Zniesienie Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa.

UCHWAŁA NR 523
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1958 r.
w sprawie zniesienia Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa.

W celu ujednolicenia działalności organów sanitarno-weterynaryjnych oraz usprawnienia nadzoru sanitarno-weterynaryjnego w zakładach przemysłu spożywczego - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Znosi się Inspekcję Higieny i Jakości Mleka i Mięsa, powołaną uchwałą nr 240 Rady Ministrów z dnia 8 maja 1954 r. (Monitor Polski Nr A-48, poz. 662).
2.
Nadzór sanitarno-weterynaryjny w zakładach przemysłu spożywczego produkujących i przechowujących artykuły żywności pochodzenia zwierzęcego przejmie służba weterynaryjna resortu rolnictwa.
3.
Dotychczasowe zadania Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa, nie posiadające charakteru nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, przechodzą bezpośrednio na właściwe zakłady przemysłu spożywczego.
§  2.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do dostosowana organizacji służby weterynaryjnej w Ministerstwie Rolnictwa i w odpowiednich komórkach terenowych do zasad wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
§  3.
Nowe stanowiska pracy utworzone w wykonaniu przepisów § 2 należy w pierwszym rzędzie obsadzić lekarzami weterynarii zatrudnionymi dotychczas w Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa.
§  4.
Ministrowie Zdrowia oraz Rolnictwa ustalą prawa i obowiązki służby weterynaryjnej resortu rolnictwa w zakresie nadzoru sanitarno-weterynaryjnego oraz zasady współpracy miedzy tą służbą a państwowymi inspektorami sanitarnymi.
§  5.
1.
Zwalnianym pracownikom Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa może być wypłacona jednorazowa należność za ustawowy okres wypowiedzenia łącznie z okresem nie wykorzystanego ewentualnie urlopu wypoczynkowego na żądanie pracownika oraz w przypadku, gdy pracownik rezygnuje ze skierowania go przez zakład pracy do nowej pracy.
2.
Należność, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi w razie podjęcia przez pracownika pracy przed zakończeniem ustawowego okresu wypowiedzenia w części odpowiadającej wynagrodzeniu za okres trwania nowego stosunku pracy w ustawowym okresie wypowiedzenia.
§  6.
Traci moc uchwała nr 240 Rady Ministrów z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie powołania Inspekcji Higieny i Jakości Mleka i Mięsa (Monitor Polski Nr A-48, poz. 662).
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Przemysłu Spożywczego i Skupu, Rolnictwa oraz Zdrowia.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024