Tryb dokonywania odpisów na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 kwietnia 1958 r.
w sprawie trybu dokonywania odpisów na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Na podstawie § 17 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwach przemysłu terenowego - rozumie się przez to przedsiębiorstwa wymienione w § 1 ust. 2 i 3 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538),
2)
o uchwale Rady Ministrów - rozumie się przez to uchwałę powołaną w pkt 1.
§  2.
Zysk przedsiębiorstw przemysłu terenowego po potrąceniu wpłat do budżetu przeznaczony jest na:
1)
fundusz zakładowy,
2)
fundusz rezerwowy,
3)
fundusz rozwoju.
§  3.
Wysokość i tryb dokonywania odpisów na fundusz zakładowy określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Wysokość odpisów na fundusz rezerwowy ustalają corocznie prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Wysokość rocznych odpisów na fundusz rezerwowy nie powinna w zasadzie przekraczać 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac wszystkich przedsiębiorstw przemysłu terenowego danego województwa.
3.
Z chwilą nagromadzenia przez przedsiębiorstwo środków funduszu rezerwowego do wysokości 10% planowanego osobowego funduszu płac danego roku, odpisy na ten fundusz ustają.
§  5.
1.
Odpisy na fundusz rezerwowy dokonywane są w ratach miesięcznych w wysokości 1/3 wpłaty kwartalnej ustalonej planem finansowym w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, na który przypada wpłata.
2.
Na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa korygują wysokość odpisów na fundusz rezerwowy do wysokości procentowego stosunku planowanych odpisów na fundusz rezerwowy do zysku wynikającego z planu przedsiębiorstwa.
2.
W razie gdy na skutek pogorszenia wyników w danym kwartale odpisy na fundusz rezerwowy uległy zmniejszeniu, a w kwartale następnym istnieją możliwości wyrównania brakujących kwot, przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności przed odpisami na fundusz rozwoju uzupełniają środki funduszu rezerwowego.
§  6.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale Narodowego Banku Polskiego finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  7.
Środki funduszu rezerwowego przeznaczone są na pokrycie strat z całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w wysokości wynikającej z bilansu okresowego, pomniejszonych o sumę otrzymanych przez przedsiębiorstwo dotacji z tytułu różnic cen.
§  8.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa.
2.
Jednocześnie z dyspozycją przekazania środków z funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy - przedsiębiorstwo obowiązane jest zawiadomić właściwy wojewódzki zarząd o stanie środków na rachunku funduszu rezerwowego po uwzględnieniu przypadającej do pokrycia straty. Wojewódzki zarząd wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu jego powstawaniu.
§  9.
1.
Fundusz rozwoju tworzy się z:
1)
części zysku pozostającej po dokonaniu wpłat do budżetu oraz odpisów na fundusze zakładowy i rezerwowy,
2)
nadwyżek środków obrotowych, z wyjątkiem nadwyżek na dzień 1 stycznia 1958 r.
2.
Odpisy środków, o których mowa w ust. 1, dokonywane są przez przedsiębiorstwa na podstawie bilansów kwartalnych i ewidencjonowane są na koncie "Fundusz rozwoju".
3.
Środki funduszu rozwoju pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
§  10.
Środki funduszu rozwoju przeznaczone są na cele, o których mowa w § 15 uchwały Rady Ministrów.
§  11.
1.
Przekazanie środków na fundusz inwestycyjny następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa z jego rachunku rozliczeniowego w ciężar funduszu rozwoju.
2.
Tryb planowania i finansowania inwestycji z funduszu inwestycyjnego określają odrębne przepisy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.35.196

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb dokonywania odpisów na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.
Data aktu: 05/04/1958
Data ogłoszenia: 12/05/1958
Data wejścia w życie: 12/05/1958, 01/01/1958