Zniesienie wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazanie wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenie wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.

UCHWAŁA NR 350
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1959 r.
w sprawie zniesienia wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazania wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenia wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 2, art. 67 i art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz w wykonaniu uchwały nr 232 Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1958 r. w sprawie przekazania radom narodowym państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, podporządkowanych wojewódzkim zarządom państwowych gospodarstw rolnych i rejonowym zarządom rybactwa (Monitor Polski Nr 55, poz. 318) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do zniesienia wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych i przekazania podległych im przedsiębiorstw właściwym wojewódzkim radom narodowym.
2.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do utworzenia wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.
§  2.
Wojewódzkie zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych, zwane dalej "zjednoczeniami", są organizacjami gospodarczymi posiadającymi osobowość prawną, grupującymi państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i odpowiadającymi za rozwój państwowej gospodarki rolnej prowadzonej przez te przedsiębiorstwa na terenie danego województwa.
§  3.
1.
Do zadań zjednoczeń należy:
1)
zapewnianie realizacji zadań zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw państwowych zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi, a w szczególności udzielanie tym przedsiębiorstwom pomocy technicznej i organizacyjnej dla zabezpieczenia stałego postępu gospodarczego w ich działalności;
2)
koordynowanie, nadzór i kontrola działalności zgrupowanych przedsiębiorstw;
3)
reprezentowanie wspólnych interesów zgrupowanych przedsiębiorstw.
2.
Zjednoczenia podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywają osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
3.
Działalność zjednoczeń nie może ograniczać samodzielności zgrupowanych przedsiębiorstw, wynikającej z obowiązujących przepisów.
§  4.
1.
Szczegółowy zakres działania zjednoczenia, jego organizację, uprawnienia, zasady finansowania oraz wykaz zgrupowanych i podległych zjednoczeniu przedsiębiorstw ustala statut zjednoczenia, nadany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, na podstawie ramowego statutu, ustalonego przez Ministra Rolnictwa i zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W zjednoczeniu działa kolegium jako organ opiniodawczy i doradczy, w skład którego wchodzą dyrektorzy państwowych gospodarstw rolnych wybrani przez ogół dyrektorów przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu.
3.
Dla wykonania swych zadań zjednoczenie może tworzyć rejonowe inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych, stanowiące część składową aparatu zjednoczenia.
§  5.
Zjednoczenie prowadzić może własną działalność gospodarczą na rzecz lub z ramienia zgrupowanych przedsiębiorstw, jak np. bazy zaopatrzenia, bazy remontowe, laboratoria, lub organizować dla tych celów odrębne jednostki organizacyjne (biura, zakłady, przedsiębiorstwa), tworzone w przepisanym trybie.
§  6.
1.
Nadzór i kontrolę działalności: zjednoczeń wykonują prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Organami wykonawczymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych w tym zakresie są wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
3.
Do zadań nadzoru i kontroli, o których mowa w ust. 1 i 2, należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunkowych wytycznych działalności zjednoczeń;
2)
ustalanie dla zjednoczeń globalnych zadań planowych na podstawie wskaźników dyrektywnych określonych w trybie uchwały Rady Ministrów oraz na podstawie uchwał prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wytycznych Ministra Rolnictwa;
3)
ustalanie dla zjednoczeń globalnych planów perspektywicznych, wieloletnich i okresowych;
4)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności zjednoczeń;
5)
kontrola i rewizja finansowo-księgowa działalności zjednoczeń.
§  7.
Dla wykonywania przewidzianego ustawą o radach narodowych nadzoru Ministra Rolnictwa w sprawach państwowej gospodarki rolnej powołany zostaje w Ministerstwie Rolnictwa Generalny Inspektorat Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  8.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywane będą z wpłat nałożonych na zgrupowane (podległe) przedsiębiorstwa, obciążających ich koszty własne, oraz z dochodów z własnej działalności gospodarczej zjednoczeń według zasad ustalonych przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  9.
Zjednoczenia rozliczają się z działalności przedsiębiorstw zgrupowanych (podległych) z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych.
§  10.
Państwowe gospodarstwa rolne położone na terenie miast wyłączonych z województw zgrupowane będą we właściwych zjednoczeniach wojewódzkich, rozliczających się z ich działalności gospodarczej z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Pracownicy zatrudnieni w wojewódzkich zarządach państwowych gospodarstw rolnych przechodzą do pracy w zjednoczeniach.
§  12.
Do czasu ustalenia ogólnych zasad wynagradzania pracowników zjednoczeń i wchodzących w ich skład rejonowych inspektoratów państwowych gospodarstw rolnych stosuje się zasady wynagradzania ustalone w uchwale nr 319 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych jednostek nadrzędnych PGR.
§  13.
Zadania i limity inwestycyjne przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach (podległych zjednoczeniom) realizowane będą według dotychczasowych zasad. Po zatwierdzeniu planu inwestycyjnego na rok 1960 limity inwestycyjne należy przenieść do planów wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
1.
Prezes Rady Ministrów - na wniosek Ministra Rolnictwa uzgodniony z właściwym prezydium wojewódzkiej rady narodowej - może wyrazić zgodę na czasowe, nie przekraczające terminu 30 czerwca 1960 r., podporządkowanie niektórych zjednoczeń bezpośrednio prezydium wojewódzkiej rady narodowej, z wyłączeniem nadzoru wydziałów rolnictwa i leśnictwa. Wyłączenie to jednak nastąpić może jedynie w województwach, w których areał użytkowany przez państwowe gospodarstwa rolne stanowi poważną część ogólnej powierzchni gruntów ornych województwa; nie eliminuje ono funkcji wydziałów rolnictwa i leśnictwa w zakresie wykonywania ogólnej koordynacji planów oraz kontroli działalności państwowej gospodarki rolnej.
2.
W okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. koszty utrzymania zjednoczeń i koszty utrzymania placówek socjalnych w przedsiębiorstwach zgrupowanych (podległych) w zjednoczeniach pokrywane będą z budżetu centralnego. Po upływie tego okresu koszty utrzymania pokrywane będą według zasad przewidzianych w § 8, z tym że do dnia 30 czerwca 1961 r. koszty, ustalone i zarachowywane w sposób określony w tym paragrafie, pokrywane będą z dotacji budżetów wojewódzkich rad narodowych, z działu I "Gospodarka narodowa".
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa i Ministrowi Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.75.398

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zniesienie wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazanie wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenie wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.
Data aktu: 29/07/1959
Data ogłoszenia: 05/09/1959
Data wejścia w życie: 01/07/1959, 05/09/1959