Sprzedaż nowych samochodów osobowych nabywcom indywidualnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 listopada 1957 r.
w sprawie sprzedaży nowych samochodów osobowych nabywcom indywidualnym.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do tych pojazdów oraz o normowaniu zużycia materiałów pędnych w eksploatacji i obsłudze pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr 105, poz. 1209) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do sprzedaży nowych samochodów osobowych zbywanych przez Państwo nabywcom indywidualnym uprawnione są wyłącznie przedsiębiorstwa zaopatrzenia sprzętu samochodowego "Motozbyt", zwane w dalszym ciągu zarządzenia w skróceniu przedsiębiorstwem "Motozbyt".
2.
Sprzedaży, o której mowa w ust. 1, dokonują:
1) 1
Warszawskie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Warszawie - osobom zamieszkałym na obszarze m. st. Warszawy oraz województw warszawskiego i białostockiego;
2)
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Łodzi - osobom zamieszkałym na obszarze m. Łodzi oraz województw łódzkiego i kieleckiego;
3)
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Krakowie - osobom zamieszkałym na obszarze m. Krakowa oraz województwa krakowskiego;
4)
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Poznaniu - osobom zamieszkałym na obszarze m. Poznania oraz województw poznańskiego, bydgoskiego, zielonogórskiego i szczecińskiego;
5) 2
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Lublinie - osobom zamieszkałym na obszarze województwa lubelskiego;
6)
Wrocławskie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" we Wrocławiu - osobom zamieszkałym na obszarze m. Wrocławia oraz województw wrocławskiego i opolskiego;
7)
Katowickie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Katowicach - osobom zamieszkałym na obszarze województwa katowickiego;
8)
Gdańskie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Gdańsku - osobom zamieszkałym na obszarze województw gdańskiego i koszalińskiego;
9)
Gdańskie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt", Ekspozytura w Olsztynie - osobom zamieszkałym na obszarze województwa olsztyńskiego;
10) 3
Rzeszowskie Biuro Zaopatrzenia Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" w Rzeszowie - osobom zamieszkałym na terenie województwa rzeszowskiego.
3. 4
(uchylony).
§  2.
1.
Do kupna nowego samochodu osobowego w przedsiębiorstwie "Motozbyt" uprawnione są osoby, które:
1)
złożą w tym przedsiębiorstwie zamówienie na samochód i przedstawią zaświadczenie właściwych dla ich działalności instytucji na szczeblu wojewódzkim (okręgowym) lub centralnym, stwierdzające, że własny samochód potrzebny jest im do wykonywania obowiązków służbowych lub czynności zawodowych, społecznych, sportowych lub innych;
2)
w chwili odbioru samochodu zakupionego w przedsiębiorstwie "Motozbyt" nie posiadają innego samochodu osobowego ani też nie posiadały go w okresie trzech lat poprzedzających dzień odbioru, na dowód czego złożą odpowiednie zaświadczenie wystawione przez prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat) rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego z województwa (wydział komunikacji drogowej), właściwej dla miejsca zamieszkania odbiorcy.
2.
Obowiązek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dotyczy również nabywców, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia złożyli w Centralnym Zarządzie Zaopatrzenia Transportu Samochodowego "Motozbyt" zamówienia bez dołączenia takich zaświadczeń.
3.
Ograniczenia wynikające z ust. 1 pkt 2 nie mają zastosowania do nabywcy, który:
1)
przed odbiorem zakupionego nowego samochodu zaoferuje do sprzedaży posiadany dotychczas samochód osobowy przedsiębiorstwu "Motozbyt" lub
2)
udokumentuje właściwym zaświadczeniem, wystawionym przez prezydium rady narodowej (wydział komunikacji drogowej), w którym samochód osobowy posiadany przez nabywcę w okresie trzech lat poprzedzających dzień odbioru nowego samochodu był zarejestrowany, iż posiadany dotychczas samochód został skreślony z rejestru i wycofany z eksploatacji na skutek całkowitego zużycia lub zniszczenia.
§  3.
1.
Jako cenę zakupu samochodu zaoferowanego przez nabywcę do sprzedaży zgodnie z § 2 ust. 3 pkt 1 przyjmuje się obowiązującą cenę detaliczną nowego samochodu pomniejszoną o marżę przedsiębiorstwa "Motozbyt" oraz o kwotę odpowiadającą stopniowi zużycia samochodu.
2.
W razie braku obowiązującej ceny detalicznej stosuje się ustalone przez Państwową Komisję Cen podstawowe ceny detaliczne samochodów używanych pomniejszone o marżę przedsiębiorstwa "Motozbyt" oraz o kwotę odpowiadającą stopniowi zużycia samochodu.
3.
Oględzin technicznych zbywanego samochodu dokonują powołani przez przedsiębiorstwo "Motozbyt" rzeczoznawcy na koszt sprzedawcy.
§  4.
1.
Nabywca zobowiązany jest jednocześnie z zamówieniem dokonać wpłaty zaliczki w wysokości ceny samochodu, obowiązującej w dniu złożenia zamówienia.
2.
Po przyjęciu zamówienia przedsiębiorstwo "Motozbyt" oznaczy termin odbioru samochodu.
3.
Przez cenę sprzedażną samochodu rozumie się cenę obowiązującą w dniu jego odbioru. W przypadku jednak gdy odbiór samochodu dokonany zostanie z winy przedsiębiorstwa "Motozbyt" po terminie oznaczonym (ust. 2), sprzedaż następuje po cenie obowiązującej w końcu oznaczonego terminu.
4.
Nieuregulowanie należności lub nieodebranie samochodu z winy nabywcy w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania z przedsiębiorstwa "Motozbyt" powoduje skreślenie zainteresowanego z listy nabywców.
5.
Sprzedaż samochodów osobowych nabywcom odpowiadającym warunkom określonym w ust. 1 oraz w § 2 ust. 1 odbywa się w kolejności otrzymanych przez przedsiębiorstwo "Motozbyt" zamówień.
§  5.
1.
Nowy samochód osobowy nabyty od przedsiębiorstwa "Motozbyt" może być w okresie 3 lat zbyty tylko przedsiębiorstwu "Motozbyt" przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 3.
2.
Samochody zbyte lub nabyte z naruszeniem warunków określonych w ust. 1 oraz w § 2 ust. 1 pkt 2 nie będą rejestrowane na nabywcę ani na kolejnych dalszych nabywców i dopuszczone do ruchu, a zarejestrowane zostaną skreślone z rejestru i wycofane z ruchu niezależnie od zastosowania do winnych sankcji przewidzianych w art. 7-10 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301).
§  6.
Zarządzenie nie dotyczy samochodów nabywanych w ramach akcji eksportu wewnętrznego.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 18 maja 1956 r. w sprawie sprzedaży niektórych samochodów osobowych nabywcom indywidualnym (Monitor Polski Nr 43, poz. 527 i Nr 104, poz. 1201).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1959 r. (M.P.59.7.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1959 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1959 r. (M.P.59.7.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1959 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1959 r. (M.P.59.7.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1959 r.
4 § 1 uchylony przez § 3 zarządzenia z dnia 24 kwietnia 1958 r. (M.P.58.31.180) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.98.572

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprzedaż nowych samochodów osobowych nabywcom indywidualnym.
Data aktu: 29/11/1957
Data ogłoszenia: 19/12/1957
Data wejścia w życie: 19/12/1957