Koordynacja akcji społecznej i inwestycji związanych z rozwojem radiofonii i telewizji.

UCHWAŁA NR 366
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 sierpnia 1959 r.
w sprawie koordynacji akcji społecznej i inwestycji związanych z rozwojem radiofonii i telewizji.

W związku z przewidywanym poważnym wzrostem liczby abonentów telewizyjnych i radiofonicznych w latach 1959-1965 oraz wynikającą z tego koniecznością zapewnienia warunków dla dobrego opracowywania i odbioru programów telewizyjnych i radiofonicznych na terenie poszczególnych województw, jak również w celu skoordynowania z założeniami rozwojowymi szeroko występującej inicjatywy społecznej w zakresie przyspieszenia rozbudowy ośrodków telewizyjnych i radiofonicznych - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Inwestycje w zakresie radiofonii i telewizji mogą być realizowane ze środków:
1)
objętych planem centralnym na sfinansowanie inwestycji scentralizowanych w ramach planów inwestycyjnych Ministerstwa Łączności i Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio",
2)
gromadzonych przez społeczne komitety budowy telewizji i radiofonii w drodze dobrowolnych ofiar oraz z dotacji rad narodowych.
§  2.
Ze środków objętych planem centralnym w ramach inwestycji scentralizowanych mogą być finansowane:
1)
inwestycje radiofoniczne i telewizyjne o znaczeniu ogólnopaństwowym, jak rozgłośnia centralna i centrum telewizyjne w Warszawie oraz magistralna sieć linii radiowych i kablowych, służąca do wymiany programów radiowych i telewizyjnych w zasięgu krajowym i zagranicznym,
2)
budowy terenowych ośrodków radiofonicznych i telewizyjnych, w szczególności w zakresie zakupu i montażu odpowiednich urządzeń radiowych i telewizyjnych.
§  3.
Inwestycje radiofonii i telewizji realizowane w części objętej planem centralnym, a finansowane w sposób wskazany w § 1 pkt 2 mogą obejmować roboty budowlano-montażowe terenowych ośrodków nadawczych telewizyjnych i radiowych, lokalnych telewizyjnych stacji retransmisyjnych małej mocy, rozgłośni radiowych i studiów telewizyjnych wraz z liniami zasilającymi, masztami i systemami antenowymi oraz podbudową dosyłowych linii radiowych.
§  4.
1.
Inwestycje określone w § 3 zlecają do wykonania społeczne komitety po uprzednim zgromadzeniu odpowiednich środków finansowych i zapewnieniu co najmniej 50% nakładów wartości kosztorysowej całej projektowanej inwestycji oraz po zatwierdzeniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez Ministerstwo Łączności i Komitet do Spraw Radiofonii "Polskie Radio".
2.
Uruchamianie inwestycyjnych środków planu centralnego na wyposażenie terenowych obiektów radiowych i telewizyjnych zgodnie z § 2 następować będzie w terminach wynikających z uzgodnionych z zainteresowanymi społecznymi komitetami harmonogramów robót.
§  5.
Minister Łączności w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" zapewni właściwy nadzór i koordynację inwestycji objętych niniejszą uchwałą.
§  6.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do udzielenia jak najdalej idącej pomocy istniejącym oraz nowo tworzonym społecznym komitetom budowy telewizji i radiofonii na terenie poszczególnych województw. W szczególności prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny przyjść z pomocą społecznym komitetom budowy telewizji i radiofonii w zakresie organizacyjnym i koordynacji ich działalności na terenie województwa.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Łączności, Przewodniczącemu Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" i przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024