Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958/1959 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

UCHWAŁA NR 314
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 sierpnia 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958/1959 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Uchwała dotyczy podległych Ministrowi Rolnictwa państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej prowadzących działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, rybackiej, ogrodniczej oraz przemysłu rolnego, stanowiącego integralna część gospodarstwa rolnego, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Gospodarstwa, które osiągną zysk rzeczywisty lub pomniejszą planowaną stratę, dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości:

30% sumy rzeczywistego zysku oraz

20% sumy poprawy wyniku w porównaniu z wynikiem planowanym na rok gospodarczy 1958/1959.

2.
Jeżeli gospodarstwa, o których mowa w ust. 1, osiągną w roku gospodarczym 1958/1959 wzrost produkcji towarowej netto w porównaniu z rokiem gospodarczym 1957/1958, dokonują odpisu dodatkowego w wysokości 5% sumy tego wzrostu.
3.
Za wartość produkcji towarowej netto uważa się wartość sprzedaży netto skorygowaną (zmniejszoną lub zwiększoną) o wartość różnic remanentów inwentarza żywego, produktów roślinnych i pasz na początek i na koniec roku gospodarczego. Wartość sprzedaży netto stanowi sumę dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych i pochodzenia zwierzęcego, inwentarza żywego, ryb oraz wyrobów przemysłu rolnego, pomniejszoną o sumę zakupów nasion i sadzeniaków, surowców przemysłu rolnego, pasz, sztuk inwentarza żywego oraz materiału zarybieniowego.
§  3.
1.
Łączna kwota wypłat na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie może przekroczyć 8,5% osobowego funduszu płac wykonanego przez gospodarstwo w roku 1958/1959.
2.
Przy ustalaniu wypłat, o których mowa w ust. 1, należy przyjmować za podstawę fundusz płac powiększony o różnicę wartości ziemiopłodów i mleka sprzedanych pracownikom, wynikającą z różnicy między obowiązującymi cenami zbytu a cenami określonymi w układzie zbiorowym pracy.

III.

Zmniejszenie wysokości odpisów i ich wyłączenie.

§  4.
1.
Przy dokonywaniu odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy odlicza się od sumy rzeczywistego zysku bądź od sumy poprawy wyniku (§ 2 ust. 1) sumę nieuzasadnionego przekroczenia planowanego funduszu płac.
2.
Jeżeli suma nieuzasadnionego przekroczenia funduszu płac przewyższa sumę rzeczywistego zysku bądź sumę poprawy wyniku, gospodarstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  5.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1958/1959 (po dniu 1 lipca 1958 r.) zmian cen sprzedawanych produktów i wyrobów, urzędowych zmian cen zakupywanych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek amortyzacji itp. w porównaniu z przyjętymi w planie na rok gospodarczy 1958/1959.
§  6.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło poprawę wyniku w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, traci prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy lub też odpisy te ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu.

IV.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w gospodarstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  7.
1.
Gospodarstwom, które nie spełnią warunków określonych w uchwale, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości nie przekraczającej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac na rok gospodarczy 1958/1959 bez doliczania różnicy w wartości świadczeń odpłatnych, o której mowa w § 3.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty gospodarstwa.

V.

Przepisy końcowe.

§  8.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna obowiązana jest niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej pozbawić dyrektora przedsiębiorstwa i głównego księgowego prawa do udziału w funduszu zakładowym.
§  9.
W gospodarstwach objętych przepisami niniejszej uchwały nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wyda szczegółowe przepisy regulujące tryb wykonania niniejszej uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.68.396

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958/1959 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.
Data aktu: 21/08/1958
Data ogłoszenia: 06/09/1958
Data wejścia w życie: 06/09/1958, 01/07/1958