Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 22 listopada 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

Na podstawie § 9 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej i inne przedsiębiorstwa państwowe sprawujące zarząd państwowych budynków mieszkalnych nie stanowiących zakładowych domów mieszkalnych, zwane dalej "jednostkami administrującymi", mogą uzyskać pożyczkę na sfinansowanie nie objętych planem kapitalnych remontów, przebudowy lub nadbudowy domów mieszkalnych.
§  2.
1.
Pożyczki, o których mowa w § 1, są udzielane przez Narodowy Bank Polski na wniosek jednostki administrującej, zatwierdzony przez organ prezydium rady narodowej właściwy dla spraw gospodarki mieszkaniowej, będący posiadaczem rachunku sum depozytowych pod nazwą: "Kaucje wpłacone przez najemców".
2.
Suma pożyczek udzielonych jednostkom administrującym na terenie działania właściwej rady narodowej nie może przekroczyć 90% kwoty znajdującej się na rachunku sum depozytowych, o którym mowa w ust. 1, według stanu na koniec miesiąca przeprowadzającego złożenie wniosku o pożyczkę.
§  3.
1.
Do wniosku o pożyczkę na nadbudowę bądź przebudowę należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu administracji budowlanej właściwego prezydium rady narodowej o celowości nadbudowy lub przebudowy,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową w zakresie wymaganym obowiązującymi przepisami,
3)
oświadczenie o posiadaniu niezbędnych materiałów budowlanych.
2.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont, przebudowę i nadbudowę należy ponadto dołączyć, na żądanie banku. zobowiązanie (gwarancję) prezydium właściwej rady narodowej do spłaty pożyczki oraz upoważnienie dla banku do pobrania nie spłaconych przez przedsiębiorstwo terenowe w terminie kwot pożyczek z odpowiedniego rachunku prezydium rady narodowej.
§  4.
Jeżeli działalność jednostki administrującej w zakresie inwestycji lub kapitalnych remontów jest finansowana przez inny bank niż Narodowy Bank Polski, kwota udzielonej pożyczki podlega przekazaniu temu bankowi na właściwy rachunek jednostki administrującej.
§  5.
1.
Okres spłaty pożyczek nie może przekraczać 15 lat.
2.
Spłata pożyczek rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty ich przyznania.
3. 1
(uchylony).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 3 uchylony przez § 14 pkt 10 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024