Zatwierdzenie cenników na roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 22 kwietnia 1958 r.
w sprawie zatwierdzenia cenników na roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1957 r. w sprawie szczegółowego określenia zakresu działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz rozgraniczenia właściwości w tej dziedzinie (Dz. U. Nr 52, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się następujące cenniki na roboty budowlano-montażowe, jako powszechnie obowiązujące normatywy dla celów kosztorysowania i rozliczeń (wydawnictwo Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - Biuro Norm Budowlano-Montażowych):
1)
cennik nr 7 montażu wentylatorów, pomp i sprężarek,
2)
cennik nr 51-A/57 robót remontowych budowlanych i instalacyjnych,
3)
scalony cennik nr 8-a wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, administracyjnych i usługowych budownictwa miejskiego i wiejskiego, wydanie II,
4)
scalony cennik nr 8-c budowy i montażu napowietrznych linii elektroenergetycznych niskiego napięcia (na słupach drewnianych z ustojami drewnianymi),
5)
scalony cennik nr 8-d budowy i montażu napowietrznych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia (na słupach drewnianych i stalowych),
6)
scalony cennik br 8-h budowy i montażu wiejskich stacji transformatorowych,
7)
scalony cennik nr 8-k montażu typowych tablic rozdzielczych niskiego napięcia,
8)
cennik elementów i robót budowlano-montażowych:
a)
część I - roboty ziemne,
b)
część VII - budowa mostów i fundamentów specjalnych,
c)
część XI tom I - domowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe.
§  2.
1.
Dokumentacja kosztorysowa sporządzona na podstawie dotychczas obowiązujących w tym zakresie norm oraz uzgodnionych między stronami cen jednostkowych według zasad ustalonych w instrukcji o opracowywaniu kosztorysów robót budowlano-montażowych, wprowadzonej w życie zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie opracowywania kosztorysów robót budowlanych, montażu konstrukcji oraz montażu maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 9, poz. 125), zachowuje swą ważność w odniesieniu do robót, ujętych cennikami wymienionymi w § 1, jeżeli opracowanie tej dokumentacji zostanie zakończone w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
2.
O ważności dokumentacji decyduje uwidoczniona na kosztorysie data ukończenia opracowania.
§  3.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie cennika nr 51-A/57 nie stosuje się współczynnika 1,05 do robocizny, o którym mowa w zarządzeniu nr 143 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1957 r., zmieniającym zarządzenie nr 109 z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wprowadzenia zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 321).
§  4.
Dokumentację kosztorysową, opracowaną na podstawie cenników wymienionych w § 1, sporządzoną przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, uznaje się za ważną.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024