Sporządzenie bilansu potrzeb inwestycyjnych do 1965 r. i lokalizacji szkół podstawowych w miastach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 16 lutego 1959 r.
w sprawie sporządzenia bilansu potrzeb inwestycyjnych do 1965 r. i lokalizacji szkół podstawowych w miastach.

W celu zapewnienia niezbędnych terenów pod budowę szkół podstawowych w miastach, a w szczególności w gęsto zabudowanych dzielnicach istniejących miast - na podstawie art. 69 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inspektoraty oświaty w ścisłej współpracy z architektami miejskimi opracują w terminie do dnia 1 lipca 1959 r. bilans potrzeb inwestycyjnych dla poszczególnych miast do zrealizowania w okresie do 1965 r.
§  2.
Bilans potrzeb inwestycyjnych powinien uwzględniać:
1)
oczekiwaną liczbę młodzieży szkolnej w roku 1965,
2)
zmniejszenie zagęszczenia szkół (zmianowości izb lekcyjnych) w poszczególnych obwodach w ten sposób, aby zmierzając do zapewnienia jednozmianowości nie przekraczać w poszczególnych szkołach zagęszczenia 11/2 oddziału na jedną izbę lekcyjną,
3)
konieczność rezygnacji z nieodpowiednich budynków, które nie nadają się do dalszego użytkowania przez szkoły.
§  3.
Inspektoraty oświaty w ścisłej współpracy z architektami miejskimi w terminie do dnia 1 lipca 1959 r. spowodują wyznaczenie działek pod budowę szkół niezbędnych dla realizacji programu inwestycyjnego wynikającego z bilansu potrzeb na podstawie skorygowanej w razie konieczności sieci szkolnej. Program inwestycyjny powinien być opracowany po uwzględnieniu możliwości rewindykacji budynków szkolnych użytkowanych obecnie w inny sposób. Dokonując korekty sieci szkolnej należy przestrzegać zasady, aby młodzież uczęszczała do szkół znajdujących się na terenie zespołu bloków, w którym zamieszkuje (dotyczy to przede wszystkim dzieci młodszych), a to w celu zabezpieczenia dzieci przed przechodzeniem przez niektóre arterie komunikacyjne.
§  4.
W miastach posiadających opracowane perspektywiczne plany zagospodarowania przestrzennego należy przy ustalaniu lokalizacji opierać się zasadniczo na tych planach, z tym że jeżeli plany te nie zapewniają w pełni zaspokojenia potrzeb, należy przeprowadzić uzupełnienie lokalizacji szkół.
§  5.
W gęsto zabudowanych dzielnicach miast, w których brak jest terenów pod budowę szkół w rozmiarach przewidzianych obowiązującymi normatywami, dopuszcza się odchylenia od normatywów co do wielkości działki, z tym zastrzeżeniem że minimalna powierzchnia działki szkolnej nie może być mniejsza od 2500 m2. W tych przypadkach należy z konieczności realizować budownictwo normatywne etapowo, jeżeli są perspektywy na powiększenie działki bądź jeżeli nie ma możności powiększenia działki w przyszłości - budownictwo nienormatywne, np. szkoły filialne dla młodszych dzieci w pawilonach o kilku izbach lekcyjnych ewentualnie na działkach przy istniejących szkołach. Nie należy jednak budować pawilonów mniejszych niż o 4 izbach lekcyjnych. Budynki takie w razie przeprowadzenia deglomeracji mogłyby być przeznaczone na inne cele lub nawet rozebrane.
§  6.
Opracowany ostatecznie w porozumieniu z kuratorium okręgu szkolnego bilans potrzeb inwestycyjnych wraz z wytypowanymi działkami należy przedstawić prezydium miejskiej rady narodowej do zatwierdzenia, a Ministerstwu Oświaty - do wiadomości.
§  7.
Po zatwierdzeniu przez prezydium miejskiej rady narodowej opracowanego w powyższy sposób bilansu potrzeb oraz wykazu wytypowanych działek - inspektoraty oświaty bądź kuratoria okręgów szkolnych przystąpią bezzwłocznie do załatwienia dokumentacji prawnej dla wszystkich wytypowanych działek.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024