Przekazanie uprawnień do wykonywania nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 24 lutego 1959 r.
w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się dyrektorów i naczelnych inżynierów zakładów energetycznych okręgów oraz imiennie upoważnionych przez dyrektorów tych zakładów pracowników zakładów energetycznych okręgów do wykonywania nadzoru i kontroli w zakresie racjonalnego, bezpiecznego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej oraz stosowania środków zmierzających do tego celu.
§  2.
1.
Upoważnia się dyrektorów i naczelnych inżynierów zakładów energetycznych okręgów oraz kierowników i głównych inżynierów zakładów energetycznych prowadzonych przez zakłady energetyczne okręgów, do wymierzania kar pieniężnych jednostkom gospodarki uspołecznionej w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) za:
1)
nieuzasadnione przekroczenie norm lub wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej i cieplnej ponad ustalone dla nich wielkości,
2)
trwające ponad godzinę przekroczenia poboru mocy podczas godzin szczytowych,
3)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej czynnej i biernej,
4)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru mocy i energii elektrycznej czynnej i biernej,
5)
nieprowadzenie i nieprzesyłanie w terminie do zakładów energetycznych obowiązującej sprawozdawczości z wykorzystania limitów mocy i energii elektrycznej,
6)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych i cieplnych,
7)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego, bezpiecznego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej, poprawienia stanu technicznego urządzeń elektrycznych i cieplnych oraz usunięcia przyczyn mogących spowodować awarie lub inne niebezpieczeństwa,
8)
uszkodzenie przyrządów mierniczych służących do rozrachunku za dostawę energii elektrycznej lub cieplnej bądź uszkodzenie plomb założonych na przyrządy miernicze,
9)
samowolne powiększenie mocy transformatorów lub podłączenie nowych urządzeń odbiorczych bez zezwolenia zakładu energetycznego,
10)
niedopuszczenie do urządzeń elektrycznych lub cieplnych i przyrządów pomiarowych przedstawicieli Państwowej Inspekcji Energetycznej oraz upoważnionych do inspekcji pracowników jednostek energetycznych.
2.
Zakładom górniczym mogą być wymierzane kary za przekroczenia wymienione w ust. 1 pkt 1-5, 8 i 10 oraz za:
1)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej,
2)
samowolne powiększenie mocy transformatorów w głównych stacjach zasilających,
3)
samowolną zmianę zabezpieczeń linii zasilających.
3.
Przepisy ust. 2 nie naruszają uprawnień organów administracji górniczej wynikających z przepisów prawa górniczego.
§  3.
Upoważnia się dyrektorów i naczelnych inżynierów zakładów energetycznych okręgów oraz kierowników i głównych inżynierów zakładów energetycznych prowadzonych przez zakłady energetyczne okręgów do wymierzania kar pieniężnych w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) osobom odpowiedzialnym w rozumieniu tego rozporządzenia za:
1)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych,
2)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej i cieplnej,
3)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru mocy i energii elektrycznej oraz cieplnej zgodnie z ustalonym programem,
4)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych i cieplnych.
§  4.
Upoważnia się:
1)
dyrektorów zakładów energetycznych okręgów do rozpatrywania odwołań od orzeczeń w sprawach kar pieniężnych wydawanych przez kierowników i głównych inżynierów zakładów energetycznych prowadzonych przez zakłady energetyczne okręgów,
2)
dyrektora Zjednoczenia Energetyki do rozpatrywania odwołań od orzeczeń w sprawach kar pieniężnych wydawanych przez dyrektorów i naczelnych inżynierów zakładów energetycznych okręgów.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Energetyki z dnia 5 września 1956 r. w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach (Monitor Polski z 1956 r. Nr 76, poz. 889 i z 1958 r. Nr 24, poz. 140).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.20.90

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie uprawnień do wykonywania nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.
Data aktu: 24/02/1959
Data ogłoszenia: 06/03/1959
Data wejścia w życie: 06/03/1959, 01/01/1959