Przedkładanie Sejmowi sprawozdań i zlecanie przez Sejm zadań Najwyższej Izbie Kontroli.

UCHWAŁA
SEJMU
z dnia 13 grudnia 1957 r.
o trybie przedkładania Sejmowi sprawozdań i zlecania przez Sejm zadań Najwyższej Izbie Kontroli.

W związku z art. 11 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 61, poz. 330) - uchwala się co następuje:

I.

Tryb i termin przedkładania przez Najwyższą Izbę Kontroli uwag do sprawozdań Rady Ministrów i wniosków w przedmiocie absolutorium.

1)
Najwyższa Izba Kontroli przedkłada corocznie Sejmowi uwagi do sprawozdań Rady Ministrów z wykonania budżetu Państwa i Narodowego Planu Gospodarczego oraz wnioski w przedmiocie absolutorium dla Rządu nie później niż w okresie 3 miesięcy od chwili otrzymania tych sprawozdań od Rządu.
2)
Uwagi i wnioski, o których mowa w pkt 1, Prezes Najwyższej Izby Kontroli przesyła do Prezydium Sejmu, które kieruje je do właściwych komisji sejmowych.
3)
Komisje sejmowe rozpatrują odpowiednie części sprawozdania Rady Ministrów łącznie z odpowiednimi częściami uwag Najwyższej Izby Kontroli.
4)
Upoważnieni przedstawiciele Prezesa Najwyższej Izby Kontroli składają na posiedzeniach komisji sejmowych wyjaśnienia i informacje w związku z rozpatrywanymi uwagami Najwyższej Izby Kontroli do sprawozdań z wykonania budżetu Państwa i Narodowego Planu Gospodarczego.
5)
Na plenarnym posiedzeniu Sejmu uwagi i wnioski Najwyższej Izby Kontroli referuje Prezes Najwyższej Izby Kontroli.

II.

Tryb zlecania przez Sejm zadań i czynności kontrolnych Najwyższej Izbie Kontroli.

1)
Najwyższa Izba Kontroli podejmuje czynności kontrolne na podstawie kwartalnych planów kontroli. Plany te Najwyższa Izba Kontroli przedkłada Prezydium Sejmu i Radzie Państwa oraz przesyła do wiadomości Prezesowi Rady Ministrów.
2)
Najwyższa Izba Kontroli włącza do planów kontroli zadania, wynikające z uchwał Sejmu i komisji sejmowych. Uchwały w sprawie kontroli komisje sejmowe kierują do Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.
3)
W wypadku podejmowania przez komisje sejmowe inicjatywy w zakresie badania działalności poszczególnych zakładów, przedsiębiorstw i innych instytucji państwowych Prezes Najwyższej Izby Kontroli na wniosek komisji, zgłoszony za pośrednictwem Prezydium Sejmu, deleguje do pomocy w pracach komisji swoich przedstawicieli.
4)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli na zlecenie Prezydium Sejmu deleguje swoich przedstawicieli do wykonania określonych prac - w razie powołania przez Sejm komisji do zbadania określonej sprawy (art. 21 Konstytucji).

III.

Tryb przedkładania przez Najwyższą Izbę Kontroli Sejmowi sprawozdań z wyników kontroli.

1)
Najwyższa Izba Kontroli przedkłada Prezydium Sejmu wyniki kontroli zleconych przez Sejm oraz innych kontroli szczególnej wagi.
2)
Wyniki kontroli, o których mowa w pkt 1, rozpatrywane są na posiedzeniach właściwych komisji sejmowych.
3)
Na posiedzeniu komisji sejmowej wyniki kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli referuje upoważniony przedstawiciel Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
4)
W przypadku gdy wyniki kontroli rozpatrywane są na posiedzeniu plenarnym Sejmu, przedstawia je Prezes Najwyższej Izby Kontroli.

IV.

Tryb przedkładania przez Najwyższą Izbę Kontroli rocznych sprawozdań ze swej działalności.

1)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedkłada Prezydium Sejmu, po uprzednim rozpatrzeniu przez Radę Państwa, sprawozdanie z rocznej działalności Najwyższej Izby Kontroli - w terminie 3 miesięcy od upływu roku sprawozdawczego. Sprawozdanie to Prezes Najwyższej Izby Kontroli przesyła Prezesowi Rady Ministrów.
2)
Sprawozdanie Najwyższej Izby Kontroli Prezydium Sejmu przesyła do rozpatrzenia właściwym komisjom.

V.

Zasady udziału Prezesa Najwyższej Izby Kontroli i jego przedstawicieli w pracach komisji sejmowych.

1)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli może brać udział w posiedzeniach komisji względnie na wniosek komisji sejmowych lub z własnej inicjatywy deleguje swych przedstawicieli na posiedzenia.
2)
Delegowani przez Prezesa przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli mogą na posiedzeniach komisji sejmowych zabierać głos w obradach celem złożenia odpowiednich wyjaśnień lub poinformowania o wynikach odnośnych kontroli.

Marszałek Sejmu: Cz. Wycech

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024