Wydawanie dokumentów dotyczących służby wojskowej osobom stale zamieszkałym za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 sierpnia 1958 r.
w sprawie wydawania dokumentów dotyczących służby wojskowej osobom stale zamieszkałym za granicą.

W celu unormowania sprawy wydawania osobom stale zamieszkałym za granicą dokumentów dotyczących służby wojskowej w b. armiach zaborczych, w Wojsku Polskim, w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz w polskich formacjach wojskowych za granicą, w czasie od dnia 1 września 1939 r. - zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby stale zamieszkałe za granicą, które odbyły służbę w b. armiach zaborczych, w Wojsku Polskim, w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz w polskich formacjach wojskowych za granicą od dnia 1 września 1939 r., mogą uzyskać odpowiednie dokumenty dotyczące służby wojskowej, jak np. zaświadczenia o odbyciu służby wojskowej, zaświadczenia o chorobach przebytych w czasie pełnienia służby wojskowej, odpisy historii chorób oraz inne odpisy, wyciągi i fotoreprodukcje dokumentów, potrzebne do celów osobistych lub do ubiegania się w myśl obowiązujących umów międzynarodowych i innych aktów prawnych u państw obcych o przyznanie im odpowiednich świadczeń socjalnych - w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Dokumenty, o których mowa w § 1, mogą otrzymać również członkowie rodzin osób wymienionych w § 1 dla udowodnienia swoich praw do przysługujących im świadczeń zależnych od odbycia służby wojskowej przez osoby wymienione w § 1.
§  3.
Dokumenty dotyczące służby wojskowej osobom wymienionym w §§ 1 i 2 wydają urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  4.
Dla uzyskania odpowiedniego dokumentu dotyczącego służby wojskowej (§ 1) zainteresowane osoby (§§ 1 i 2) powinny złożyć wniosek do właściwego urzędu konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie dokumentu (§ 1) powinien zawierać:
1)
nazwisko, imię i adres osoby wnoszącej podanie,
2)
nazwisko, imię, imiona rodziców oraz datę i miejsce urodzenia osoby, której służba wojskowa ma być potwierdzona,
3)
możliwie dokładny przebieg służby wojskowej odbytej przez osobę wymienioną w pkt 2, nazwę jednostki wojskowej (szpitala), czas trwania służby (pobytu na leczeniu) oraz stopień wojskowy,
4)
określenie celu, w jakim dokument ma być wydany.
2.
Do wniosku powinny być dołączone wszelkie posiadane dokumenty dotyczące odbytej służby wojskowej przez osobę, której dokument ma dotyczyć.
§  6.
Wnioski w sprawie dokumentów dotyczących służby wojskowej osób stale zamieszkałych za granicą urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przesyłają za pośrednictwem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
§  7.
1.
Centralne Archiwum Wojskowe w razie posiadania odpowiednich akt sporządza właściwy dokument (zaświadczenie, odpis, wyciąg), który podpisuje i zaopatruje w odcisk pieczęci urzędowej Szef Centralnego Archiwum Wojskowego.
2.
W razie niemożliwości sporządzenia odpisu lub wyciągu z powodu nieczytelności właściwego dokumentu sporządza się jego fotoreprodukcję, której zgodność z oryginałem stwierdza Szef Centralnego Archiwum Wojskowego podpisem i odciskiem pieczęci urzędowej.
§  8.
Szef Centralnego Archiwum Wojskowego przesyła sporządzone dokumenty (§ 7) do Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  9.
W razie gdy osoba wymieniona we wniosku nie figuruje w aktach podanej jednostki wojskowej lub gdy w archiwach w kraju nie ma akt, na których podstawie można sporządzić potrzebny dokument - Szef Centralnego Archiwum Wojskowego zawiadamia o tym urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za pośrednictwem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  10.
W sposób ustalony w §§ 7-9 Centralne Archiwum Wojskowe załatwia również korespondencję w sprawie dokumentów dotyczących służby wojskowej osób stale zamieszkałych za granicą napływającą do Centralnego Archiwum Wojskowego za pośrednictwem innych władz i urzędów lub bezpośrednio.
§  11.
Na podstawie dokumentów sporządzonych przez Centralne Archiwum Wojskowe (§ 7) lub zawiadomienia (§ 9) urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
1)
wydaje zainteresowanej osobie odpowiedni dokument albo
2)
odmawia wydania dokumentu z podaniem przyczyn odmowy.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych z dnia 8 lipca 1954 r. w sprawie wydawania zaświadczeń o odbyciu służby wojskowej przez osoby stale zamieszkałe za granicą (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-69, poz. 866 i z 1957 r. Nr 54, poz. 340).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024