Ulgi podatkowe dla prywatnych zakładów międlenia słomy lnianej i konopnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 września 1958 r.
w sprawie ulg podatkowych dla prywatnych zakładów międlenia słomy lnianej i konopnej. *

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 14 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organy finansowe zaniechają częściowo ustalania zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego za lata do roku podatkowego 1960 włącznie od dochodów osiąganych z zakładów przerobu słomy lnianej i konopnej na włókno, ustalając podatek dochodowy z tego źródła przychodów w wysokości 50% należnych kwot.
§  2.
Zwalnia się do roku podatkowego 1960 włącznie osoby prowadzące zakłady przerobu słomy lnianej i konopnej na włókno od obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych. Osoby te jednak obowiązane są wydawać - zgodnie z przepisami o postępowaniu podatkowym - kolejno numerowane rachunki stwierdzające sprzedaż włókna lub wykonanie świadczenia usług i przechowywać w kolejności kopie tych rachunków oraz prowadzić wykaz kwot otrzymanych za sprzedane włókno i międlenie słomy zawierający imiona i nazwiska oraz adresy odbiorców (zleceniodawców) oraz otrzymane kwoty.
§  3.
Ulgi, o których mowa w § 1 i 2, stosuje się do osób, które nie posiadają innych źródeł przychodów podlegających podatkowi obrotowemu i nie zatrudniają w zakładach przerobu słomy lnianej i konopnej na włókno więcej niż siedmiu osób, łącznie z właścicielem zakładu, a jeżeli zakład jest prowadzony przez spółkę - łącznie ze wspólnikami.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 10 marca 1961 r. przepisy nin. zarządzenia ) rozciąga się na lata do roku podatkowego 1963 włącznie, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 3 marca 1961 r. w sprawie ulg podatkowych dla prywatnych zakładów międlenia słomy lnianej i konopnej. (M.P.61.22.108).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024