Gospodarka makulaturą oraz zwiększenie wykorzystania tego surowca dla przemysłu papierniczego.

ZARZĄDZENIE NR 19
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lutego 1959 r.
w sprawie gospodarki makulaturą oraz zwiększenia wykorzystania tego surowca dla przemysłu papierniczego.

W celu uchronienia przed niszczeniem makulatury, jako cennego surowca dla przemysłu papierniczego zastępującego w dużym stopniu podstawowe surowce papiernicze, jak ścier drzewny i celulozę, oraz ze względu na ochronę drzewostanu w kraju - na podstawie art. 1 i 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Makulaturą w rozumieniu niniejszego zarządzenia są wybrakowane, zadrukowane, zapisane lub w inny sposób wykorzystane i nie nadające się już do użycia zgodnie z przeznaczeniem papier, karton lub tektura w formie wytworu bądź przetworu papierniczego. Za makulaturę uważa się również czyste ścinki papieru, kartonu lub tektury, powstałe przy przeróbce ich w zakładach graficznych, przetwórczych lub introligatorskich, nie nadające się już ze względu na swój ograniczony format do dalszego użytkowania.
2.
Do makulatury nie zalicza się odpadków i ścinków celofanu, celuloidu, cynfolii, pergaminu sztucznego (roślinnego), papierów impregnowanych smołą, asfaltem lub bituminą, kalki maszynowej, ołówkowej i hektograficznej.
§  2.
1.
Urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa uspołecznione i inne jednostki powinny gromadzić wszelką makulaturę, a w szczególności:
1)
różne zniszczone papiery;
2)
akta archiwalne, których okres przechowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami upłynął, nie wyłączając akt tajnych i poufnych po pocięciu ich przez specjalne maszyny - krajarki;
3)
zdezaktualizowane druki, które zostaną uznane za nie nadające się do jakiegokolwiek dalszego wykorzystania;
4)
niepotrzebne gazety;
5)
oczyszczone z pozostałości towarów opakowania papierowe, kartonowe i tekturowe (worki, torby i inne) nie nadające się do powtórnego użycia.
2.
Makulatura nie może być zabrudzona smarami lub farbami olejnymi oraz nie może zawierać drobnych części metalowych.
3.
Makulaturę należy gromadzić w przeznaczonych na ten cel krytych pomieszczeniach.
4.
Makulatura pochodząca z oddziałów zakaźnych szpitali i innych jednostek tego rodzaju nie podlega obowiązkowi gromadzenia. Makulatura taka powinna być niszczona (palona) na miejscu.
§  3.
1.
Dla umożliwienia wykorzystania źródeł makulatury dyrektorzy (kierownicy) jednostek organizacyjnych wyznaczą dla każdej jednostki organizacyjnej lub dla każdego obiektu pracownika obowiązanego do gromadzenia i oddawania makulatury oraz polecą:
1)
ustawienie w każdym pomieszczeniu biurowym lub innym określonym miejscu oddzielnych koszy, worków, skrzyń bądź innych zbiorników na makulaturę, zaopatrzonych w napisy wskazujące przeznaczenie tych zbiorników;
2)
zastosowanie zakupionych lub wypożyczonych krajarek do cięcia akt tajnych i poufnych;
3)
przekazywanie przynajmniej raz w miesiącu zebranej makulatury zbiornicom terenowym, podległym Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, nawiążą bezpośredni kontakt z właściwymi terenowo zbiornicami i będą pełnić dodatkowo funkcje związane ze zbieraniem makulatury za specjalnym wynagrodzeniem wynoszącym 50% wartości makulatury uzyskiwanej w punkcie skupu surowców wtórnych, a wypłacanych przez te zbiornice. Wynagrodzenie to nie może przekraczać 300 zł miesięcznie.
3.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2 ust. 1, będą prowadziły ścisłą ewidencję zbieranej i oddawanej przez ich pracowników makulatury.
4.
Przepis ust. 2 nie dotyczy makulatury przemysłowej, powstającej w zakładach papierniczych, przetwórczych, graficznych, introligatorskich oraz fabrykach papieru.
§  4.
Zakłady przemysłu papierniczego, posiadające w przedsiębiorstwie możliwości techniczne sortowania makulatury bądź zużycia jej według właściwych gatunków, mogą za zgodą Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych nabywać makulaturę bezpośrednio od dostawców po obowiązujących cenach skupu.
§  5.
Zakłady przetwórcze papiernicze podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego powinny gromadzić makulaturę pochodzącą z produkcji i posortowaną na poszczególne gatunki oraz przekazywać ją bezpośrednio do fabryk papierniczych, wskazanych przez Centralny Zarząd Przemysłu Papierniczego.
§  6.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz organy właściwych rad narodowych polecą:
1)
przeprowadzanie w podległych im urzędach, instytucjach, zjednoczeniach, przedsiębiorstwach i zakładach zbiórki makulatury;
2)
zorganizowanie przy pomocy władz oświatowych wszystkich szczebli stałej zbiórki makulatury w szkołach;
3)
przeprowadzanie stałej zbiórki makulatury w świetlicach, ośrodkach szkoleniowych, czytelniach, poczekalniach, hotelach, domach wczasowych, miejskich ośrodkach komunikacji, pociągach oraz innych jednostkach użyteczności publicznej.
§  7.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego:
1)
spowoduje opracowanie dla zakładów wymienionych w § 5 szczegółowego planu zbiórki i dostawy makulatury;
2)
wystąpi do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z wnioskiem w sprawie zaktualizowania norm sortowania i warunków technicznych dostaw makulatury dla przemysłu papierniczego, kierując się istotnymi potrzebami tego przemysłu i uzasadnioną koniecznością zmniejszenia pracochłonności sortowania.
2.
Prezydia rad narodowych zorganizują:
1)
zbieranie makulatury na wysypiskach śmieci i dostarczanie jej do zbiornic surowców wtórnych;
2)
przy pomocy Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych oraz spółdzielni podległych Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" systematyczną zbiórkę makulatury powstającej w gospodarstwach domowych;
3)
zbieranie makulatury przy pomocy specjalnie uprawnionych do tego jednostek, jeśli zajdzie potrzeba.
§  8.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy oraz Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Centralnym Zarządem Przemysłowych Surowców Wtórnych zapewnienie utworzenia na powierzonych im terenach dostatecznej ilości punktów skupu oraz właściwej organizacji, gwarantującej maksymalne pozyskanie makulatury.
§  9.
Polskie Radio, film, telewizja, prasa i inne instytucje powinny dostępnymi sobie środkami rozpowszechnić i popularyzować zagadnienie zbiórki makulatury.
§  10.
Nadzór nad wykonywaniem niniejszego zarządzenia powierza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  11.
Zarządzenie niniejsze nie narusza przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 31 grudnia 1956 r. w sprawie gospodarowania odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 106, poz. 1235).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.19.82

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarka makulaturą oraz zwiększenie wykorzystania tego surowca dla przemysłu papierniczego.
Data aktu: 11/02/1959
Data ogłoszenia: 02/03/1959
Data wejścia w życie: 02/03/1959