Budowa przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności.

UCHWAŁA NR 26
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1959 r.
w sprawie budowy przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności.

W celu przyspieszenia zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludności, a w szczególności osób gromadzących oszczędności na mieszkaniowych książeczkach Powszechnej Kasy Oszczędności, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych do podjęcia - poza planem budownictwa mieszkaniowego realizowanego z miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych - akcji budowy domów wielomieszkaniowych, małych domów mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych z przeznaczeniem ich na sprzedaż ludności.
2.
Budowa domów, o których mowa w ust. 1, może być podejmowana po uprzednim zapewnieniu jej wykonania oraz po stwierdzeniu możliwości ich sprzedaży bezpośrednio po doprowadzenia budowy do stanu surowego.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej ustala wytyczne dla opracowania programów i projektów tego budownictwa z zachowaniem obowiązujących normatywów. W wytycznych dla budownictwa jednorodzinnego zostanie zapewnione pierwszeństwo zabudowie szeregowej.
§  2.
1.
Wysokość kredytów na budowę domów wymienionych w § 1 ustala corocznie Minister Gospodarki Komunalnej wyodrębniając na ten cel określoną kwotę z kredytu bankowego przeznaczonego na pomoc kredytową dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności.
2.
Minister Gospodarki Komunalnej ustala corocznie rozdzielnik kredytów, o których mowa w ust. 1, między poszczególne województwa (miasta wyłączone z województw) Bank Inwestycyjny udziela w ramach tego rozdzielnika kredytu wskazanym przez prezydia wojewódzkich rad narodowych - prezydiom miejskich (powiatowych) rad narodowych, które dysponują środkami miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych.
3.
Przy ustalaniu rozdzielników, o których mowa w ust. 2, Minister Gospodarki Komunalnej uwzględni wysokość oszczędności zgromadzonych na mieszkaniowych książeczkach Powszechnej Kasy Oszczędności na terenie poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw), prezydia zaś wojewódzkich rad narodowych - wysokość oszczędności na terenie miejskich (powiatowych) rad narodowych.
4.
Spłata kredytu następuje z wpływów miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego, uzyskanych ze sprzedaży domów, na które kredyt został udzielony, i jest zaliczana na zwiększenie kredytu długoterminowego, przeznaczonego na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności. W razie gdy sprzedaż domów, na których budowę kredyt został udzielony, nie nastąpi najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od daty wykonania budowy w zamierzonym zakresie, spłata powinna nastąpić w ciężar ogółu środków miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego. Maksymalny okres wykorzystywania kredytu łącznie z jego spłatą nie może jednak przekraczać terminu 3 lat.
§  3.
1.
Realizacja budowy domów mieszkalnych, o których mowa w niniejszej uchwale, prowadzona jest przez właściwą służbę inwestycyjną prezydiów rad narodowych.
2.
Sprzedaż domów wybudowanych w trybie niniejszej uchwały następuje według zasad i w trybie określonym w ustawie z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132). Sprzedaż domów wielomieszkaniowych może nastąpić jedynie na rzecz spółdzielni mieszkaniowych.
3.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlane, które wykonały budowę w stanie surowym, mają obowiązek kontynuowania budowy domów na rachunek nabywców.
§  4.
Nabywcom domów wybudowanych w trybie niniejszej uchwały zapewnia się pierwszeństwo w uzyskaniu długoterminowych kredytów bankowych na dokończenie budowy, uruchamianych w ramach pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności. Kredyt ten jest obracany w pierwszym rzędzie na pokrycie tej część ceny sprzedaży budynku i działki, która nie została uiszczona przez nabywcę przy zawarciu umowy sprzedaży.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024