Zadania powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

UCHWAŁA NR 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1959 r.
w sprawie zadań powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) i w związku z § 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Do zadań powiatowych rad narodowych należy:
1)
w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa:
a)
zatwierdzanie - zgodnie z wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych - rocznych planów prac polowych przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa,
b)
opiniowanie pozostałych części planów gospodarczych przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, opracowanych przez te przedsiębiorstwa,
c)
opiniowanie projektów cenników za usługi przedsiębiorstw,
d)
ustalanie w szczególnych warunkach i konkretnych przypadkach cen za usługi przedsiębiorstw w zakresie określonym przez prezydia wojewódzkich rad narodowych,
e)
występowanie z wnioskami w sprawach tworzenia, przekształcania, łączenia, przekazywania i likwidacji przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa,
f)
opiniowanie sprawozdań przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa;
2)
w zakresie robót melioracyjnych:
a)
sprawowanie - w przypadkach zleconych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej - funkcji inwestora bezpośredniego,
b)
sprawy konserwacji i eksploatacji urządzeń melioracji podstawowych,
c)
sprawowanie nadzoru, prowadzenie instruktażu oraz pomoc w organizowaniu prac związanych z konserwacją i eksploatacją urządzeń melioracji półpodstawowych i szczegółowych oraz pielęgnacji łąk i pastwisk,
d)
pomoc w organizowaniu spółek wodnych i spełnianiu ich statutowych obowiązków,
e)
sprawy zabezpieczenia przed powodzią w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami,
f)
współpraca z państwowymi gospodarstwami rolnymi, spółdzielniami produkcyjnymi i innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej w zakresie opracowywania planów konserwacji urządzeń melioracji półpodstawowych i szczegółowych,
g)
wykonywanie zadań zastrzeżonych do właściwości prezydiów powiatowych rad narodowych w przepisach o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.
2.
Zadania wymienione:
1)
w ust. 1 pkt 1 lit. a) wykonują powiatowe rady narodowe na sesji,
2)
w ust. 1 pkt 1 lit. b), c), d) i e) wykonują prezydia powiatowych rad narodowych,
3)
w ust. 1 pkt 1 lit. f) oraz pkt 2 lit. a), b), c), d), e), i f) wykonują organy administracji rolnej prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekażą sprawy koordynacji i nadzoru nad działalnością przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa prowadzone dotychczas przez wojewódzkie zarządy rolnictwa powołanym przez siebie wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, zwanym w dalszej treści uchwały "zjednoczeniami".
§  3.
Szczegółowy zakres działania oraz strukturę organizacyjną zjednoczeń ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych, nadając im statut opierający się na statucie ramowym uzgodnionym z komisją koordynacyjną do spraw reorganizacji resortów gospodarczych i zatwierdzony przez Ministra Rolnictwa.
§  4.
Podporządkowane zjednoczeniom przedsiębiorstwa mechanizacji rolnictwa rozliczają się z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych poprzez zjednoczenia.
§  5.
Nadzór i kontrolę nad działalnością zjednoczeń sprawują prezydia wojewódzkich rad narodowych. W szczególności do prezydiów wojewódzkich rad narodowych należy:
1)
ustalanie kierunkowych wytycznych działalności zjednoczeń,
2)
stwierdzanie dla zjednoczeń globalnych zadań planowych przy uwzględnieniu podstawowych wskaźników ustalonych dla danego województwa przez Ministra Rolnictwa,
3)
zatwierdzanie perspektywicznych wojewódzkich planów rozwoju mechanizacji rolnictwa,
4)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności zjednoczeń.
§  6.
Do czasu ustalenia odrębnego systemu płac, do pracowników wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa stosuje się odpowiednio zasady wynagradzania ustalone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  7.
Tracą moc:
1)
pkt 7 w części II załącznika nr 3 do uchwały nr 611 Rady Ministrów z dnia 3 października 1956 r. w sprawie dalszego rozszerzenia uprawnień rad narodowych w dziedzinie kierowania gospodarką narodową (Monitor Polski Nr 91, poz. 1027),
2)
uchwała nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.14.50

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadania powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.
Data aktu: 05/01/1959
Data ogłoszenia: 14/02/1959
Data wejścia w życie: 14/02/1959, 01/07/1958