Określeń wymienionych w ust. 2 używa się w ewidencji personalnej pracowników i osób pobierających naukę w stosunku do następujących osób:
1)
"przedpoborowy" - do mężczyzn od początku do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia;
2)
"poborowy" - do mężczyzn od początku tego roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia, do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 23 lata życia, a jeżeli korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej z tytułu odbywania studiów w szkołach wyższych - do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 25 lat życia, jeżeli w tym czasie nie zostali przeniesieni do rezerwy lub zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego, jak również do mężczyzn starszych - do ukończenia 50 lat życia, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawali do poboru, oraz do mężczyzn, którzy zostali zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej bez przeniesienia do rezerwy;
3)
"odbywający zasadniczą służbę wojskową" - do żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową pełnioną w jednym nieprzerwanym okresie, albo pełnioną w kilku okresach w ciągu 3 lat, jak również pełnioną w systemie obrony terytorialnej (art. 52 ust. 1 i 2 oraz art. 55 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108);
4)
"przeniesiony do rezerwy" - do mężczyzn przeniesionych do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej lub bez odbycia tej służby;
5)
"zwolniony od powszechnego obowiązku wojskowego" - do mężczyzn zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego wskutek przekroczenia ustawowej granicy wieku lub uznania ich ze względu na stan zdrowia za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej (kategoria "E");
6)
"przeniesiona do rezerwy" - do kobiet w wieku od 18 do 40 lat życia, a posiadających stopień oficerski lub stopień chorążego - do 50 lat życia, które:
a)
zostały poddane rejestracji wojskowej zarządzonej na podstawie art. 111 i 112 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym oraz zostały uznane za zdolne do służby wojskowej kobiet i przeniesione do rezerwy,
b)
ukończyły w ramach studium wojskowego wojskowe szkolenie studentów szkól wyższych i zostały przeniesione do rezerwy,
c)
zostały zwolnione z czynnej służby wojskowej i przeniesione do rezerwy;
7)
"zwolniona od obowiązku wojskowego kobiet" - do kobiet, które były przeznaczone do służby wojskowej kobiet, jednak wskutek przekroczenia ustawowej granicy wieku (pkt 6) lub uznania, ich ze względu na stan zdrowia za niezdolne do służby wojskowej kobiet albo z innych względów zostały zwolnione od tego obowiązku.
§  3. 4
Wszystkich adnotacji wymienionych w § 2 należy dokonywać w stosunku do przedpoborowych i poborowych, którzy jeszcze nie stawali do poboru, na podstawie zaświadczeń o zgłoszeniu się do rejestracji, a w stosunku do poborowych, którzy stawali do poboru oraz żołnierzy rezerwy lub osób zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) - na podstawie posiadanych przez nich wojskowych dokumentów osobistych (art. 108 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym).
§  4.
1.
Kierownicy zakładów pracy, zakładów naukowych i szkół zawiadamiają pracowników i osoby pobierające naukę, podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (obowiązkowi wojskowemu kobiet) o obowiązku niezwłocznego zgłaszania jednostkom kadrowym (§ 1 ust. 2) wszelkich zmian zachodzących w ich stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet).
2.
Jednostki kadrowe (§ 1 ust. 2) obowiązane są do odnotowania w ewidencji personalnej danych wymienionych w § 2 w razie każdorazowej zmiany w stosunku pracownika lub osoby pobierającej naukę do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet).
§  5.
1. 5
Kierownicy zakładów pracy, zakładów naukowych i szkół obowiązani są do sprawdzenia przez zbadanie wojskowych dokumentów osobistych lub zaświadczeń o rejestracji, czy osoby zatrudnione lub pobierające naukę albo ubiegające się o przyjęcie do pracy lub do zakładu naukowego (szkoły) zgłosiły się do rejestracji i poboru, odbyły zasadniczą służbę wojskową albo ukończyły wojskowe szkolenie studentów i zostały przeniesione do rezerwy lub dopełniły obowiązku meldunkowego przewidzianego w art. 100-104 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym.
2.
O niewykonaniu obowiązków wymienionych w ust. 1 przez osoby podlegające powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (obowiązkowi wojskowemu kobiet) kierownicy zakładów pracy, zakładów naukowych i szkół obowiązani są niezwłocznie zawiadomić wojskowego komendanta rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tych osób.

3 Zawiadomienia wymienione w ust. 2 dotyczące przedpoborowych należy przekazywać właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania tych osób biuru gromadzkiej rady narodowej lub właściwemu do spraw ogólnoadministracyjnych organowi prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu miejskiego, dzielnicowej rady narodowej w mieście nie wyłączonym z województwa lub rady narodowej osiedla albo właściwemu do spraw wewnętrznych organowi prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski (dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa).

§  6.
Jeżeli pracownik lub osoba pobierająca naukę nie posiada wojskowego dokumentu osobistego (zaświadczenia o rejestracji) albo posiada niewłaściwy dokument wojskowy, kierownik zakładu pracy, zakładu naukowego lub szkoły powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wojskową komendę rejonową (organ wymieniony w § 5 ust. 3) właściwą ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
§  7.
1.
Organami uprawnionymi do sprawdzania w zakładach pracy, zakładach naukowych i szkołach ewidencji danych wymienionych w § 2 dotyczących pracowników i osób pobierających naukę są organy wojskowe (dowództwa okręgów wojskowych, wojskowe komendy wojewódzkie i rejonowe) oraz właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów rad narodowych.
2.
Organy wojskowe oraz właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów rad narodowych współdziałają w zakresie wymienionym w ust. 1 na zasadach, które określą Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
3.
Osoby delegowane przez organy wymienione w ust. 1 do sprawdzenia ewidencji w zakładach pracy, zakładach naukowych i szkołach obowiązane są okazać jednostkom kadrowym (§ 1 ust. 2) upoważnienie wydane przez te organy.
4.
Równocześnie ze sprawdzeniem w ewidencji wpisów dotyczących stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) pracowników i osób pobierających naukę osoby delegowane uprawnione są również do sprawdzania u tych osób wojskowych dokumentów osobistych (zaświadczeń o rejestracji).
5.
Sprawdzanie ewidencji i dokumentów przez osoby delegowane nie może naruszać normalnego toku pracy (nauki).
§  8.
Wszystkie zakłady pracy, zakłady naukowe i szkoły obowiązane są do dnia 31 grudnia 1959 r. uzupełnić ewidencję personalną pracowników i osób pobierających naukę zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 154 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1956 r. w sprawie prowadzenia przez uspołecznione zakłady pracy ewidencji danych dotyczących stosunku pracowników do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet) - (Monitor Polski Nr 54, poz. 588).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 78 z dnia 3 listopada 1964 r. (M.P.64.76.354) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 78 z dnia 3 listopada 1964 r. (M.P.64.76.354) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 78 z dnia 3 listopada 1964 r. (M.P.64.76.354) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 78 z dnia 3 listopada 1964 r. (M.P.64.76.354) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
5 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 78 z dnia 3 listopada 1964 r. (M.P.64.76.354) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.94.498

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uwzględnienie w ewidencji pracowników i osób pobierających naukę danych dotyczących stosunku tych osób do powszechnego obowiązku wojskowego.
Data aktu: 03/11/1959
Data ogłoszenia: 14/11/1959
Data wejścia w życie: 14/11/1959