Premiowanie pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

Na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26), w związku z § 3 uchwały nr 11 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie zmian w regulaminach premiowania pracowników za oszczędne zużywanie paliw stałych i energii elektrycznej - w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, zainteresowanymi ministrami i Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwami w rozumieniu zarządzenia są państwowe przedsiębiorstwa (zakłady) przemysłowe, z wyjątkiem elektrowni (elektrociepłowni) zawodowych i przemysłowych, zarządy portów: Gdańsk, Gdynia i Szczecin, komunalne przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji oraz komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne.
§  2.
1.
Ministrowie sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwami w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych mogą zezwolić na premiowanie pracowników zatrudnionych w nadzorowanych przedsiębiorstwach przy obsłudze i nadzorze energochłonnych urządzeń produkcyjnych oraz pracowników służby energetycznej tych przedsiębiorstw, a w komunalnych przedsiębiorstwach komunikacyjnych pracowników podstacji prostownikowych zasilających miejską trakcję elektryczną - za racjonalne i oszczędne użytkowanie czynnej i biernej energii elektrycznej, zgodnie z "Wytycznymi premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie czynnej i biernej energii elektrycznej", stanowiącymi załącznik do zarządzenia.
2.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi warunkami pracy lub potrzebami poszczególnych przedsiębiorstw, grup tych przedsiębiorstw bądź gałęzi przemysłu zainteresowani ministrowie mogą za zgodą Ministra Górnictwa i Energetyki oraz Ministra Pracy i Opieki Społecznej i w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego ustalić ramowe zasady premiowania odmienne od zasad określonych w wytycznych, o których mowa w ust. 1.
3.
Dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa w porozumieniu z radą robotniczą i radą zakładową decyduje o wprowadzeniu w przedsiębiorstwie premiowania pracowników za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej oraz ustala szczegółowe zasady premiowania na podstawie wytycznych bądź ramowych zasad, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  3.
Premie za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej wypłaca się poza planowanym funduszem płac.
§  4.
W razie niedotrzymania ustalonych wskaźników (norm) jednostkowego zużycia energii elektrycznej lub stwierdzenia marnotrawstwa energii elektrycznej albo niewłaściwej gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwie - pracownicy przedsiębiorstwa nie mają prawa do premii za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej, a ponadto dyrektor przedsiębiorstwa zobowiązany jest obniżyć lub pozbawić premii przysługującej tym pracownikom z innych tytułów.
§  5.
Państwowa Inspekcja Energetyczna oraz inne organy upoważnione przez Ministra Górnictwa i Energetyki do sprawowania nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej mają prawo przeprowadzania kontroli w zakresie prawidłowego ustalania wyników, stanowiących podstawę do premiowania pracowników za racjonalne i oszczędne użytkowanie czynnej i biernej energii elektrycznej.
§  6.
Tracą moc przepisy wydane na podstawie uchwały nr 893 Prezydium Rządu z dnia 18 grudnia 1954 r. w sprawie premiowania pracowników uspołecznionych zakładów przemysłowych za oszczędne i racjonalne użytkowanie energii elektrycznej, zmienionej uchwałą nr 555 Prezydium Rządu z dnia 9 lipca 1955 r. oraz uchwałą nr 171 Prezydium Rządu z dnia 9 kwietnia 1956 r.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW PAŃSTWOWYCH PRZEDSIĘBIORSTW ZA RACJONALNE I OSZCZĘDNE UŻYTKOWANIE CZYNNEJ I BIERNEJ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

1.
Premiowaniem za racjonalne i oszczędne użytkowanie czynnej i biernej energii elektrycznej, zwanym dalej "premiowaniem", mogą być objęci wyłącznie pracownicy obsługujący i nadzorujący energochłonne urządzenia produkcyjne oraz pracownicy służby elektro-energetycznej w przedsiębiorstwach, w których ustalone są normy lub wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej i które posiadają odpowiednią aparaturę pomiarową. Premiowaniem w komunalnych przedsiębiorstwach komunikacyjnych mogą być objęci wyłącznie pracownicy podstacji prostownikowych zasilających miejską trakcję elektryczną.
2.
Premiowanie dotyczy użytkowania energii elektrycznej czynnej i biernej, pobieranej zarówno z sieci energetyki zawodowej, jak i z elektrowni przemysłowych.
3.
W przedsiębiorstwach, w których wprowadzone zostanie premiowanie, tworzy się fundusz premiowy, na który przeznacza się 12 groszy od każdej zaoszczędzonej kilowatogodziny energii elektrycznej czynnej. Jeżeli przedsiębiorstwo uiszcza w danym okresie rozliczeniowym dodatkowe dopłaty za pobór energii elektrycznej biernej, fundusz premiowy ulega obniżeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostają te dopłaty do wartości pobranej energii elektrycznej czynnej (tylko opłaty za kWh).
4.
Przez zaoszczędzone kilowatogodziny energii elektrycznej czynnej, o których mowa w ust. 3, rozumie się różnicę między:
1)
liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej czynnej, zaplanowaną na podstawie ustalonych norm lub wskaźników zużycia dla określonych asortymentów produkcji (usług) lub dla produkcji wykonywanej przez określone odbiorniki energochłonne, skorygowaną o procent wykonania planu produkcji (usług) w tych asortymentach lub przez te odbiorniki a
2)
liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej czynnej, rzeczywiście zużytej dla produkcji tych samych asortymentów (tych samych usług) lub przez te same odbiorniki energochłonne, obliczoną na podstawie wskazań aparatury pomiarowej.
5.
Normy lub wskaźniki zużycia, o których mowa w ust. 4, nie mogą być wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Odstępstwo od tej zasady może mieć miejsce w przypadkach uzasadnionych zmianą warunków produkcji, za każdorazową zgodą jednostki nadrzędnej.
§  6.
Fundusz premiowy, o którym mowa w ust. 3, może być uruchomiony pod warunkiem:
1)
zużycia energii elektrycznej nie stanowiącej podstawy do obliczania oszczędności (ust. 4) w stosunku procentowym do zużycia całkowitego nie wyższym niż osiągnięty w analogicznym okresie roku ubiegłego;
2)
nieprzekroczenia planowanego rozchodu energii w innych postaciach przez urządzenia, którymi można zastępować odbiorniki energii elektrycznej, co musi być udowodnione dotrzymaniem lub polepszeniem jednostkowych wskaźników zużycia tych nośników energii lub też kompleksowego energetycznego wskaźnika jednostkowego zużycia.
7.
Na premie miesięczne lub kwartalne dla pracowników przeznacza się zaliczkowo 75% funduszu premiowego wynikającego z rozliczenia za dany miesiąc lub kwartał. Ostateczne rozliczenie funduszu premiowego, uwzględniające ewentualne przekroczenia zużycia energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach lub kwartałach, następuje po zakończeniu roku.
8.
Dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa w porozumieniu z radą robotniczą i radą zakładową może przeznaczyć część funduszu premiowego (co najwyżej 5%) na premie uznaniowe dla pracowników przedsiębiorstwa nie objętych premiowaniem, którzy przyczynili się do osiągnięcia oszczędności energii elektrycznej.
9.
Premia za oszczędne zużycie energii elektrycznej łącznie z premią za oszczędność paliw stałych nie może dla pracowników umysłowych przekroczyć granicy określonej w § 5 ust. 2 uchwały nr 199 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych państwowych przedsiębiorstw przemysłowych.
10.
Premia za oszczędne zużycie energii elektrycznej dla pracowników fizycznych nie może przekroczyć 30% miesięcznego wynagrodzenia podstawowego pracowników.
11.
Wykaz stanowisk i działów, którym przysługuje prawo do korzystania z premii, dopuszczalną wysokość premii, granicę poprawy wskaźników, powyżej której wymagane jest uzasadnienie, jakimi środkami została ona osiągnięta, oraz sposób rozdziału premii w zależności od wpływu poszczególnych pracowników na kształtowanie się norm lub wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej czynnej i współczynników mocy, określa dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa w porozumieniu z radą robotniczą i radą zakładową - w szczegółowych zasadach premiowania ustalonych na podstawie niniejszych wytycznych.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.43.200

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Premiowanie pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
Data aktu: 13/04/1959
Data ogłoszenia: 20/05/1959
Data wejścia w życie: 20/05/1959, 01/01/1959