Zamiana gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

OKÓLNIK
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 sierpnia 1958 r.
w sprawie zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

W celu umożliwienia właścicielom gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe uzyskania działki budowlanej w drodze zamiany ustala się, co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne będące właścicielami gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe mogą zamieniać te grunty na działki budowlane położone w granicach terenów wyznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
Osoby wymienione w § 1 składają wniosek o zamianę gruntu do prezydium rady narodowej, na której terenie położona jest działka budowlana podlegająca zamianie.
2.
Do wniosku o zamianę gruntu należy dołączyć:
1)
dowód własności gruntu zgłoszonego do zamiany (wyciąg z księgi wieczystej, wypis notarialnego aktu kupna-sprzedaży lub inny dokument stwierdzający własność),
2)
dowód, że grunt nie jest obciążony długami,
3)
szkic sytuacyjny gruntu zgłoszonego do zamiany,
4)
zobowiązanie wnioskodawcy do wybudowania domu jednorodzinnego na działce budowlanej uzyskanej z zamiany w terminie oznaczonym w decyzji o zamianie.

Ponadto wnioskodawca może we wniosku wskazać działkę budowlaną, którą chciałby otrzymać w drodze zamiany.

§  3.
1.
Organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2 zarządzą w ciągu 4 tygodni po otrzymaniu wniosku oszacowanie gruntu zgłoszonego do zamiany. Oszacowanie następuje w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. z 1957 r. Nr 44, poz. 204 oraz z 1958 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 157).
2.
Przy ustalaniu wartości gruntu zaoferowanego do zamiany przez osoby wymienione w § 1 należy stosować następujące zasady:
1)
wartość gruntu budowlanego w mieście lub osiedlu podlegającego podatkowi od nieruchomości określa się w wysokości 5-10% przeciętnych kosztów wybudowania w danej miejscowości domu jednorodzinnego,
2)
wartość gruntu rolnego (ornego, warzywniczego, sadowniczego, łąk, pastwisk itp.) powinna być określona tak, aby odpowiadała cenom ustalanym za grunty rolne przeznaczone do sprzedaży z zapasów Państwowego Funduszu Ziemi,
3)
wartość gruntu leśnego określa się jak wartość gruntu rolnego (pkt 2) z doliczeniem wartości użytkowej drzewostanu.
§  4.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany jest niższa od wartości działki budowlanej oszacowanej na zasadach i w trybie rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w § 3 ust. 1, prezydium rady narodowej (§ 2) można dokonać zamiany za odpowiednią dopłatą.
§  5.
1.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany przekracza znacznie wartość działki budowlanej, a podziału gruntu można dokonać bez naruszenia jego przeznaczenia gospodarczego i możliwości racjonalnego użytkowania, zamianą można objąć część gruntu.
2.
Prezydium rady narodowej może objąć zamianą za odpowiednią dopłatą całość gruntu zgłoszonego do zamiany, jeśli grunt ten przewidziany jest w planie urbanistycznym pod zabudowę lub przeznaczony na inne niezbędne potrzeby wymagające zagospodarowania całości gruntu. Ustalenie dopłaty następuje na podstawie szacunku dokonanego na zasadach określonych w § 3 ust. 2.,
§  6.
O zamianie decyduje prezydium rady narodowej określonej w § 2 w drodze uchwały powziętej w trybie przewidzianym w § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 206).
§  7.
Decyzja o zamianie powinna zawierać:
1)
oznaczenie gruntu przejmowanego przez Państwo oraz działki budowlanej odstępowanej wnioskodawcy,
2)
ustalenie wartości szacunkowej gruntu do zamiany i działki budowlanej,
3)
dokładne oznaczenie osoby, której odstępuje się działkę budowlaną,
4)
oznaczenie nadwyżki wartości działki budowlanej oraz sposobu i terminu spłaty tej nadwyżki lub oznaczenie nadwyżki wartości gruntu zgłoszonego do zamiany przez wnioskodawcę oraz sposób i terminy spłaty tej nadwyżki,
5)
termin zabudowy (rozpoczęcia i zakończenia budowy) działki budowlanej.

Termin zakończenia budowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie może przekraczać dwóch lat i może być z ważnych przyczyn przedłużony przez prezydium rady narodowej na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

§  8.
1.
Decyzja prezydium rady narodowej stanowi podstawę do zawarcia umowy zamiany.
2.
Umowę zawiera właściwy organ w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2. Do ważności umowy wymagana jest forma aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej.
§  9.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024