Tworzenie przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe, handlowe i usługowe rezerw na roszczenia dochodzone w postępowaniu sądowym lub arbitrażowym.

UCHWAŁA NR 118
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1959 r.
w sprawie tworzenia przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe, handlowe i usługowe rezerw na roszczenia dochodzone w postępowaniu sądowym lub arbitrażowym.

W celu urealnienia wyników działalności państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlano-montażowych, handlowych i usługowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe, handlowe i usługowe, zwane w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami", obowiązane są utworzyć rezerwę na dochodzone w postępowaniu sądowym lub arbitrażowym roszczenia z tytułu należności za dostawy, roboty i usługi wykonane przez te przedsiębiorstwa.
2.
Rezerwę tworzy się pod datą skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego (arbitrażowego), jednak nie później niż w ciągu dwu miesięcy od daty wpływu dokumentu stwierdzającego odmowę zapłaty przez odbiorcę.
3.
Rezerwę tworzy się w wysokości 100% sumy roszczenia. Przy tworzeniu rezerwy nie uwzględnia się należności z tytułu odsetek, zwłoki i zwrotu kosztów postępowania sądowego lub arbitrażowego.
4.
Równowartość utworzonej rezerwy obciąża w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych straty przedsiębiorstwa, a w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych zmniejsza obroty z tytułu sprzedaży za okres, w którym utworzono rezerwę.
§  2.
1.
W razie wyegzekwowania należności zmniejsza się odpowiednio utworzoną rezerwę, zwiększając równocześnie w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych zyski przedsiębiorstwa, a w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych - obroty z tytułu sprzedaży.
2.
Zmniejszenie rezerwy przeprowadza się pod datą, w której odbiorco dokonał wpłaty należności. Wpłata wpływa na zwiększenie zysku (obrotów ze sprzedaży) tego roku, w którym została dokonana, niezależnie od tego, jakiego roku dotyczy.
§  3.
Przepisy § 1 i 2 stosuje się również do roszczeń skierowanych przez przedsiębiorstwa na drogę postępowania sądowego lub arbitrażowego przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, jeżeli postępowanie to nie zostało jeszcze prawomocnie ukończone.
§  4.
Upoważnia się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych do rozciągnięcia w uzgodnieniu z Ministrem Finansów przepisów niniejszej uchwały na podległe i nadzorowane przedsiębiorstwa innych kategorii niż wymienione w § 1 ust. 1.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom, a w zakresie przedsiębiorstw podporządkowanych radom narodowym - prezydiom właściwych rad narodowych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.33.149

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tworzenie przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe, handlowe i usługowe rezerw na roszczenia dochodzone w postępowaniu sądowym lub arbitrażowym.
Data aktu: 25/03/1959
Data ogłoszenia: 20/04/1959
Data wejścia w życie: 20/04/1959