Szczegółowy zakres określenia formy tablic informacyjnych w miejscu wykonywania robót budowlanych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 21 lipca 1958 r.
w sprawie szczegółowego określenia formy tablic informacyjnych w miejscu wykonywania robót budowlanych.

W związku z przepisem § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 września 1935 r. o nadzorze policyjno-budowlanym nad wykonywanymi robotami budowlanymi (Dz. U. Nr 70, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy wykonywaniu robót budowlanych bądź rozbiórkowych pod nadzorem technicznego kierownika (art. 358 i 359 prawa budowlanego) powinna być umieszczona w miejscu widocznym przy ulicy, placu lub drodze, na wysokości około 2 m tablica informacyjna.
§  2.
Tablica o której mowa w § 1, powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
tablica powinna mieć wysokość 60 cm, długość 90 cm,
2)
tablica powinna być wykonana na sklejce lub twardej płycie pilśniowej, ujętej w ramę zabezpieczoną u góry okapnikiem,
3)
tablica powinna być malowana techniką olejną, tło farbą żółtą (ochra), litery farbą czarną,
4)
napisy powinny być wykonane pismem prostym, drukowanym, o wysokości liter 3 cm.
§  3.
Napisy, o których mowa w § 2 pkt 4, powinny określać:
1)
rodzaj budowy np. "Budowa domu jednorodzinnego", "Budowa bloku mieszkalnego", "Budowa szkoły", "Budowa łaźni" itp.,
2)
adres budowy bądź rozbiórki - ulicę i nr porządkowy lub nazwę miejscowości i nr porządkowy,
3)
nazwę instytucji będącej inwestorem, jej adres i telefon, albo imię i nazwisko budującego - właściciela, jego adres i telefon,
4)
nazwę przedsiębiorstwa lub firmy wykonującej roboty, jej adres i telefon,
5)
imię i nazwisko inspektora nadzoru inwestorskiego, jego adres i telefon,
6)
imię i nazwisko kierownika budowy (robót), jego adres i telefon,
7)
imię i nazwisko, adres i telefon osoby sprawującej państwowy nadzór budowlany,
8)
telefon najbliższego posterunku Milicji Obywatelskiej.
§  4.
Obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej ciąży solidarnie na przedstawicielu inwestora (inspektorze nadzoru inwestorskiego) i kierowniku budowy (robót) oraz na budującym - właścicielu. Obowiązek ten nie ma zastosowania do obiektów o charakterze specjalnym, na których nie wywiesza się tablic informacyjnych.
§  5.
Zobowiązuje się do ścisłego wykonania obowiązku nadzoru w zakresie umieszczania tablic informacyjnych terenową służbę architektoniczno-budowlaną, która przy wydawaniu pozwoleń na podstawie art. 332 i 333 oraz pozwoleń na niebezpieczne roboty rozbiórkowe na podstawie art. 334 przepisów z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) załączy wzór tablicy informacyjnej i pouczenie w formie pieczątki odbitej na pozwoleniu o następującej treści:

"Na widocznym miejscu przy wejściu na teren robót należy umieścić tablicę informacyjną według załączonego wzoru. Nieumieszczenie takiej tablicy narusza przepis § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 września 1935 r. o nadzorze policyjno-budowlanym nad wykonywanymi robotami budowlanymi (Dz. U. Nr 70, poz. 438) i będzie karane administracyjnie".

§  6.
Jeżeli w chwili wejścia w życie zarządzenia budowa jest już realizowana, obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej powinien być wykonany w terminie do dnia 30 września 1958 r.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.63.367

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres określenia formy tablic informacyjnych w miejscu wykonywania robót budowlanych.
Data aktu: 21/07/1958
Data ogłoszenia: 20/08/1958
Data wejścia w życie: 20/08/1958