Uznanie za zakładowe domy mieszkalne niektórych domów, pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy.

UCHWAŁA NR 485
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1958 r.
w sprawie uznania za zakładowe domy mieszkalne niektórych domów, pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy.

§  1.
1.
Za zakładowe domy mieszkalne w rozumieniu uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski Nr 26, poz. 155) uznaje się również domy mieszkalne - niezależnie od tego, z jakich środków zostały wybudowane przed wejściem w życie tej uchwały - o ile:
1)
znajdują się w zarządzie i użytkowaniu zakładów pracy,
2)
lokale w tych budynkach zajęte są w większości jako mieszkania służbowe przez pracowników jednego zakładu pracy lub kilku zakładów pracy tego samego resortu,
3)
zakład pracy posiada zakładowy fundusz mieszkaniowy bądź warunki do jego utworzenia.
2.
Domy mieszkalne położone w zespole budynków, pozostających w zarządzie i użytkowaniu kopalń węgla kamiennego i brunatnego, mogą być uznane za zakładowe domy mieszkalne, mimo że nie spełniają warunku przewidzianego w ust. 1 pkt 2.
3.
Domy mieszkalne stanowiące własność Państwa, które zostały wybudowane lub odbudowane przez jednostki gospodarki państwowej i których zarząd przekazany został prezydiom rad narodowych w okresie od 1 stycznia 1950 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, mogą być przekazane w zarząd i użytkowanie wspomnianych jednostek gospodarki państwowej na wniosek tych jednostek, o ile zachodzą warunki przewidziane w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych miast, osiedli i gromad, w miastach zaś wyłączonych z województw - prezydia dzielnicowych rad narodowych w porozumieniu z zakładem pracy stwierdzą, czy budynki położone na terenie objętym ich zakresem działania spełniają określone w § 1 warunki uznania ich za zakładowe domy mieszkalne. W razie stwierdzenia braku tych warunków budynki te przejdą w zarząd właściwego organu administracji prezydium rady narodowej.
2.
O ile nie dojdzie do porozumienia określonego w ust. 1 w kwestii istnienia warunków do uznania budynku za zakładowy dom mieszkalny, prezydium rady narodowej skieruje sprawę do decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), które rozstrzyga sprawę w porozumieniu z właściwą branżową jednostką sprawującą bezpośredni nadzór nad danym zakładem pracy.
§  3.
Przydział lokali mieszkalnych przeznaczonych dla wszystkich członków załogi zakładu pracy w zakładowym domu mieszkalnym (§ 1) po wejściu w życie niniejszej uchwały jest uzależniony od wpłaty wkładu mieszkaniowego, jeżeli lokal mieszkalny znajduje się w domu wybudowanym lub odbudowanym po dniu 1 stycznia 1950 r. albo w części starego domu nadbudowanej po tym dniu. Wpłata wkładu mieszkaniowego obowiązuje również w razie przydziału lokalu mieszkalnego w budynku wybudowanym przed dniem 1 stycznia 1950 r., jeżeli lokal zostanie gruntownie odremontowany przed przydzieleniem członkowi załogi.
§  4.
1.
Członek załogi, który otrzymuje w zakładowym domu mieszkalnym lokal przeznaczony dla wszystkich członków załogi lub dla członków załogi należących do pogotowia produkcyjnego (załogi awaryjnej), ponosi koszt nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego.
2. 1
Przy uiszczeniu kosztów nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego stosuje się odpowiednio §§ 13-15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. Nr 53, poz. 305).
§  5.
Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje się do budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 16 ust. 2 rozporządzenia z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz.U.60.53.305) z dniem 1 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024