Uprawnienia uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej w zakresie odbywania służby wojskowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 lutego 1959 r.
o uprawnieniach uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej w zakresie odbywania służby wojskowej.

Na podstawie § 11 pkt 8 lit. b) oraz w związku z § 9 ust. 2 uchwały nr 201 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. w sprawie organizowania i pracy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej (Monitor Polski Nr 56, poz. 322) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uczestnicy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej, zwanych dalej w skrócie "OHP", którzy przepracowali w tych hufcach przynajmniej 6 miesięcy, korzystają:
1)
z prawa wyboru rodzaju wojska i służby przy powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeżeli są poborowymi w wieku 20 - 23 lat lub ochotnikami w wieku 18-19 lat i spełniają inne warunki wymagane do służby w danym rodzaju wojska i służby;
2)
z prawa pierwszeństwa przy werbunku do szkół specjalistów wojskowych i szkół podoficerskich, jeżeli są żołnierzami pełniącymi zasadniczą służbę wojskową i spełniają inne warunki wymagane przy werbunku do tych szkół;
3)
z prawa pierwszeństwa przy werbunku do oficerskich szkół zawodowych, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 100 i 101 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 36, poz. 164) oraz w statucie oficerskich szkół zawodowych.
§  2.
1.
Warunkiem korzystania z uprawnień określonych w § 1 jest przedłożenie odpowiednim organom wojskowym zaświadczenia stwierdzającego odbycie przynajmniej 6-miesięcznego okresu pracy w OHP wystawionego przez właściwą komendę OHP.
2.
Zaświadczenia wymienione w ust. 1 powinny być przez poborowych i ochotników przedłożone rejonowej komisji poborowej podczas stawienia się do poboru, a przez żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - dowódcy jednostki wojskowej, w której pełnią służbę.
3.
Uczestnicy OHP ubiegający się o przyjęcie do oficerskich szkół zawodowych dołączają zaświadczenie wymienione w ust. 1 do podania wnoszonego przez nich w sprawie przyjęcia do tych szkół.
§  3.
1.
Wojskowi komendanci rejonowi obowiązani są - w granicach potrzeb wojska - przeznaczać poborowych i ochotników wymienionych w § 1 pkt 1, którzy przedłożą zaświadczenie o odbyciu przynajmniej 6-miesięcznego okresu pracy w OHP - do służby w wybranych przez nich rodzajach wojsk i służb, uwzględniając przy tym ich fizyczną zdolność do tej służby, wykształcenie i zawód.
2.
Dowódcy jednostek wojskowych kierować będą do szkół specjalistów wojskowych i szkół podoficerskich w pierwszej kolejności żołnierzy wymienionych w § 1 pkt 2, którzy wyrażą chęć odbywania służby wojskowej w tych szkołach i przedstawią we właściwym czasie wymagane zaświadczenia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024