Określenie składników funduszu płac stanowiących podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne w uspołecznionych zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 maja 1959 r.
w sprawie określenia składników funduszu płac stanowiących podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne w uspołecznionych zakładach pracy.

Na podstawie § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1959 r. w sprawie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozliczania zasiłków wypłacanych przez zakłady pracy (Dz. U. Nr 9, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W jednostkach budżetowych w zakresie ich działalności podstawowej i działalności ubocznej prowadzonej w formie środków specjalnych oraz w zakładach budżetowych, podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne z zastrzeżeniem ust. 2 stanowią:
1)
wszystkie wypłaty brutto z § 1 "Płace" klasyfikacji budżetowej,
2)
kwoty wynagrodzeń brutto wypłacane z tytułu umowy o pracę z innych paragrafów klasyfikacji budżetowej,
3)
kwoty stypendiów brutto wypłacanych stypendystom podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
2.
W jednostkach budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią kwoty wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
§  2.
W przedsiębiorstwach państwowych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią wszystkie wypłaty brutto z osobowego funduszu płac wraz z wypłatami wynagrodzeń związanych z działalnością pomocniczą i uboczną.
§  3.
W organizacjach spółdzielczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią wszystkie wypłaty określone w § 2 oraz kwoty wynagrodzeń brutto, wypłacane z funduszów celowych.
§  4.
W państwowych i spółdzielczych jednostkach organizacyjnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią wszystkie wypłaty brutto z poz. "Płace pracowników" planu finansowego tych jednostek.
§  5.
W spółdzielniach produkcyjnych podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią wszystkie wypłaty wynagrodzeń brutto w gotówce oraz równowartość wynagrodzeń w naturze należnych pracownikom podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
§  6.
W stowarzyszeniach i innych organizacjach społecznych podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią kwoty wynagrodzeń brutto w gotówce oraz równowartość wynagrodzeń w naturze, należnych pracownikom podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
§  7.
W zakładach pracy objętych niniejszym zarządzeniem podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowią również kwoty wypłacane: tytułem wynagrodzeń z Kart Górnika, Hutnika, Stoczniowca, Energetyka, Skalnika, Gazownika i Kolejarza oraz tytułem premii eksportowej, premii za ponadplanowe oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliwa i energii, które dla potrzeb kontroli bankowej wyłączone zostały w myśl § 6 ust. 1 uchwały nr 197 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 48, poz. 278) z wykonanego funduszu płac.
§  8.
Nie stanowią podstawy do wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne:
1)
w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych zaliczone do osobowego funduszu płac, wymienione w § 7 uchwały nr 69 Rady Ministrów z dnia 22 marca 1958 r. w sprawie zasad planowania i kontroli funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 122) dodatki za rozłąkę przysługujące pracownikom czasowo przeniesionym oraz ryczałty przysługujące pracownikom przeniesionym, codziennie powracającym do miejsca stałego zamieszkania;
2)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" kwoty dodatku godzinowo-kilometrowego przysługujące pracownikom drużyn lokomotywowych i konduktorskich na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1957 r. w sprawie niektórych zmian w zakresie wynagradzania pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 23, poz. 110);
3)
w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, kwoty wynagrodzeń wypłacane z osobowego funduszu płac chałupnikom, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.50.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie składników funduszu płac stanowiących podstawę do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne w uspołecznionych zakładach pracy.
Data aktu: 15/05/1959
Data ogłoszenia: 02/06/1959
Data wejścia w życie: 02/06/1959, 01/01/1959