Tryb postępowania przy uzgadnianiu z urzędami górniczymi zezwoleń na zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości, położonej w obrębie obszaru górniczego, oraz na wzniesienie lub przebudowę budowli i urządzeń na takiej nieruchomości.

ZARZĄDZENIE NR 17
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1959 r.
w sprawie trybu postępowania przy uzgadnianiu z urzędami górniczymi zezwoleń na zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości, położonej w obrębie obszaru górniczego, oraz na wzniesienie lub przebudowę budowli i urządzeń na takiej nieruchomości.

Na podstawie art. 41 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organ administracji państwowej, właściwy do udzielenia zezwolenia na istotną zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości lub do udzielenia zezwolenia na wzniesienie, odbudowę albo przebudowę trwałych budowli i urządzeń, obowiązany jest przed powzięciem decyzji skierować akta sprawy z załącznikami i z projektem zezwolenia w celu uzgodnienia do miejscowo właściwego okręgowego urzędu górniczego, jeżeli zamierzone zmiany lub roboty dotyczą nieruchomości położonej, choćby częściowo, w obrębie obszaru górniczego.
2.
Właściwy organ administracji państwowej zaniecha uzgodnienia sprawy z okręgowym urzędem górniczym przy inwestycjach podejmowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, jeżeli uprzednio dokonano uzgodnienia z okręgowym urzędem górniczym lokalizacji szczegółowej zamierzonej inwestycji.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, organ administracji państwowej określony w ust. 1 może w razie potrzeby zwrócić się do okręgowego urzędu górniczego o dodatkowe uzgodnienie sprawy i projektu zezwolenia.
§  2.
1.
Okręgowy urząd górniczy, obowiązany jest w terminie jednego miesiąca, licząc od daty otrzymania akt, wypowiedzieć się w sprawie projektowanego zezwolenia.
2.
Okręgowy urząd górniczy może uzależnić zajęcie stanowiska od złożenia potrzebnych dokumentów lub od złożenia opinii przez biegłych.
§  3.
Okręgowy urząd górniczy rozpatruje sprawę ze względu na warunki geologiczno-górnicze terenu, mając na uwadze uzasadnione interesy przedsiębiorstwa górniczego oraz ubiegającego się o zezwolenie.
§  4.
1.
Okręgowy urząd górniczy zawiadamia organ administracji państwowej o swoim stanowisku. W szczególności okręgowy urząd górniczy może uzależnić wydanie przez ten organ zezwolenia od:
1)
uwzględnienia warunków geologiczno-górniczych przy projektowanej zmianie gospodarczego charakteru nieruchomości lub przy projektowanej budowli lub urządzeniu,
2)
spełnienia określonych warunków technicznych ze względu na ochronę zakładu górniczego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zastrzec, aby rozpoczęcie zmiany gospodarczego charakteru nieruchomości albo rozpoczęcie budowy, odbudowy lub przebudowy budowli lub urządzenia nastąpiło w określonym przez siebie terminie.
3.
W przypadku odmowy uzgodnienia lub uzależnienia wydania zezwolenia od spełnienia określonych warunków (ust. 1 i 2) stanowisko okręgowego urzędu górniczego powinno zawierać uzasadnienie.
§  5.
1.
Organ administracji państwowej właściwy do udzielenia zezwolenia zamieszcza w zezwoleniu wzmiankę, że zostało ono uzgodnione z okręgowym urzędem górniczym.
2.
W przypadku uzależnienia przez okręgowy urząd górniczy wydania zezwolenia od spełnienia określonych warunków (§ 4 ust. 1 i 2) organ administracji państwowej wydaje zezwolenie pod warunkami określonymi przez ten urząd.
§  6.
W postępowaniu przed organem administracji państwowej, rozpatrującym odwołanie od decyzji w sprawie zezwolenia, organ właściwy do rozpatrzenia odwołania działa w uzgodnieniu z Wyższym Urzędem Górniczym, stosując odpowiednio przepisy niniejszego zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.15.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy uzgadnianiu z urzędami górniczymi zezwoleń na zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości, położonej w obrębie obszaru górniczego, oraz na wzniesienie lub przebudowę budowli i urządzeń na takiej nieruchomości.
Data aktu: 04/02/1959
Data ogłoszenia: 17/02/1959
Data wejścia w życie: 17/02/1959