Tryb rozliczeń różnic budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 stycznia 1959 r.
w sprawie trybu rozliczeń różnic budżetowych.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz § 7 ust. 2 uchwały nr 44 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowe i spółdzielcze jednostki gospodarcze samodzielnie bilansujące rozliczają się z budżetem centralnym z różnic budżetowych, o których mowa w uchwale nr 44 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych, w trybie przewidzianym w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Jednostki wymienione w § 1 rozliczają z budżetem centralnym odrębnie dodatnie różnice budżetowe i odrębnie ujemne różnice budżetowe.
§  3.
Jednostki, o których mowa w § 1, rozliczają dodatnie różnice budżetowe bezpośrednio z budżetem centralnym przekazując je na rachunek dochodów budżetowych wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty).
§  4.
1.
Ministerstwa, centrale lub związki spółdzielcze przekazują kredyty na ujemne różnice budżetowe:
1)
w odniesieniu do państwowych jednostek rozliczających się z budżetem centralnym - zjednoczeniom lub jednostkom równorzędnym,
2)
w odniesieniu do państwowych jednostek rozliczających się z budżetami terenowymi - właściwym wydziałom prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych za pośrednictwem właściwych wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
3)
w odniesieniu do spółdzielni - wojewódzkim związkom spółdzielni, a w razie ich braku jednostkom centralnym zrzeszającym spółdzielnie.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 pkt 1, 2, 3 zwane są dalej państwowymi lub spółdzielczymi jednostkami rozliczającymi.
§  5.
1.
Jednostki, o których mowa w § 1:
1)
sporządzają obliczenie dodatnich różnic budżetowych i przesyłają w ciągu 15 dni po upływie każdej dekady do właściwych organów finansowych oraz w tymże terminie przekazują różnice budżetowe na dochód budżetu centralnego lub
2)
wpłacają zaliczkowo różnice budżetowe w ostatnim dniu każdej dekady w wysokości 1/9 kwoty planowanej na dany kwartał lub w wysokości 1/36 kwoty planowanej na dany rok, a rozliczenie od rzeczywistej miesięcznej sprzedaży dokonują w terminie zakreślonym na składanie miesięcznych sprawozdań finansowych, przesyłając równocześnie właściwym organom finansowym obliczenie różnic budżetowych.
2.
O wyborze sposobu rozliczania przewidzianego w ust. 1 pkt 2 jednostki gospodarcze zawiadamiają właściwe organy finansowe w pierwszej dekadzie roku budżetowego; w braku zawiadomienia obowiązane są rozliczać różnice budżetowe w sposób przewidziany w ust. 1 pkt 1.
3.
Jednostki, w których w 3 miesiącach kolejnych dodatnie różnice budżetowe nie przekraczały zł 50.000 miesięcznie, mogą rozliczać dodatnie różnice budżetowe za okresy miesięczne w ciągu 15 dni po upływie każdego miesiąca.
§  6.
1.
Jednostki, o których mowa w § 1, sporządzają obliczenia ujemnych różnic budżetowych i przesyłają je w ciągu 5 dni po upływie każdej dekady do właściwych jednostek rozliczających.
2.
Państwowe oraz spółdzielcze jednostki rozliczające pokrywają jednostkom, o których mowa w § 1, różnice budżetowe w terminie 8 dni po upływie każdej dekady z kredytów otwieranych zgodnie z obowiązującymi zasadami przez Ministerstwo Finansów na wniosek właściwego ministerstwa, centrali lub związku spółdzielni.
§  7.
Ministerstwa oraz centrale lub związki spółdzielni przedstawiają sprawozdania o wydatkach z tytułu ujemnych różnic budżetowych w ramach i w trybie przewidzianych dla sprawozdań z wykonania budżetu.
§  8.
1.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy trybu rozliczania różnic budżetowych w obrocie węglem, brykietami z węgla kamiennego i brunatnego, koksem i podpałką "Lofix".
2.
Spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" dokonują rozliczeń dodatni.......... ..........nych różnic budżetowych w trybie określonym w .......... Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1956 r. w ..........wadzenia saldowych rozliczeń różnic budżetowych ..........kach spółdzielczych zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zasad i trybu tych rozliczeń.
§  9.
Rozliczenia różnic budżetowych za czas od dnia 1 stycznia 1959 r. do dnia wejścia w życie zarządzenia powinny być dokonane w najbliższych terminach przewidzianych w §§ 5 i 6, przypadających po dniu wejścia w życie zarządzenia.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 1953 r. w sprawie trybu rozliczeń różnic budżetowych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.15.65

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb rozliczeń różnic budżetowych.
Data aktu: 24/01/1959
Data ogłoszenia: 17/02/1959
Data wejścia w życie: 17/02/1959, 01/01/1959