Przyznanie udziału radom narodowym gromad, osiedli i miast nie stanowiących powiatów w zaległych obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych, realizowanych w gotówce oraz w naturze.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1959 r.
w sprawie przyznania udziału radom narodowym gromad, osiedli i miast nie stanowiących powiatów w zaległych obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych, realizowanych w gotówce oraz w naturze.

Na podstawie art. 8 ustawy budżetowej na rok 1959 z dnia 12 lutego 1959 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przyznaje się radom narodowym gromad, osiedli i miast nie stanowiących powiatów udział w dochodach budżetu centralnego z tytułu wpłat równoważników pieniężnych za zaległe dostawy obowiązkowe, pobieranych na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o realizacji zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych (Dz. U. Nr 62, poz. 337) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Ministra Finansów z dnia 4 lutego 1958 r. w sprawie ustalania wysokości i pobierania równoważnika pieniężnego w zamian zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych (Dz. U. Nr 9, poz. 29).
§  2.
Wysokość udziału, o którym mowa w § 1, ustala się dla poszczególnych budżetów gromad, osiedli i miast nie stanowiących powiatów w wysokości 20% wpływów z wpłat równoważnika, z tym że na terenie województw: gdańskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego oraz dla powiatów: ustrzyckiego, leskiego, przemyskiego i sanockiego województwa rzeszowskiego udział wpływów z równoważnika ustala się w wysokości 100%.
§  3.
Wysokość udziału dla poszczególnych budżetów według stawek procentowych ustalonych w niniejszym zarządzeniu oblicza i przekazuje na rzecz właściwych budżetów Narodowy Bank Polski w trybie ustalonym w §§ 4 i 5 instrukcji nr BP 2/55 Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 1955 r. w sprawie trybu wykonywania planów równoważenia budżetów terenowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 3), w ciężar wydatków budżetu centralnego (część 75, dział 15, rozdział 12. Udział w dochodach z równowartości pieniężnej za zaległe dostawy obowiązkowe).
§  4.
1.
Jeżeli zamiast wpłaty w gotówce gospodarstwo rolne wykonuje zaległości dostawą nie dostarczonych przed wymierzeniem równoważnika pieniężnego artykułów rolnych lub hodowlanych, przyznaje się radom narodowym gromad z dochodów budżetu centralnego kwotę odpowiadającą 20% dostawy w naturze, przeliczonej na równoważnik pieniężny.
2.
Udział, o którym mowa w ust. 1, oblicza się od kwot odpisanych na podstawie kwitów dostawy zaległości w myśl ust. 18 instrukcji nr 7/58 Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 1958 r. w sprawie trybu ustalania, poboru i egzekucji równoważnika pieniężnego w zamian zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych (Dz. Urz. Min. Przem. Spożywczego i Skupu Nr 2, poz. 6).
§  5.
1.
W celu otrzymania udziału, o którym mowa w § 4, prezydium gromadzkiej rady narodowej sporządza po upływie miesiąca wykaz kwot odpisanych oraz przesyła go wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej rady narodowej do sprawdzenia i zatwierdzenia do wypłaty zgodnie z przepisami o rachunkowości budżetowej.
2.
Na podstawie zatwierdzonego wykazu kwot odpisanych wydział finansowy zarządza wypłatę udziału na poczet budżetu gromadzkiej rady narodowej w ciężar rachunku wydatków budżetu centralnego części 75, dział 15, rozdział 13 - Wypłaty z tytułu dostaw w naturze. W budżetach gromad wpływy z powyższego tytułu należy zaliczyć na część 12, dział 8, rozdział 13. Wpływy z tytułu dostaw w naturze.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.45.210

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przyznanie udziału radom narodowym gromad, osiedli i miast nie stanowiących powiatów w zaległych obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych, realizowanych w gotówce oraz w naturze.
Data aktu: 08/05/1959
Data ogłoszenia: 25/05/1959
Data wejścia w życie: 25/05/1959, 01/01/1959