Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnienia od obowiązku wpłacania tej kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji.

Na podstawie § 4 ust. 4 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Kierownik Ministerstwa Gospodarki Komunalnej: St. Sroka

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE UDZIELANIA ZEZWOLEŃ NA SPŁATĘ KAUCJI ZWIĄZANEJ Z NAJMEM LOKALU MIESZKALNEGO W RATACH MIESIĘCZNYCH I ZWOLNIEŃ OD OBOWIĄZKU WPŁACANIA TEJ KAUCJI

1.
Uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) wprowadza obowiązek uiszczania kaucji od lokali mieszkalnych przez najemców, którzy otrzymują przydział mieszkania w dniu 1 lipca 1958 r. lub po tej dacie w domach wybudowanych lub odbudowanych po dniu 1 stycznia 1950 r. lub w nadbudowanych po tym dniu częściach domów starych, pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub innych jednostek państwowych. Kaucję pobiera się również od najemców lokali mieszkalnych wybudowanych przed 1 stycznia 1950 r., jeżeli lokale te zostały gruntownie odremontowane przed przydzieleniem ich nowemu najemcy. Najemcy, którzy uzyskali przydział mieszkania przed dniem wejścia w życie wymienionej uchwały, tj. przed dniem 1 lipca 1958 r., lecz objęli lokal w użytkowanie po tym dniu, obowiązani są również uiścić kaucję.
2.
Niektóre kategorie najemców zostały zwolnione od obowiązku wpłacania kaucji z mocy samej uchwały, inne kategorie najemców mogą być zwolnione przez prezydia rad narodowych od wpłaty kaucji w całości lub w części albo mogą uzyskać zezwolenie na spłatę kaucji w ratach miesięcznych zgodnie z niniejszymi wytycznymi.
3.
Z mocy uchwały zwolnieni są od wpłacania kaucji:
a)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego w związku ze stosunkiem pracy, o ile praca ta, ze względu na szczególny jej charakter, wymaga zajmowania lokalu w określonym budynku lub zespole budynków (np. dozorcy domowi),
b)
najemcy, którzy zmienią dotychczasowy lokal na mniejszy,
c)
cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i personel urzędów konsularnych posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego,
d)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego przed dniem 1 lipca 1958 r. i przed tym dniem objęli lokal,
e)
najemcy lokali w zakładowych domach mieszkalnych.
4.
Również z mocy uchwały zwolniony jest od wpłacania kaucji pracownik, który zostanie przeniesiony do pracy w innej miejscowości i któremu w miejscowości tej zostanie przydzielony lokal mieszkalny, od którego należy wpłacić kaucję. W tych przypadkach zakład pracy do którego najemca został przeniesiony, obowiązany jest kaucję tę wpłacić. Oddanie najemcy lokalu mieszkalnego w użytkowanie następuje po wpłaceniu kaucji przez zakład pracy.
5.
Sprawę kaucji od lokali mieszkalnych na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych normują przepisy § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 uchwały.
6.
Prawo wpłacania kaucji w ratach miesięcznych w ciągu 2 lat od przydzielenia im lokalu mieszkalnego przysługuje z mocy uchwały repatriantom. Przepis ten dotyczy repatriantów, którzy powrócili do kraju po dniu 12 kwietnia 1957 r. i znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.
7.
Prezydium rady narodowej może stosować ulgi polegające na rozłożeniu kaucji na raty lub na zwolnieniu z kaucji w całości lub w części - kierując się następującymi wytycznymi:
a)
rozłożenie kaucji na raty lub zwolnienie najemcy od obowiązku jej wpłacenia w całości lub w części może nastąpić w przypadku, gdy najemca:

- zmienia mieszkanie wskutek klęski żywiołowej lub wskutek rozbiórki domu zarządzonej przez władzę budowlaną,

- znajduje się w ciężkich warunkach materialnych, a jedynym jego źródłem utrzymania jest renta (starcza, inwalidzka, rodzinna),

- zostaje przekwaterowany do lokalu zastępczego w trybie art. 16 dekretu o publicznej gospodarce lokalami,

b)
z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 6, kaucja może być rozłożona na raty na okres nie dłuższy nić 12 miesięcy.
8.
Prezydium właściwej rady narodowej może upoważnić podległy mu organ do spraw gospodarki mieszkaniowej do stosowania ulg z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 9.
9.
W innych przypadkach aniżeli przewidziane w poprzednich przepisach prezydium rady narodowej może w drodze uchwały rozłożyć spłatę kaucji na raty lub zwolnić najemcę od jej wpłaty w całości lub w części, jeżeli wyjątkowe warunki materialne lub rodzinne najemcy wymagają szczególnego uwzględnienia.
10.
We wszystkich przypadkach rozłożenia kaucji na raty należy zabezpieczyć terminową jej spłatę wekslami kaucyjnymi wystawionymi przez najemcę i żyrowanymi przez dwie osoby.
11.
Zwolnienie częściowe lub całkowite z wpłaty kaucji może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy najemca nie ma możliwości korzystania z pomocy zakładowego funduszu mieszkaniowego (zakład pracy nie posiada takiego funduszu) lub innych form pomocy ze strony zakładu pracy, jak pomoc pracowniczej kasy pożyczkowo-zapomogowej. Częściowe zwolnienie nie powinno przekraczać 50% kaucji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.59.332

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnienia od obowiązku wpłacania tej kaucji.
Data aktu: 30/06/1958
Data ogłoszenia: 31/07/1958
Data wejścia w życie: 01/07/1958, 31/07/1958