Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 1 października 1958 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Przełom Solinki" 800-metrowy odcinek rzeki Solinki wraz z otaczającym go lasem o łącznej powierzchni 2,90 ha w Leśnictwie Rawa i Stare Sioło Nadleśnictwa Państwowego Wetlina, położony w miejscowości Wetlina, w gromadzie Cisna, w powiecie leskim województwa rzeszowskiego. Granice rezerwatu zostały oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
W skład rezerwatu wchodzi odcinek rzeki Solinki długości 800 m, licząc od południowej granicy oddziału 195 w kierunku północnym, oraz pas lasu o szerokości 20 m, ciągnący się wzdłuż lewego brzegu wymienionego odcinka rzeki i pas lasu ciągnący się wzdłuż prawego brzegu rzeki, między jej brzegiem a drogą gospodarczą, biegnącą z północy na południe; oznaczenia przyjęto według planu urządzenia gospodarstwa leśnego na okres 1954-1963 r.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych rzadko spotykanego zbiorowiska roślin zarodnikowych, porastających skały piaskowca w korycie rzeki Solinki.
4.
Na obszarze rezerwatu zabronione są:
a)
eksploatacja oraz niszczenie i uszkadzanie skał znajdujących się w korycie rzeki,
b)
chodzenie po skałach znajdujących się w korycie rzeki,
c)
rycie na skałach napisów i znaków,
d)
dokonywanie przesunięć głazów w rzece, ich zakrywanie lub podkopywanie,
e)
usuwanie pokrywających skały mchów, porostów oraz innych roślin,
f)
zbiór jakichkolwiek roślin lub ich części,
g)
wycinanie drzew i pobór użytków drzewnych, z wyjątkiem usuwania drzew martwych, złomów i wywrotów, w sposób nie narażający na zniszczenie roślinności, pokrywającej skały znajdujące się w korycie rzeki, jak również nie powodujący zmiany położenia skał,
h)
zanieczyszczanie terenu i wody,
i)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną terenu,
j)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa jakichkolwiek urządzeń technicznych wpływających na zmianę stosunków wodnych,
k)
przebywanie na terenie rezerwatu bez zezwolenia konserwatora przyrody.
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.84.480

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwat przyrody.
Data aktu: 01/10/1958
Data ogłoszenia: 07/11/1958
Data wejścia w życie: 07/11/1958