Uwzględnienie w kosztorysach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe zmian cen materiałów budowlanych i instalacyjnych, ustalenie cen kruszywa dla celów kosztorysowania oraz pokrywanie dodatkowych kosztów zatrudnienia pracowników zamiejscowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 4 lipca 1958 r.
w sprawie uwzględniania w kosztorysach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe zmian cen materiałów budowlanych i instalacyjnych, ustalenia cen kruszywa dla celów kosztorysowania oraz pokrywania dodatkowych kosztów zatrudnienia pracowników zamiejscowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1957 r. w sprawie szczegółowego określenia zakresu działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz rozgraniczenia właściwości w tej dziedzinie (Dz. U. Nr 52, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się jako obowiązujące:
1)
zasady uwzględniania w kosztorysach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe zmienionych cen materiałów budowlanych i instalacyjnych oraz usług - stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
zasady obliczania cen kruszywa dla celów kosztorysowania - stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
zasady pokrywania kosztów związanych z zatrudnieniem ponadnormatywnej ilości pracowników zamiejscowych - stanowiące załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych: St. Pietrusiewicz

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

ZASADY UWZGLĘDNIANIA W KOSZTORYSACH I ROZLICZENIACH ZA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE ZMIENIONYCH CEN MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I INSTALACYJNYCH ORAZ USŁUG

Zmiany cen materiałów budowlanych i instalacyjnych oraz stawek za ich przewóz lub innych usług, zatwierdzone przez Państwową Komisję Cen lub inne uprawnione do tego jednostki, mające wpływ na ceny sprzedażne za produkcję budowlano-montażową uwzględnia się w sposób następujący:
1.
Przy kosztorysowaniu oraz rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe obowiązują aktualne ceny kosztorysowe podane do wiadomości w sposób urzędowy wyłącznie w formie pism okólnych lub biuletynów informacyjnych Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biura Norm Budowlano-Montażowych) oraz urzędowo ustalone stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie.
2.
Uaktualnianie podstaw do ustalenia cen kosztorysowych następuje:
1)
w odniesieniu do materiałów objętych cennikiem materiałów budowlanych dla celów kosztorysowania - przez podanie nowych cen oraz terminu, od którego mają one obowiązywać,
2)
w odniesieniu do materiałów i usług ujętych w poszczególnych cenach jednostkowych cenników kosztorysowych, jak cennik nr 51/A robót remontowo-budowlanych i instalacyjnych, cennik na urządzenie placu budowy, cennik pracy sprzętu, wszelkie cenniki elementów i robót oraz wszelkie cenniki montażu maszyn i urządzeń - przez podanie nowych cen jednostkowych lub współczynników korygujących dla kolumny "materiały" oraz terminu, od którego mają one obowiązywać,
3)
w odniesieniu do materiałów, usług itp. nie uwzględnionych w ogłoszonych przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biuro Norm Budowlano-Montażowych) podstawach do kosztorysowania, jak na przykład materiały zasadnicze (tzw. "M2") nie objęte wyceną materiałów w cennikach montażu maszyn i urządzeń oraz maszyny i urządzenia zaliczane do wartości produkcji - przez podanie przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biuro Norm Budowlano-Montażowych) informacji, które cenniki branżowe (zbytu) ulegają zmianie, oraz terminu, od którego te zmiany obowiązują dla celów kosztorysowania lub fakturowania; w odniesieniu do materiałów najczęściej stosowanych podawane będą nowe ceny wraz z różnicą w stosunku do cen poprzednio obowiązujących w formie wyciągów z cenników branżowych (zbytu),
4)
w odniesieniu do stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie - przez ich urzędową zmianę.
3.
Kosztorysy dołączone do umowy lub dostarczone przez zamawiającego (inwestora) w terminach przewidzianych w umowie powinny być sporządzone według aktualnych cen lub uaktualnione na jego koszt według obowiązujących normatywów i cenników kosztorysowych.
4.
Jeżeli w czasie realizacji robót ujętych w kosztorysie nastąpią zmiany cen podane w urzędowy sposób przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biuro Norm Budowlano-Montażowych), kosztorys nie ulega przeliczeniu. Różnicę cen bez narzutów, począwszy od daty wprowadzenia zmian w życie, należy uwzględniać w kosztorysach dodatkowych w formie dopłat lub potrąceń do poszczególnych pozycji kosztorysowych lub ich grup bądź do całych kosztorysów.
5.
Pokrycie kosztów wynikających z kosztorysów dodatkowych następuje z kwot przewidzianych na dany obiekt lub z rezerwy w zbiorczym zestawieniu kosztów na nie przewidziane roboty i nakłady, a po ich wyczerpaniu - w drodze odpowiedniego przeliczenia zbiorczego zestawienia kosztów.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

ZASADY OBLICZANIA CEN KRUSZYWA DLA CELÓW KOSZTORYSOWANIA

W związku z zarządzeniem nr 16/58 Państwowej Komisji Cen z dnia 31 marca 1958 r. w sprawie cen na kruszywo naturalne (Biuletyn Państwowej Komisji Cen nr 12/58) ustala się następujące zasady obliczania cen kruszywa dla celów kosztorysowania robót budowlano-montażowych:
1.
Za obowiązującą w zasadzie podstawę do obliczania cen kruszywa dla celów kosztorysowania przyjmuje się ceny zbytu kruszywa naturalnego w wysokości obowiązującej przedsiębiorstwa państwowe objęte planem centralnym, zgodnie z załącznikiem nr 1 do powołanego zarządzenia nr 16/58.
2.
Przyjmuje się dla celów kosztorysowania cen żwiru i pospółki zasadę cen franco wagon stacja przeznaczenia, doliczając do cen zbytu określonych na podstawie załącznika nr 1 do powołanego zarządzenia nr 16/58 koszt transportu kolejowego na średnią odległość 250 km bez względu na rzeczywistą odległość dowożenia. Obowiązujące nowe ceny kruszywa ustalone według powyższych zasad podane będą w Biuletynie Informacyjnym Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biura Norm Budowlano-Montażowych).
3.
Utrzymuje się w stosunku do cen piasku dla celów kosztorysowania dotychczasową zasadę cen loco środek transportowy podstawiony przez odbiorcę albo loco wagon stacja załadowania lub loco barka w transporcie wodnym. Odległość transportu określa się w danych wyjściowych do sporządzenia dokumentacji kosztorysowej.
4.
W razie konieczności stosowania uszlachetnionych lub specjalnych gatunków żwiru, zgodnie z wymaganiami projektu, mogą być ustalone odmienne warunki obliczenia kosztorysowej ceny żwiru, uwzględniające przewidywaną rzeczywistą odległość dowozu żwiru oraz odpowiednią cenę zakupu.
5.
Ustalenia, o których mowa w ust. 4, mają miejsce przy opracowywaniu danych wyjściowych bądź też przy ich zmianie. Podstawą do tych ustaleń jest pisemna zgoda jednostki nadrzędnej przedsiębiorstwa wykonawczego i inwestora potwierdzona przez wojewódzką komisję cen.
6.
Dla określonych placów budowy lub obiektów położonych w rejonach, w których występuje deficyt kruszywa lub które pozbawione są dostaw z przemysłu kluczowego, mogą być ustalone odmienne warunki obliczenia kosztorysowej ceny żwiru lub pospółki, przy uwzględnieniu cen zakupu zatwierdzonych przez wojewódzką komisję cen oraz przy zastosowaniu przewidywanej średniej odległości dowozu i środków transportowych. Ustalenia powyższe wprowadza się za zgodą jednostek nadrzędnych wykonawcy i inwestora do danych wyjściowych dotyczących określonych obiektów.
7.
Przy ustalaniu ceny kosztorysowej elementów i robót stosuje się z reguły obowiązujące ceny kruszywa podane w biuletynach informacyjnych Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Biura Norm Budowlano-Montażowych) ustalone według zasad podanych w ust. 2. W razie ustalenia cen kruszywa zgodnie z ust. 4 lub 6 różnice cen bez narzutów należy uwzględniać w kosztorysie dodatkowym w formie dopłat do poszczególnych pozycji kosztorysowych lub ich grup bądź też do całych kosztorysów.
8.
Dla robót wykonywanych po dniu 1 kwietnia 1958 r. i rozliczanych na podstawie kosztorysów, w których ustalono ceny kruszywa w wysokości obowiązującej przed dniem 1 kwietnia 1958 r., należy ustalić dopłaty lub potrącenia zgodnie z zasadami podanymi w załączniku nr 1 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych na podstawie inwentaryzacji robót przeprowadzonej na dzień 31 marca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3. 1

1 Załącznik nr 3 uchylony przez § 5 pkt 8 zarządzenia z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie oraz zasady uwzględniania dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych. (M.P.60.59.283) z dniem 1 lipca 1960 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.55.321

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uwzględnienie w kosztorysach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe zmian cen materiałów budowlanych i instalacyjnych, ustalenie cen kruszywa dla celów kosztorysowania oraz pokrywanie dodatkowych kosztów zatrudnienia pracowników zamiejscowych.
Data aktu: 04/07/1958
Data ogłoszenia: 23/07/1958
Data wejścia w życie: 23/07/1958