Finansowanie wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników przedsiębiorstw resortu gospodarki komunalnej w 1957 r.

UCHWAŁA NR 431
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1957 r.
w sprawie finansowania wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników przedsiębiorstw resortu gospodarki komunalnej w 1957 r.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej uchwala, co następuje:
§  1.
W roku 1957 w przedsiębiorstwach resortu gospodarki komunalnej nie objętych przepisami:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych należących do resortów nieprzemysłowych (Dz. U. Nr 11, poz. 61),
2)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach transportu samochodowego (Dz. U. Nr 11, poz. 59),
3)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Dz. U. Nr 11, poz. 62),
4)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach geologicznych (Dz. U. Nr 18, poz. 91),
5)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1957 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach komunikacyjnych i geodezyjnych resortu gospodarki komunalnej (Dz. U. Nr 33, poz. 144),

zwanych dalej "przedsiębiorstwami" - wydatki na cele wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) pokrywa się ze środków obrotowych w ramach planu kosztów w wysokości 0,7% planowanego osobowego funduszu płac.

§  2.
1.
W przedsiębiorstwach, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, w których osiągnięty zostanie planowany zysk bądź w których nie zostanie przekroczona planowana strata, przeznacza się z osiągniętego zysku lub w ramach rozliczeń z budżetem dodatkowo na cele wymienione w § 1 - 0,3% planowanego osobowego funduszu płac. Ponadto w razie osiągnięcia przez przedsiębiorstwo zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty przeznacza się na powyższe cele 50% zysku ponadplanowego lub 50% sumy, o jaką zmniejszyła się planowana strata, przy czym górna granica łącznej wysokości dodatkowych odpisów na cele wymienione w § 1 nie może przekroczyć 0,8% planowanego osobowego funduszu płac.
2.
W przedsiębiorstwach:
1)
Stołeczne Przedsiębiorstwo Gospodarki Cieplnej w Warszawie i
2)
Miejskie Ciepłownie w Krakowie, z siedzibą w Nowej Hucie,

przeznacza się dodatkowo na wymienione w § 1 cele - 0,8% planowanego osobowego funduszu płac na warunkach ustalonych przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

§  3.
Wydatki na nagrody i świadczenia pokrywane z odpisów określonych w § 2 mogą być dokonywane po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
§  4.
Przez planowany zysk i planowaną stratę, o których mowa w niniejszej uchwale, rozumie się zysk i stratę określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną. Za planowany osobowy fundusz płac należy przyjmować taką część całości planowanego funduszu płac określonego we wskaźnikach zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną, jaka wynika ze stosunku wykonanego osobowego funduszu płac do całości wykonanego funduszu płac uwidocznionego w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa przyjętym przez jednostkę nadrzędną.
§  5.
W stosunku do przedsiębiorstw objętych przepisami niniejszej uchwały tracą moc przepisy § 3 ust. 1 i 2 uchwały nr 207 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego (Monitor Polski Nr 25, poz. 320).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.88.525

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Finansowanie wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników przedsiębiorstw resortu gospodarki komunalnej w 1957 r.
Data aktu: 09/11/1957
Data ogłoszenia: 20/11/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 20/11/1957