Zasady podziału zysku, pokrywanie strat oraz finansowanie środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1959 r.
w sprawie zasad podziału zysku, pokrywania strat oraz finansowania środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie § 6 pkt 1 i 2 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz § 12 ust. 2 i § 32 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne przedsiębiorstwa ściśle z nimi współpracujące, nadzorowane przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  2.
W przedsiębiorstwach objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych normatyw środków obrotowych pokrywa się do wysokości 75% środkami własnymi i pasywami stałymi, pozostałe 25% podlega sfinansowaniu kredytem normatywnym.
2.
Termin, na który zostanie dokonane początkowe rozliczenie według zasad przewidzianych w ust. 1, ustala się na dzień 30 czerwca 1959 r.
3.
Nadwyżki własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, podlegają odprowadzeniu na zablokowane, oprocentowane rachunki przedsiębiorstw w banku finansującym.
4.
Niedobory środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, pokryje bank finansujący dodatkowym kredytem normatywnym (niezależnie od kredytu normatywnego, o którym mowa w ust. 1), spłacalnym ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw.
§  4.
Zasadę normatywów średniorocznych, obowiązującą w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lutego 1959 r. w sprawie zasad normowania środków obrotowych i ustalania pasywów stałych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i geologicznych (Monitor Polski Nr 22, poz. 99), rozciąga się na wszystkie przedsiębiorstwa objęte niniejszym zarządzeniem.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwu nie są potrzebne środki na fundusz rozwoju wobec trwałego zmniejszenia jego zadań produkcyjnych, zarząd budownictwa może przejąć nadwyżkę środków obrotowych stwierdzoną na początku roku przeznaczając ją na fundusz rezerwowy zarządu.
§  6.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz w podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządach budownictwa.
2.
Fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych tworzy się w ramach kwoty określonej w planie finansowym resortu z części zysku przedsiębiorstw.
3.
Fundusze rezerwowe zarządów budownictwa są tworzone z następujących źródeł:
1)
z 40% części zysku nieprawidłowego oraz niezależnego od działalności przedsiębiorstw, ustalonego w wyniku weryfikacji, o której mowa w § 7 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. powołanego w § 2,
2)
z niewykorzystanych dotacji podmiotowych,
3)
ze środków pozostających na rachunku rozliczeń zarządów po dokonaniu rozliczeń z budżetem,
4)
z pozostałości środków przeznaczonych na utrzymanie zarządów po zakończeniu roku gospodarczego,
5)
z pozostałości środków przeznaczonych na nagrody dla pracowników umysłowych, zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, po rozliczeniu nagród za rok gospodarczy,
6)
z przejętych przez zarządy nadwyżek środków obrotowych stosownie do przepisów § 5.
4.
Ministerstwo może przyznawać zarządom budownictwa środki na fundusz rezerwowy z części zysku przedsiębiorstw, przypadającej zgodnie z przepisem ust. 2 na fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.83.443

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady podziału zysku, pokrywanie strat oraz finansowanie środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 16/09/1959
Data ogłoszenia: 10/10/1959
Data wejścia w życie: 10/10/1959, 01/04/1959