Szczególne zasady oraz źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 31 lipca 1958 r.
w sprawie szczególnych zasad oraz źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie § 6 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne przedsiębiorstwa ściśle z nimi współdziałające, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "uchwale" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 467 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (Monitor Polski Nr 96, poz. 557 i Nr 99, poz. 579).
§  2.
1.
Za inwestycje scentralizowane należy uważać na równi z nakładami na budowę nowych przedsiębiorstw, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 uchwały, również nakłady na środki trwałe związane z pierwszym wyposażeniem tworzonych przedsiębiorstw.
2.
W razie zasadniczej rozbudowy przedsiębiorstwa, związanej ze znacznym zwiększeniem rozmiaru jego działalności, za inwestycje scentralizowane mogą być uznane na podstawie decyzji Ministra nakłady na zwiększenie wyposażenia przedsiębiorstwa w środki trwałe.
§  3.
1.
Do inwestycji scentralizowanych mogą być zaliczone, oprócz inwestycji wymienionych w § 3 ust. 2 uchwały oraz w § 2 zarządzenia, również inwestycje polegające na budowie zaplecza techniczno-gospodarczego i socjalno-bytowego przedsiębiorstw, w zamian zaplecza zlikwidowanego w wyniku zarządzenia władz, o ile konieczność budowy tego zaplecza zostanie uznana przez Ministra.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy budowy tymczasowych obiektów i urządzeń placu budowy.
§  4.
1.
Na finansowanie inwestycji zdecentralizowanych związanych z działalnością eksploatacyjną i kapitalnych remontów w zakresie tej działalności przedsiębiorstwo tworzy jeden fundusz inwestycyjno-remontowy.
2.
Do gromadzenia tego funduszu przedsiębiorstwo prowadzi we właściwym oddziale banku finansującego rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
3.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się:
1)
z pozostawionych w dyspozycji przedsiębiorstwa środków funduszu amortyzacyjnego, nie obejmującego amortyzacji obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnej,
2)
ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw,
3)
z innych środków własnych, a w szczególności:
a)
z wpływów z likwidacji środków trwałych, z wyjątkiem wpływów z likwidacji obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnej, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli wpływy te są niższe od nie umorzonej wartości zlikwidowanych środków trwałych, różnicę do wysokości tej wartości przelewa się na fundusz inwestycyjno-remontowy w ciężar strat przedsiębiorstwa,
b)
ze środków uzyskanych z funduszu szkód górniczych w związku ze szkodami wyrządzanymi w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
c)
ze środków uzyskanych z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń na zapobieganie szkodom w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
d)
z odszkodowań ubezpieczeniowych uzyskiwanych w związku ze szkodami poniesionymi w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
e)
z premii za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami, zgodnie z uchwałą nr 242 Prezydium Rządu z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie premiowania za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami normalnotorowymi,
f)
ze środków uzyskiwanych w związku z realizacją inwestycji, w rozumieniu § 4 ust. 2 uchwały.
§  5.
1.
Fundusz amortyzacyjny, tworzony przez przedsiębiorstwa na podstawie obowiązujących zasad, pozostaje w dyspozycji przedsiębiorstwa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w dalszych ustępach.
2.
W uzasadnionych przypadkach część funduszu amortyzacyjnego przewyższająca potrzeby przedsiębiorstwa może być przejęta przez właściwą jednostkę nadrzędną w celu redystrybucji na rzecz innych przedsiębiorstw.
3.
Fundusz amortyzacyjny przedsiębiorstw może podlegać częściowemu zablokowaniu przez jednostkę nadrzędną w związku z ustaleniami narodowych planów gospodarczych.
4.
Przedsiębiorstwo może w porozumieniu z właściwą jednostką nadrzędną odprowadzać do dyspozycji tej jednostki część funduszu amortyzacyjnego z przeznaczeniem na rezerwę awaryjną.
§  6.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy powołanej w § 1 ust. 2 uchwały nr 467 Rady Ministrów.
§  7.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy inwestycji mieszkaniowych i socjalno-kulturalnych oraz kapitalnych remontów w tym zakresie.
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym zastrzeżeniem, że przepisy dotyczące funduszu inwestycyjno-remontowego obowiązują od dnia 1 kwietnia 1959 r.
2.
Przedsiębiorstwa mogą utworzyć fundusz inwestycyjno-remontowy przed terminem ustalonym w ust. 1, za zgodą właściwych jednostek nadrzędnych oraz pod warunkiem zapewnienia pełnej realizacji ustalonych na rok gospodarczy 1958/59:
a)
planów rzeczowych kapitalnych remontów,
b)
zdań w zakresie zablokowania części funduszów amortyzacyjnych,
c)
planowanych przerzutów środków z amortyzacji na rzecz innych przedsiębiorstw,
d)
planowanych wpłat na rzecz rezerwy awaryjnej.
3.
W przedsiębiorstwach, które utworzą fundusz inwestycyjno-remontowy przed terminem ustalonym w ust. 1, przestają obowiązywać z chwilą utworzenia tego funduszu limity finansowania kapitalnych remontów ustalone na rok 1958.
§  9.
Przepisy § 2 i § 3 niniejszego zarządzenia dotyczą również przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego podległych radom narodowym, a nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, z tym zastrzeżeniem że uprawnienia przewidziane w tych paragrafach dla ministra przysługują prezydiom właściwych rad narodowych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.62.357

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczególne zasady oraz źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 31/07/1958
Data ogłoszenia: 13/08/1958
Data wejścia w życie: 13/08/1958, 01/04/1959