Udzielanie przez przedsiębiorstwa budownictwa terenowego pomocy budownictwu realizowanemu w ramach czynów społecznych, budownictwu spółdzielczemu oraz zorganizowanemu przez zespoły chłopskie budownictwu indywidualnemu na wsi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 23 maja 1959 r.
w sprawie udzielania przez przedsiębiorstwa budownictwa terenowego pomocy budownictwu realizowanemu w ramach czynów społecznych, budownictwu spółdzielczemu oraz zorganizowanemu przez zespoły chłopskie budownictwu indywidualnemu na wsi.

W związku z uchwałą nr 1021 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i realizacji (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 31) oraz uchwałą nr 256 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1958 r. w sprawie pomocy Państwa przy racjonalnej zabudowie wsi nowo powstających oraz wsi odbudowywanych po zniszczeniach spowodowanych masowymi klęskami żywiołowymi (Monitor Polski Nr 61, poz. 345) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa budownictwa terenowego podległe radom narodowym udzielą - w miarę istniejących warunków i możliwości produkcyjnych - odpłatnie pomocy organizacyjnej i technicznej budownictwu realizowanemu w ramach czynów społecznych obejmującemu budowę szkół, budownictwu spółdzielczemu typu spółdzielni produkcyjnych, a budownictwu indywidualnemu organizowanemu przez zespoły chłopskie wyłącznie przy odbudowie wsi dotkniętych klęskami żywiołowymi.
§  2.
1.
Pomoc, o której mowa w § 1, polega na:
1)
oddelegowaniu robotników wykwalifikowanych do ściśle określonych robót;
2)
wysyłaniu na miejsce budowy instruktorów w celu udzielania instruktażu przy robotach wykonywanych siłami i środkami budującego;
3)
wypożyczaniu lekkiego sprzętu i środków transportowych za opłatą stosowaną w przedsiębiorstwach sprzętowo-transportowych budownictwa terenowego;
4)
sprzedaż po cenach rynkowych elementów prefabrykowanych pochodzących z nadwyżek produkcji pomocniczej.
2.
Wysokość opłat za udzieloną pomoc określoną w ust. 1 pkt 1 i 2 ogranicza się do zwrotu kosztów rzeczywistych.
§  3.
1.
Pomoc, o której mowa w § 2 ust. 1, nie wchodzi do planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw.
2.
Płace pracowników delegowanych w ramach pomocy pokrywane są ze środków budującego.
§  4.
Nadzór nad realizacją i przebiegiem pomocy udzielanej przez nadzorowane przedsiębiorstwa należy do wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw budownictwa terenowego.
§  5.
Zarząd Budownictwa Terenowego opracuje i przedstawi do zatwierdzenia instrukcję określającą tryb i zasady postępowania przy udzielaniu pomocy określonej w § 2.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 23 maja 1959 r.

Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych: S. Pietrusiewicz

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.51.248

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udzielanie przez przedsiębiorstwa budownictwa terenowego pomocy budownictwu realizowanemu w ramach czynów społecznych, budownictwu spółdzielczemu oraz zorganizowanemu przez zespoły chłopskie budownictwu indywidualnemu na wsi.
Data aktu: 23/05/1959
Data ogłoszenia: 09/06/1959
Data wejścia w życie: 23/05/1959, 09/06/1959