Określenie warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz rozliczenie się z zaliczek w znakach wartościowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1958 r.
w sprawie określenia warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz w sprawie rozliczenia się z zaliczek w znakach wartościowych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:

I.

Wymiana znaczków skarbowych.

§  1.
1.
Znaczki skarbowe, które na podstawie § 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1958 r. w sprawie ustalenia nowych wzorów znaczków skarbowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 300) tracą swą ważność z dniem 31 grudnia 1958 r., będą wymieniane na znaczki skarbowe sporządzone według wzorów podanych w § 1 tego zarządzenia w terminie do dnia 31 stycznia 1959 r.
2.
Znaczki skarbowe będą wymieniane, jeżeli nie zachodzi podejrzenie co do ich autentyczności, nie są uszkodzone i nie noszą śladów oderwania od papieru, na którym były nalepione, lub śladów kasowania. Nie będą wymieniane znaczki, których wartości nie można odczytać wskutek zlepienia albo poplamienia znaczka.
§  2.
1.
Wniosek (podanie) o wymianę znaczków składa się do oddziału Narodowego Banku Polskiego (§ 3) na piśmie wymieniającym poszczególne rodzaje znaczków skarbowych według ich wartości, ilości sztuk każdego rodzaju (wartości) i łączną wartość wszystkich sztuk. Do wniosku dołącza się znaczki złożone do koperty oznaczonej imieniem i nazwiskiem (firmą, nazwą) zgłaszającego. Nie jest konieczne składanie wniosku na piśmie i znaczków w kopercie, jeśli do wymiany zgłoszono niewielkie ilości znaczków i dokonanie wymiany jest możliwe natychmiast po zgłoszeniu wniosku. Jeśli wniosek o wymianę nie może być załatwiony natychmiast ze względu na dużą ilość zgłoszonych znaczków lub inne okoliczności, oddział Narodowego Banku Polskiego wyda na żądanie zgłaszającego pokwitowanie wymieniające imię i nazwisko (firmę, nazwę) zgłaszającego oraz ogólną ilość i wartość znaczków zgłoszonych do wymiany, a także termin wymiany. W terminie wymiany zgłaszający kwituje odbiór wymienionych i nie wymienionych znaczków na odwrocie pokwitowania.
2.
Znaczki skarbowe, których wymiana jest dopuszczalna, mogą być wymienione na znaczki innej wartości lub na urzędowe blankiety wekslowe. Znaczki skarbowe, które nie mogą być wymienione jako nie odpowiadające warunkom § 1 ust. 2, podlegają przedziurawieniu i zwrotowi przy piśmie zawiadamiającym o przyczynach odmowy wymiany.
§  3.
1.
Osoby posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu mogą złożyć wniosek o wymianę tych znaczków w najbliższym terytorialnie oddziale Narodowego Banku Polskiego.
2.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu, zgłoszą wniosek o wymianę tych znaczków na nowe temu oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, w którym stale zaopatrują się w znaki wartościowe. Wniosek taki powinien być złożony przy pierwszym po dniu 1 stycznia 1959 r. zamówieniu na znaki wartościowe. Jeśli punkt detalicznej sprzedaży znaków wartościowych korzysta z zaliczki w znakach, wymiana znaczków skarbowych wycofanych z obiegu może nastąpić dopiero po rozliczeniu się z oddziałem Narodowego Banku Polskiego z otrzymanej zaliczki (§ 4), nie później jednak niż do dnia 31 stycznia 1959 r.

II.

Rozliczenie z zaliczek.

§  4.
1.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, którym oddział Narodowego Banku Polskiego udzielił, w myśl § 3 instrukcji Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1951 r. w sprawie dystrybucji znaków opłaty skarbowej, blankietów wekslowych i znaków opłaty sądowej (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-75, poz. 1037, z 1953 r. Nr A-6, poz. 70 i z 1954 r. Nr A-32, poz. 475), stałej zaliczki w znakach wartościowych, obowiązane są złożyć rozliczenie z otrzymanej zaliczki w terminie wskazanym w § 3 ust. 2.
2.
Rozliczenie powinno wymieniać ilość i wartości posiadanych znaków wartościowych oraz kwotę wpłaconej należności za sprzedane znaki, odpowiadającą różnicy między pełną kwotą zaliczki a ogólną sumą wartości znaków posiadanych na dzień rozliczenia, przy uwzględnieniu ogólnej wartości znaków zgłoszonych do wymiany.
3.
W razie niezłożenia rozliczenia z otrzymanej zaliczki lub złożenia niepełnego rozliczenia w terminie wskazanym w ust. 1 oddział Narodowego Banku Polskiego nie dokonuje wymiany znaczków, a kwotą nie rozliczonej zaliczki obciąży konto bankowe otrzymującego zaliczkę, uwzględniając wartość znaczków zgłoszonych do wymiany i podlegających wymianie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.97.535

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz rozliczenie się z zaliczek w znakach wartościowych.
Data aktu: 05/12/1958
Data ogłoszenia: 19/12/1958
Data wejścia w życie: 19/12/1958