Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, MINISTRA ROLNICTWA ORAZ PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 11 sierpnia 1958 r.
w sprawie wytycznych dotyczących udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) w celu zapewnienia rolniczym spółdzielniom produkcyjnym należytej opieki i fachowej pomocy przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
Organy administracji do spraw architektury i budownictwa prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są - oprócz poradnictwa i instruowania technicznego w zakresie wykonawstwa robót i produkcji materiałów budowlanych z surowców miejscowych określonego w instrukcji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 17 stycznia 1958 r. w sprawie organizowania porad technicznych dla budownictwa spółdzielczego i indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 10, poz. 65) - udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na wniosek tych spółdzielni - porad i pomocy technicznej w zakresie planowania i lokalizacji, przygotowania dokumentacji technicznej, zaopatrzenia w materiały budowlane oraz realizacji inwestycji budowlanych spółdzielni. W szczególności poradnictwo to - w zależności od potrzeb spółdzielni i charakteru inwestycji - obejmuje:
1)
w zakresie planowania i lokalizacji:
a)
badanie stanu technicznego i ocenę przydatności budynków przeznaczonych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
b)
pomoc w ustalaniu kosztów planowanej inwestycji,
c)
pomoc w ustalaniu wartości środków własnych spółdzielni, przeznaczonych na realizację planowanych inwestycji (materiały, transport, robocizna),
d)
pomoc w wyborze lokalizacji inwestycji zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 67, poz. 408) przez udział w czynnościach lokalizacyjnych odpowiednich fachowców organów architektury i budownictwa prezydium powiatowej lub wojewódzkiej rady narodowej, a w razie ich braku - przez wskazanie spółdzielni innych odpowiednich rzeczoznawców,
e)
pomoc w przygotowaniu wniosku o zatwierdzenie lokalizacji szczegółowej;
2)
w zakresie przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej:
a)
pomoc w określeniu niezbędnego zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
b)
pomoc w zawarciu - w razie braku odpowiedniego projektu typowego - umowy o wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez właściwe biuro projektowe albo przez osobę uprawnioną,
c)
opiniowanie rachunków za wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
3)
w zakresie zaopatrzenia materiałowego:
a)
pomoc w ustalaniu zapotrzebowania na materiały budowlane i terminów ich dostaw,
b)
opiniowanie jakości materiałów budowlanych otrzymywanych przez spółdzielnię w przesyłkach wagonowych,
c)
interweniowanie w sprawach złej jakości i nieterminowości dostaw materiałów budowlanych,
d)
przydzielanie spółdzielniom materiałów budowlanych z puli postawionej do dyspozycji przez powiatowy zarząd rolnictwa;
4)
w zakresie wykonania inwestycji:
a)
pomoc w organizowaniu robót systemem gospodarczym i w ustalaniu technicznych warunków umów z wykonawcami,
b)
pomoc w wyborze wykonawcy robót wykonywanych systemem zleceniowym i w zawarciu umowy o wykonanie tych robót,
c)
sprawowanie albo organizowanie technicznego nadzoru inwestorskiego nad robotami spółdzielni,
d)
wskazywanie kandydata na inspektora nadzoru dla robót specjalnych i udzielanie pomocy w zawarciu umowy o nadzór,
e)
pomoc w zatwierdzaniu rozliczeń finansowych i materiałowych za wykonane roboty,
f)
udział w odbiorze ostatecznym robót i przekazaniu ukończonych obiektów do użytku.
§  2.
Organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na ich wniosek - pomocy i porad fachowych w sprawach planowania i realizacji inwestycji budowlanych w zakresie obejmującym:
a)
opiniowanie celowości gospodarczej i zakresu planowanej inwestycji,
b)
pomoc w opracowaniu planu gospodarczego spółdzielni,
c)
współpracę z Bankiem Rolnym w sprawie zapewnienia środków finansowych na realizację inwestycji,
d)
pomoc przy ustalaniu wytycznych gospodarczo-użytkowych do opracowania projektu technicznego,
e)
wydawanie opinii o przydatności funkcjonalnej budynków przewidzianych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
f)
zapewnienie - w porozumieniu z organami administracji do spraw budownictwa i architektury - z powiatowej puli materiałowej przeznaczonej na inwestycje rolnicze, realizowane systemem gospodarczym - puli materiałów budowlanych, niezbędnych na pokrycie potrzeb związanych z realizacją inwestycji budowlanych w spółdzielniach produkcyjnych,
g)
udział w odbiorze robót i przekazaniu obiektu do użytku,
h)
ocenę wykonanych inwestycji pod względem gospodarczo-użytkowym i udzielanie spółdzielniom produkcyjnym wskazówek co do racjonalnej eksploatacji i konserwacji urządzeń i budynków,
i)
sporządzanie sprawozdań z realizacji spółdzielczych inwestycji budowlanych.
§  3.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.65.390

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.
Data aktu: 11/08/1958
Data ogłoszenia: 27/08/1958
Data wejścia w życie: 27/08/1958