Opodatkowanie ubytków piwa w browarach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 grudnia 1959 r.
w sprawie opodatkowania ubytków piwa w browarach.

Na podstawie § 43 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ubytki piwa w browarach, przekraczające dopuszczalne zaniki, obliczone według obowiązujących norm, podlegają podatkowi obrotowemu.
2.
Za ubytek piwa w rozumieniu ust. 1 uważa się ujemną różnicę pomiędzy zapasem piwa wynikającym z ksiąg a zapasem rzeczywistym piwa, stwierdzonym w czasie kontroli.
3.
Za zapas książkowy (ust. 2) uważa się różnicę pomiędzy książkowym przychodem piwa (ust. 4) a piwem rozchodowanym w księgach w roku podatkowym do dnia obrachunku (łącznie z ubytkami, deputatami, próbkami itp.).
4.
W celu ustalenia książkowego przychodu piwa (ust. 3) należy do brzeczki gorącej, zapisanej do ksiąg od początku roku podatkowego do dnia obrachunku, zwiększonej o dodane ilości wody, cukru, piwa barwiącego itp. i przeliczonej na piwo gotowe, dodać zapasy z poprzedniego roku podatkowego (brzeczka i piwo dojrzewające przeliczone na piwo gotowe oraz piwo gotowe) oraz zapisane na przychód do ksiąg od początku roku podatkowego do dnia obrachunku nadwyżki i zwroty piwa oraz ilości piwa otrzymanego z obcych browarów. Brzeczkę gorącą wraz z dodatkami, zapisanymi do ksiąg w roku podatkowym, przelicza się na piwo gotowe przy uwzględnieniu zaniku ogólnego, ustalonego w procentach objętościowych w stosunku do brzeczki gorącej, natomiast zapasy z poprzedniego roku podatkowego przelicza się na piwo gotowe w sposób określony w przepisach, o których mowa w ust. 5.
5.
W celu ustalenia rzeczywistego zapasu piwa dodaje się do ilości brzeczki i piwa dojrzewającego, stwierdzonych przy kontroli i przeliczonych na piwo gotowe, ilość piwa gotowego ustalonego przy kontroli. Sposób przeliczenia brzeczki i piwa dojrzewającego na piwo gotowe określają przepisy wydane przez właściwy organ naczelny. W razie braku takich przepisów stosuje się przepisy wydane przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  2.
Ubytki powstałe z powodu zniszczenia piwa:
1)
jako niezdatnego do spożycia,
2)
wskutek zdarzenia niezależnego od przedsiębiorstwa

- nie podlegają opodatkowaniu w razie zachowania warunków przewidzianych w przepisach o szczególnym nadzorze podatkowym, a w przypadku określonym w pkt 2 ponadto w razie udowodnienia faktu zniszczenia oraz ilości zniszczonego piwa.

§  3.
1.
W browarach uiszczających podatek od piwa:
1)
w formie różnicy cen - podatek oblicza się przez zastosowanie do ilości ubytku piwa stawki podatku przewidzianej dla danego rodzaju piwa;
2)
w formie stawek procentowych - podatek oblicza się przez zastosowanie do wartości sprzedażnej ubytku piwa (określonej według obowiązującej ceny zbytu) stawki podatku przewidzianej dla danego rodzaju piwa.
2.
Jeżeli przy obrachunku zapasów nie można ustalić, jakiej stawce podatkowej piwo podlega, z powodu niemożności dokładnego określenia jego rodzaju, ubytek piwa podlega opodatkowaniu według najwyższej stawki obowiązującej w ramach danej grupy asortymentowej.
§  4.
Za datę dokonania obrotu przy ubytkach piwa uważa się dzień stwierdzenia ubytku.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024