Stanowiska służbowe i uposażenia pracowników administracyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 23 czerwca 1958 r.
w sprawie stanowisk służbowych i uposażenia pracowników administracyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 38, poz. 346) uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie do pracowników administracyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z wyjątkiem pracowników administracyjnych prokuratur wojskowych.
2.
Pracownikami administracyjnymi w rozumieniu uchwały są pracownicy nieprokuratorscy Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z wyjątkiem pracowników samochodowych i obsługi.
§  2.
1.
Dla pracowników administracyjnych ustanawia się tabelę stanowisk służbowych, grup uposażenia zasadniczego, stawek dodatków funkcyjnego i służbowego oraz wymagań kwalifikacyjnych obowiązujących dla tych stanowisk według załącznika do niniejszej uchwały.
2.
Kwoty uposażenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego lub służbowego do uposażenia oraz zasady zaszeregowania do poszczególnych grup uposażenia i przyznawania takich dodatków określa się na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących pracowników państwowych ze zmianami wynikającymi z dalszych postanowień niniejszej uchwały.
3.
Pracownikowi administracyjnemu, posiadającemu szczególnie wysokie kwalifikacje oraz praktykę w zakresie czynności ściśle związanych z jego stanowiskiem lub gdy wymagają tego ważne względy służbowe, może Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyznać grupę uposażenia bezpośrednio wyższą od najwyższej grupy przewidzianej dla zajmowanego przez pracownika stanowiska.
§  3.
Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może w drodze zarządzenia określić bliżej rodzaj niezbędnego na danym stanowisku wykształcenia i praktyki zawodowej.
§  4.
1.
Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały mogą być mianowani na stanowiska pracowników administracyjnych w Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyłącznie pracownicy odpowiadający wymaganiom kwalifikacyjnym, przewidzianym dla tych stanowisk.
2.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych wynikami pracy i szczególnymi zdolnościami pracownika, Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może zezwolić na mianowanie tego pracownika, choćby nie odpowiadał wymaganiom kwalifikacyjnym. Łączna suma uposażeń osób mianowanych w powyższym trybie nie może przekraczać 1% planowanego funduszu płac.
§  5.
1.
Przyznaje się dodatek specjalny następującym pracownikom administracyjnym:
a)
pełniącym obowiązki na stanowiskach kierowniczych bądź nadzorczych oraz starszych sekretarzy, sekretarzy i starszych księgowych - w wysokości 30-50% uposażenia zasadniczego,
b)
pozostałym pracownikom, z wyłączeniem starszych rejestratorów, rejestratorów, starszych maszynistek i maszynistek w hali maszyn, kierowników central telefonicznych, telefonistów, stylotypistów, magazynierów, starszych woźnych i woźnych - w wysokości 20-40% uposażenia zasadniczego.
2.
Dodatek specjalny przysługuje niezależnie od innych dodatków pobieranych przez uprawnionego do nich pracownika, z wyłączeniem jednak dodatku, przewidzianego w uchwale nr 100 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r. w sprawie przyznawania niektórym kategoriom pracowników państwowych dodatków uzasadnionych specjalnymi kwalifikacjami i warunkami służby (Monitor Polski Nr A-10, poz. 139 z późniejszymi zmianami), przy czym maksymalna stawka dodatku określonego w ust. 1 nie może w odniesieniu do pracowników administracyjnych Generalnej Prokuratury przekroczyć górnej granicy stawek przewidzianych dla poszczególnych grup uposażenia we wskazanej wyżej uchwale Rady Ministrów.
3.
Tryb przyznawania dodatku określonego w ust. 1 oraz wykaz stanowisk kierowniczych i nadzorczych ustali Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w drodze zarządzenia.
§  6.
Pracownicy administracyjni zatrudnieni w Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w dniu wejścia w życie uchwały zachowują swoje stanowiska, choćby nie odpowiadali wymaganiom kwalifikacyjnym określonym w załączniku do uchwały.
§  7.
Traci moc uchwała Rady Państwa z dnia 28 lutego 1957 r. w sprawie określenia dla pracowników administracyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej tabeli stanowisk służbowych, grup uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk, zasad zaszeregowania do grup uposażenia, kwot miesięcznego uposażenia oraz dodatków do uposażenia (Monitor Polski Nr 17, poz. 122).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1958 r.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA

STANOWISK SŁUŻBOWYCH, GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO, STAWEK DODATKÓW FUNKCYJNEGO LUB SŁUŻBOWEGO ORAZ WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH, OBOWIĄZUJĄCYCH DLA TYCH STANOWISK
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.53.310

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Stanowiska służbowe i uposażenia pracowników administracyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 23/06/1958
Data ogłoszenia: 14/07/1958
Data wejścia w życie: 14/07/1958, 01/05/1958