Usunięcie zaniedbań w zakresie nadzoru i kontroli w przedsiębiorstwach, instytucjach i urzędach państwowych.

ZARZĄDZENIE NR 41
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1959 r.
w sprawie usunięcia zaniedbań w zakresie nadzoru i kontroli w przedsiębiorstwach, instytucjach i urzędach państwowych.

Stwierdzono, że przy pewnej poprawie w dziedzinie ujawniania i pociągania do odpowiedzialności osób bezpośrednio winnych nadużyć nadal obserwuje się poważne zaniedbania w zakresie ścigania i karania osób odpowiedzialnych za popełnione nadużycia pośrednio, z tytułu złego nadzoru i słabej kontroli.
W celu usunięcia zaniedbań w zakresie nadzoru i kontroli w przedsiębiorstwach, instytucjach i urzędach państwowych (zwanych dalej "zakładami pracy") zarządza się, co następuje:
1.
W każdym przypadku ujawnienia nadużycia kierownik zakładu pracy obowiązany jest:
1)
zbadać:
a)
czy nie miało miejsca zaniedbanie przez osoby do tego powołane obowiązku nadzoru lub kontroli i
b)
jakie warunki umożliwiły przestępstwo lub sprzyjały jego popełnieniu;
2)
wyciągnąć na podstawie wyników przeprowadzonego badania konsekwencje służbowe oraz
3)
przedsięwziąć w razie potrzeby środki organizacyjne w celu zapobieżenia podobnym zaniedbaniom w przyszłości.
2.
Badanie (ust. 1 pkt 1) powinno być podjęte i przeprowadzone niezwłocznie po ujawnieniu nadużycia dokonanego przez osobę bezpośrednio odpowiedzialną, niezależnie od skierowania doniesienia do organów powołanych do ścigania przestępstw. Kierownik zakładu pracy może w razie potrzeby powierzyć przeprowadzenie badania specjalnie do tego celu powołanej komisji z ewentualnym udziałem czynnika społecznego.
3.
W razie stwierdzenia, że zaniedbanie obowiązku nadzoru lub kontroli przyczyniło się do popełnienia przestępstwa, kierownik zakładu pracy obowiązany jest powiadomić o tym właściwego prokuratora lub Milicję Obywatelską, zgodnie z przepisem art. 229 § 2 kodeksu postępowania karnego. Kierownik zakładu pracy obowiązany jest równocześnie powiadomić jednostkę nadrzędną nad zakładem pracy o skierowaniu doniesienia do organów powołanych do ścigania przestępstw i o wyciągniętych w wyniku przeprowadzonych badań konsekwencjach służbowych oraz o przedsięwziętych środkach organizacyjnych.
4.
Umorzenie postępowania karnego lub uniewinnienie przez sąd osoby oskarżonej o brak nadzoru lub kontroli nie zwalnia kierownika zakładu pracy od wyciągnięcia w uzasadnionym przypadku stosownych konsekwencji służbowych.
5.
Jeżeli zaniedbanie obowiązku nadzoru lub kontroli spowodowało powstanie szkody majątkowej, kierownik zakładu pracy obowiązany jest ustalić, czy zachodzi potrzeba wytoczenia powództwa cywilnego przeciwko osobom winnym zaniedbania obowiązku nadzoru lub kontroli i jeżeli tak - niezwłocznie je wytoczyć.
6.
W razie uznania przez kierownika zakładu pracy, że nie zachodzi potrzeba kierowania doniesienia do organów powołanych do ścigania przestępstw (ust. 3) lub wytoczenia powództwa cywilnego (ust. 5) przeciwko osobom winnym zaniedbania obowiązku nadzoru lub kontroli, kierownik zakładu pracy obowiązany jest zawiadomić o tym jednostkę nadrzędną, podając uzasadnienie.
7.
Jeżeli osobą winną zaniedbania nadzoru lub kontroli jest kierownik zakładu pracy, obowiązki określone w ustępach poprzedzających ciążą na jednostce nadrzędnej nad zakładem pracy.
8.
Dla zapobieżenia zaniedbaniom w zakresie nadzoru i kontroli kierownicy zakładów pracy obowiązani są:
1)
ustalić w wyraźny sposób obowiązki służbowe osób odpowiedzialnych za nadzór i kontrolę, zwłaszcza w zakresie nadzoru i kontroli,
2)
położyć nacisk na polepszenie jakości pracy pracowników przeprowadzających kontrole (inspekcje, rewizje, inwentaryzacje, remanenty) w zakładach pracy o.................... przydatność tych pracowników, ich ................... i moralne, w szczególności, czy nie byli karani za przestępstwa z chęci zysku;
3)
jak najszerzej wykorzystywać wystąpi.................... Izby Kontroli, prokuratury, organów kontroli .................... finansowej oraz Państwowej Inspekcji .................... ..........jące przyczyny powstawania nadużyć i okoliczności sprzyjające ich popełnieniu oraz powiadamiać organy kierujące wystąpienia o sposobie wykorzystania wystąpień.

Niewykonanie tych obowiązków przez kierowników zakładów pracy uważane będzie za zaniedbanie obowiązku nadzoru, ciążącego na kierowniku zakładu.

9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.28.132

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usunięcie zaniedbań w zakresie nadzoru i kontroli w przedsiębiorstwach, instytucjach i urzędach państwowych.
Data aktu: 27/03/1959
Data ogłoszenia: 07/04/1959
Data wejścia w życie: 07/04/1959