Organizowanie i praca ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej.

UCHWAŁA NR 201
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie organizowania i pracy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Uwzględniając inicjatywę Związku Młodzieży Socjalistycznej wypływającą z uchwał IV Plenum Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej oraz postanowienia Sekretariatu Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej w sprawie udziału Związku Młodzieży Socjalistycznej w budowie kluczowych obiektów przemysłowych i w innych poważnych przedsięwzięciach gospodarczych - Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Upoważnia się Związek Młodzieży Socjalistycznej do zorganizowania ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej, zwanych dalej w skrócie "OHP", pozostających pod ideowym kierownictwem i ogólnym nadzorem Związku Młodzieży Socjalistycznej.
§  2.
Zadaniem OHP jest pomoc w rozwijaniu gospodarki narodowej, jak również stworzenie dla skupionej w OHP młodzieży możliwości nabycia podstawowych wiadomości zawodowych, prowadzenie z nią pracy ideowo-wychowawczej oraz zapewnienie przeszkolenia wojskowego.
§  3.
Bezpośrednią organizację, administrację i gospodarkę OHP powierzy Związek Młodzieży Socjalistycznej Komendzie Głównej OHP, powołanej przez Komitet Centralny Związku Młodzieży Socjalistycznej. W miarę potrzeby - w razie skoncentrowania większej ilości hufców w jednym rejonie pracy OHP - Komendant Główny OHP może powołać komendę zgrupowania OHP.
§  4.
Komenda Główna OHP uprawniona jest do reprezentowania OHP wobec władz i organów państwowych.
§  5.
Rekrutacja do OHP prowadzona jest przez terenowe ogniwa Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej, przy udziale Komendy Głównej OHP, na podstawie zgłoszeń ochotniczych, spośród męskiej młodzieży miejskiej i wiejskiej w wieku lat 18-24. Dla uczestnika OHP pełniącego w hufcu funkcje kadrowe dopuszcza się wiek do lat 30. W przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych społecznie i gdy nie koliduje to z zajęciami szkolnymi i stanem zdrowia - mogą być przyjęci do OHP również chłopcy w wieku lat 16-18.
§  6.
Szczegółowe prawa i obowiązki młodzieży skupionej w OHP określa umowa o pracę zawierana przez Komendę Główną OHP z każdym uczestnikiem hufca według wzoru, który ustali Komenda Główna OHP w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
Prawa i obowiązki wykonawcy obiektu, przy którego budowie zostają zatrudnione OHP, określa umowa zawierana przez Komendę Główną OHP z wykonawcą według wzoru, który ustali Komenda Główna OHP w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
§  8.
Normę wyżywienia dla uczestnika OHP ustala się w wysokości obowiązującej w wojsku zasadniczej należności żywnościowej żołnierskiej. W razie gdy praca odbywa się w warunkach szkodliwych lub jest szczególnie uciążliwa, Komenda Główna OHP w porozumieniu z Ministrem Zdrowia może przyznać dodatek do tej normy w wysokości dodatku dla ciężko pracujących, przysługującego w wojsku.
§  9.
1.
Minimalny okres pracy w OHP ustala się na trzy miesiące, a dla uczącej się młodzieży, zatrudnionej w okresie wakacji letnich - dwa miesiące.
2.
Uczestnicy OHP, którzy przepracowali w OHP przynajmniej sześć miesięcy, korzystają:
1)
z prawa wyboru rodzaju wojsk i broni przy odbywaniu zasadniczej służby wojskowej w granicach potrzeb wojska i jeżeli spełniają warunki wymagane do służby w danym rodzaju wojsk i broni;
2)
z prawa pierwszeństwa przy werbunku do szkół specjalistów wojskowych, szkół podoficerskich i szkół oficerskich, jeżeli spełniają inne warunki wymagane przy werbunku do tych szkół.
3.
Uczestnicy OHP, którzy przepracowali w OHP przynajmniej sześć miesięcy i wykazali się osiągnięciami w pracy, nabywają przy równych kwalifikacjach zawodowych prawo pierwszeństwa do zatrudnienia u wykonawcy obiektu, budowanego przy ich pomocy.
§  10.
Zezwala się pracownikom Komendy Głównej oraz komend zgrupowania OHP i uczestnikom OHP na noszenie mundurów i odznak organizacyjnych, których wzory i normy oraz wynikłe stąd koszty ustali Związek Młodzieży Socjalistycznej w porozumieniu z Ministrami Finansów i Obrony Narodowej.
§  11.
Zobowiązuje się:
1)
Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej - do udzielenia Związkowi Młodzieży Socjalistycznej dla potrzeb OHP w roku 1958 dotacji na wykonanie zadań wynikających z niniejszej uchwały, a w szczególności na zorganizowanie i uruchomienie OHP, uposażenie kadry Komendy Głównej, komend zgrupowania i komend hufców OHP, wyposażenie OHP w umundurowanie, materiały i pomoce naukowe i szkoleniowe oraz na pokrycie kosztów innego zaopatrzenia OHP przez resorty i wszelkich innych wydatków OHP, których nie będzie pokrywał wykonawca zgodnie z zawartą umową (§ 7);
2)
Ministra Pracy i Opieki Społecznej:
a)
do stałego nadzorowania działalności wykonawców, zatrudniających OHP, w zakresie zapewnienia OHP właściwych warunków pracy i płacy,
b)
do udzielenia ogniwom Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej pomocy w rekrutacji młodzieży do OHP przez organy zatrudnienia prezydiów rad narodowych,
c)
do opłacania przejazdów uczestników hufców na teren pracy oraz po jej zakończeniu do miejsc ich stałego zamieszkania lub nowej pracy;
3)
Ministra Zdrowia:
a)
do zorganizowania terenowych komisji lekarskich dla przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów na uczestników OHP,
b)
do zapewnienia OHP właściwej opieki lekarskiej, zaopatrzenia w leki oraz nadzoru sanitarnego w miejscach ich zakwaterowania i pracy w terenie;
4)
Ministra Handlu Wewnętrznego - do zapewnienia OHP zaopatrzenia w rejonach ich zakwaterowania w środki żywności, zgodnie z normami wyżywienia (§ 8);
5)
Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Ministra Łączności - do zorganizowania w miejscach zakwaterowania OHP punktów sprzedaży artykułów sanitarnych i kosmetycznych, papierosów, gazet i czasopism oraz artykułów żywnościowych, jak napoje bezalkoholowe, słodycze, konserwy itp.;
6)
Ministra Przemysłu Lekkiego - do zapewnienia OHP możliwości zaopatrzenia się w odpowiednie ilości materiałów na umundurowanie pracowników Komendy Głównej i komend zgrupowania OHP oraz uczestników OHP, według ustalonych norm i wzorów (§ 10);
7)
Ministra Oświaty - do otoczenia OHP bezpośrednią opieką w dziedzinie szkoleniowo-zawodowej i oświatowo-wychowawczej przez kuratoria okręgów szkolnych i inspektoraty oświaty, jak również do zapewnienia OHP możliwości nabycia potrzebnych materiałów oraz pomocy naukowych i szkoleniowych według programów ustalanych przez Komendę Główną OHP w porozumieniu z Komitetem Centralnym Związku Młodzieży Socjalistycznej i Ministerstwem Oświaty;
8)
Ministra Obrony Narodowej:
a)
do skierowania dla potrzeb OHP odpowiedniej kadry instruktorskiej, jak również do zapewnienia OHP odpowiednich materiałów i pomocy szkoleniowych oraz broni ćwiczebnej dla celów przeszkolenia wojskowego,
b)
do ustalenia sposobu realizacji szczególnych uprawnień uczestników OHP, określonych w § 9 ust. 2 uchwały;
9)
Komisję Planowania przy Radzie Ministrów - do ustalenia planu prac OHP na 1958, 1959 i 1960 rok;
10)
prezydia rad narodowych oraz inne właściwe organy państwowe - do okazywania OHP jak najdalej idącej pomocy w wykonywaniu ich zadań.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.56.322

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizowanie i praca ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej.
Data aktu: 13/06/1958
Data ogłoszenia: 26/07/1958
Data wejścia w życie: 26/07/1958