Produkcja aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 6 marca 1958 r.
w sprawie produkcji aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270) oraz zarządzenia nr 3 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1958 r. w sprawie zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów czasowego wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 5, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy aparatów gazowych, jak: kuchenek i kuchni, pieców kąpielowych, grzejników wody przepływowej, piekarników, lodówek, ekspresów do kawy i innych aparatów instalowanych w mieszkaniach, w zakładach gastronomicznych, placówkach handlowych i komunalnych zakładach usługowych - zwanych dalej "aparatami gazowymi".
§  2.
1.
Zakłady gospodarki uspołecznionej produkujące aparaty gazowe obowiązane są zgłaszać prototypy aparatów gazowych do:
1)
Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - Zarządu Techniki w celu uzyskania opinii o przydatności aparatów gazowych pod względem ich wielkości, sposobów podłączeń i wygody użytkowników,
2)
Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla - Pracowni Atestacji Aparatów Gazowych Użytku Domowego i Komunalnego w Krakowie, ul. Gazowa 16, zwanego dalej "Instytutem", w celu ustalenia:
a)
czy posiadają właściwą konstrukcję zapewniającą ekonomiczne zużycie gazu,
b)
czy zostały wykonane z odpowiednich materiałów oraz
c)
czy gwarantują bezpieczeństwo użytkownika.
2.
Prototypy aparatów gazowych, przesyłane w wykonaniu przepisu ust. 1 pkt 2, powinny być zaopatrzone w opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Zakłady gospodarki uspołecznionej mogą w razie potrzeby zgłaszać do Instytutu założenia projektowe na poszczególne asortymenty aparatów gazowych w celu wyrażenia opinii w przedmiocie ogólnej konstrukcji, zastosowania odpowiednich materiałów, ekonomiki spalania oraz maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników.
§  3.
Opracowanie dokumentacji technicznej prototypów aparatów gazowych, wykonanie i zatwierdzenie prototypów oraz dopuszczenie do seryjnej produkcji tych aparatów powinno nastąpić w trybie określonym uchwałą nr 623 Prezydium Rządu z dnia 6 października 1956 r. w sprawie trybu opracowania i zatwierdzania dokumentacji technicznej, wykonania i zatwierdzania prototypów oraz dopuszczania do seryjnej produkcji nowych maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 102, poz. 1184).
§  4.
1.
Zakłady gospodarki uspołecznionej zamawiające aparaty gazowe z importu obowiązane są:
1)
przedstawiać Instytutowi wzory i modele tych aparatów w celu zaopiniowania ich przydatności zgodnie z warunkami określonymi w § 2 ust. 1 pkt 2;
2)
przedstawiać centralom handlu zagranicznego przy zamówieniu aparatów gazowych lub przy wyborze oferty opinię Instytutu;
3)
przedstawiać Instytutowi do kontroli wybrane egzemplarze z poszczególnych partii przesyłek importowych.
2.
Centrale handlu zagranicznego zajmujące się importem aparatów gazowych mogą przyjmować do realizacji tylko takie zamówienia importowe na aparaty gazowe, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Instytut (ust. 1 pkt 1).
§  5.
Decyzja o podjęciu seryjnej produkcji aparatów gazowych lub o ich dopuszczeniu do sprzedaży może być powzięta tylko na podstawie zaświadczenia Instytutu, stwierdzającego, że aparaty odpowiadają warunkom określonym w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  6.
Aparaty gazowe powinny być odpowiednio znakowane przed wprowadzeniem ich do obrotu. Sposób znakowania ustala zakład produkujący aparaty gazowe w porozumieniu z Instytutem.
§  7.
Instytut zobowiązany jest:
1)
udzielać porad w zakresie projektowania, konstruowana, doboru materiałów i wykonawstwa aparatów gazowych;
2)
określać warunki eksploatacyjne dla każdego rodzaju urządzeń przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport;
3)
przeprowadzać doraźne kontrole wyprodukowanych aparatów dla ustalenia, czy są prawidłowo wykonane i z odpowiednich materiałów;
4)
publikować we własnych wydawnictwach wzorowe modele urządzeń wyróżniających się dobrym wykonaniem technicznym i estetycznym wyglądem.
§  8.
Za wykonane usługi, o których mowa w zarządzeniu, Instytut pobierać będzie opłaty zgodnie z cennikiem, który powinien być podany zainteresowanym jednostkom organizacyjnym do wiadomości.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Produkcja aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.
Data aktu: 06/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 19/03/1958