Prowadzenie ewidencji wykorzystania lokali oraz sprawowanie kontroli nad zgodnością ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 czerwca 1959 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji wykorzystania lokali oraz sprawowania kontroli nad zgodnością ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali.

Na podstawie art. 73 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W miejscowościach, w których wprowadzono publiczną gospodarkę lokalami, prowadzi się ewidencję wykorzystania lokali według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu; ewidencja obejmuje również mieszkania służbowe w miejscowościach nie objętych publiczną gospodarką lokalami, z tym że w tych miejscowościach zakłady pracy prowadzą ewidencję we własnym zakresie bez potrzeby przesyłania kart ewidencyjnych (kartotek) do organów prezydiów rad narodowych.
2.
Ewidencja obejmuje:
1)
przydzielane przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych lokale mieszkalne i użytkowe,
2)
lokale mieszkalne mające charakter mieszkań służbowych,
3)
lokale mieszkalne w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, nie wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami,
4)
lokale użytkowe w zakładowych domach mieszkalnych oraz w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, nie wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami.
3.
Nie podlegają ewidencji lokale, wymienione w art. 30 ust. 1 pkt 1-9 i art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) oraz lokale reprezentacyjne.
§  2.
1.
Ewidencję wykonuje się przez prowadzenie kartoteki lokali.
2.
Każdy samodzielny lokal oznaczony odrębnym numerem powinien posiadać oddzielną kartę ewidencyjną w kartotece, bez względu na liczbę najemców.
§  3.
1.
Kartotekę prowadzą:
1)
administratorzy (właściciele, zarządcy) budynków w stosunku do wszystkich lokali znajdujących się w tych budynkach,
2)
właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych miast, osiedli lub gromad, a w miastach podzielonych na dzielnice - prezydiów dzielnicowych rad narodowych - w stosunku do wszystkich lokali objętych ewidencją.
2.
Przy zakładaniu kartoteki dla danego lokalu administratorzy wypełniają karty ewidencyjne w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyłają właściwemu do spraw lokalowych organowi prezydium rady narodowej.
§  4.
1.
Karty ewidencyjne administratorzy grupują w oddzielne kartoteki dla każdej nieruchomości oznaczonej odrębnym numerem porządkowym.
2.
Właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych prowadzą kartotekę według ulic w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic według kolejnej numeracji domów, w obrębie zaś domów - według kolejnej numeracji lokali.
§  5.
Kartoteki prowadzone są oddzielnie:
1)
dla lokali mieszkalnych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
2)
dla lokali użytkowych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  6.
1.
Wpis do karty może być dokonany tylko przez upoważnionego do tego pracownika właściwego do spraw lokalowych organu prezydium rady narodowej lub administrację budynku.
2.
Wpis powinien się opierać na danych wynikających z dokumentów.
3.
Osoba prowadząca kartotekę obowiązana jest wpisywać do niej dane bezzwłocznie po otrzymaniu dokumentacji.
4.
Administratorzy obowiązani są przynajmniej raz na pół roku uzgadniać zapisy w kartotece z organem do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
1.
Ewidencję prowadzoną na karcie ewidencyjnej według dotychczas obowiązującego wzoru należy prowadzić nadal na tej karcie do czasu jej zapisania - z pominięciem jednak rubryk w nowym wzorze nie przewidzianych.
2.
Dla budynków lub lokali, dla których nie zostały dotychczas sporządzone karty ewidencyjne, należy je sporządzić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  8.
Właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych miast, osiedli lub gromad, a w miastach podzielonych na dzielnice - prezydiów dzielnicowych rad narodowych, sprawują na swoim terenie kontrolę nad zgodnością prowadzonej ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali i z tego tytułu przeprowadzają systematyczną kontrolę wykorzystania lokali objętych ewidencją; organy te wykonują również nadzór nad prowadzeniem przez administratorów kartoteki i sprawdzają zgodność zapisów ze stanem faktycznym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KARTA EWIDENCYJNA LOKALU UŻYTKOWEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024