Poddanie kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływanie absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

UCHWAŁA NR 263
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie poddania kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływania absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

Na podstawie art. 108 ust. 1 i 109 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kobiety odbywające studia na wydziałach lekarskich i oddziałach stomatologii akademii medycznych, zwane dalej "studentkami", poddaje się wojskowemu szkoleniu studentów prowadzonemu w tych akademiach pod warunkiem uznania ich za zdolne do służby wojskowej kobiet.
2.
Obowiązek odbywania wojskowego szkolenia studentów określony w ust. 1 powstaje od początku tego roku kalendarzowego, w którym studentki kończą 18 lat życia, i trwa do czasu złożenia przez nie z wynikiem pomyślnym egzaminu końcowego z tego szkolenia.
3.
Wojskowemu szkoleniu studentów nie podlegają kobiety, które w roku przyjęcia na studia w akademii medycznej kończą 25 lat życia.
§  2.
1.
Przeznaczenie studentek do wojskowego szkolenia następuje w drodze rejestracji przeprowadzanej przez powiatowe komisje poborowe, połączonej z przeglądem lekarskim w celu zbadania stanu zdrowia i wydania orzeczenia o zdolności do służby wojskowej kobiet.
2.
Rektorzy akademii medycznych przesyłają corocznie nie później niż w ciągu 7 dni po rozpoczęciu nauki wykazy studentek do właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej właściwej dla siedziby akademii.
3.
Na podstawie wykazów wymienionych w ust. 2 właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów rad narodowych sporządzają listy studentek podlegających rejestracji.
§  3.
W sprawach sporządzania wykazów i list studentek podlegających rejestracji oraz wzywania ich do stawienia się przed komisją poborową i doręczania wezwań imiennych oraz przeznaczania i powoływania do wojskowego szkolenia stosuje się przepisy dotyczące studentów podlegających wojskowemu szkoleniu.
§  4.
1.
Wojskowe szkolenie studentek powołanych do tego szkolenia obejmuje przedmioty ogólnowojskowe i wojskowo-medyczne prowadzone w ramach studium wojskowego akademii medycznej według programu przewidzianego w przepisach o wojskowym szkoleniu studentów.
2.
W zakresie odbywania wojskowego szkolenia, noszenia umundurowania wojskowego i przestrzegania zasad dyscypliny wojskowej stosuje się do studentek wymienionych w ust. 1 przepisy dotyczące studentów obowiązanych do tego szkolenia.
§  5.
1.
Składanie przez studentki odbywające wojskowe szkolenie egzaminów końcowych z tego szkolenia w ramach studium wojskowego akademii medycznej odbywa się na zasadach określonych w przepisach wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
W razie niezłożenia przez studentkę egzaminu końcowego z wojskowego szkolenia z wynikiem pomyślnym stosuje się zasady przewidziane w regulaminie studiów w odniesieniu do egzaminów z innych przedmiotów obowiązkowych.
§  6.
1.
Studentki, które ukończyły wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego i złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin końcowy z tego szkolenia, zostają przeniesione do rezerwy oraz otrzymują tytuł podchorążego rezerwy.
2.
Studentki, które w czasie odbywania wojskowego szkolenia zostały orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej uznane za niezdolne do służby wojskowej kobiet, zostają zwolnione z tego szkolenia oraz od obowiązku wojskowego kobiet.
3.
Studentki obowiązane do odbywania wojskowego szkolenia, które przed jego ukończeniem zostały skreślone z listy studentów akademii medycznej, zostają zwolnione z tego szkolenia i przeniesione do rezerwy.
§  7.
1.
Absolwentki akademii medycznych, które ukończyły wojskowe szkolenie studentów i zostały przeniesione do rezerwy (§ 6 ust. 1), będą powoływane na jednorazowe przeszkolenie wojskowe na okres nie przekraczający sześciu tygodni.
2.
Powołanie absolwentek akademii medycznych wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od uzyskania przez nie prawa wykonywania zawodu lekarza.
3.
W sprawie powoływania absolwentek wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe oraz poddawania ich przed powołaniem przeglądowi lekarskiemu stosuje się przepisy dotyczące żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe.
§  8.
Wojskowemu szkoleniu studentów określonemu w uchwale podlegają również studentki uznane za zdolne do służby wojskowej kobiet w trybie przewidzianym w § 2, które w dniu wejścia w życie uchwały odbywają wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego akademii medycznych na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  9.
Powołaniu na przeszkolenie wojskowe w myśl § 7 podlegają również absolwentki akademii medycznych, które na podstawie dotychczasowych przepisów odbywały w tych akademiach wojskowe szkolenie studentów i po złożeniu egzaminu z tego szkolenia z wynikiem pomyślnym zostały przeniesione do rezerwy bez mianowania ich na stopień oficerski.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Obrony Narodowej oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.60.294

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Poddanie kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływanie absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 07/07/1959
Data wejścia w życie: 07/07/1959