Wprowadzenie kontyngentowania wody na obszarze miasta Lublina.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 19 września 1958 r.
w sprawie wprowadzenia kontyngentowania wody na obszarze miasta Lublina.

Na podstawie art. 2 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o utworzeniu urzędu Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 31, poz. 130) oraz § 3 uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie wprowadzenia planowej gospodarki wodnej w okręgach deficytowych pod względem zasobów wody zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się kontyngentowanie wody dostarczanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
2.
Kontyngentowaniem wody zostaną objęte zakłady przemysłowe korzystające z wody dostarczanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, których listę ustali organ gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie na wniosek organu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lublinie zgłoszony po wysłuchaniu opinii Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
3.
Kontyngenty ustala organ gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie.
4.
Za podstawę do wyznaczania kontyngentów służyć będą:
1)
bilanse kwartalne produkcji, zakupu i zużycia wody produkowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie,
2)
materiały statystyczne, przedstawiające dotychczasowe zużycie wody przez objęte kontyngentowaniem zakłady przemysłowe,
3)
materiały i dane dotyczące planowanej rozbudowy przemysłu, zmiany w procesach technologicznych oraz zmiany jakości lub ilości produkcji,
4)
normy techniczne ilości wody potrzebnej na jednostkę produkcji,
5)
własne ujęcia wody, ich rodzaj, ilość i stan techniczny.
§  2.
Dla prawidłowego ustalania kontyngentów wody pobieranej z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie organ gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie sporządzać będzie bilanse kwartalne produkcji i zużycia wody. Bilanse te będą sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Zakłady przemysłowe objęte kontyngentowaniem wody przedkładać będą organowi gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie sprawozdania kwartalne z wykorzystania przyznanych kontyngentów wody według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Terminy przedkładania sprawozdań ustali organ gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie.
§  4.
Organ gospodarki wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie obejmować będzie kontyngentem wody dla Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie różnicę ilości wody, jaka wyniknie przez odjęcie od 600 m3/godz. ilości wody, podanej w m3/godz. a wyprodukowanej przez tę fabrykę we własnym wodociągu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie w miesiąc po ogłoszeniu.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SPRAWOZDANIE

Z PRODUKCJI I ZUŻYCIA WODY W ....................

za kwartał .......... 19... r.

Lp. Treść Kwartał sprawozdawczy (w m3) Plan na kwartał następny (w m3)
1 2 3 4
1. Produkcja wody przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
2. Zakup hurtowy wody od wodociągów niekomunalnych
3. Zakup hurtowy wody od wodociągów komunalnych
4. Razem przychód wody (poz. 1+2+3)
5. Straty wody w sieci i zużycie wody na potrzeby własne
6. Sprzedaż wody gospodarstwom domowym
7. Sprzedaż wody dla zakładów przemysłowych objętych kontyngentowaniem
8. Sprzedaż wody zakładom przemysłowym nie objętym kontyngentowaniem
9. Sprzedaż wody na inne cele
10. Hurtowa sprzedaż wody wodociągom komunalnym
11. Razem rozchód wody (poz. 5+6+7+8+9+10)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SPRAWOZDANIE KWARTALNE Z ZUŻYCIA WODY

Zużycie wody pobieranej z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie przez zakłady przemysłowe objęte kontyngentowaniem w .......... kwartale 19... r.

Nazwa zakładu przemysłowego ..................................................................................................:

1)
przyznany kontyngent w tys. m3 ...........................
2)
pobór rzeczywisty w tys. m3 .................................
3)
przekroczenie kontyngentu w tys. m3 ....................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024