Ramowa struktura organizacyjna i zakres działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 5 sierpnia 1957 r.
w sprawie ramowej struktury organizacyjnej i zakresu działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.

Na podstawie uchwały nr 435 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie usprawnienia prac w zakresie organizacji i etatów w aparacie administracji państwowej i gospodarczej oraz uproszczenia trybu ich załatwiania, uchwały nr 440 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1956 r. w sprawie przekazania zadań i likwidacji Państwowej Komisji Etatów oraz uchwały nr 76 Rady Ministrów z dnia 13 marca 1957 r. w sprawie zmian w zasadach organizacji państwowego przemysłu terenowego materiałów budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Zadaniem wojewódzkiego zarządu przemysłu terenowego materiałów budowlanych, zwanego dalej "wojewódzkim zarządem", jest koordynowanie i nadzorowanie działalności przedsiębiorstw terenowego przemysłu materiałów budowlanych oraz sprawowanie nadzoru nad właściwymi rzeczowo organami prezydiów rad narodowych niższego stopnia w zakresie przemysłu materiałów budowlanych.
2.
W szczególności do wojewódzkiego zarządu należy w zakresie spraw terenowego przemysłu materiałów budowlanych:
1)
ustalanie kierunków rozwojowych terenowego przemysłu materiałów budowlanych,
2)
nadzór i koordynacja prac związanych z zapewnieniem baz surowcowych oraz eksploatacji surowców terenowego przemysłu materiałów budowlanych,
3)
ustalanie wytycznych i wskaźników do planów produkcyjnych przedsiębiorstw,
4)
sporządzanie planów i sprawozdań zbiorczych,
5)
opracowywanie i wprowadzanie programu postępu technicznego,
6)
ustalanie wytycznych i instruowanie w sprawie metod, techniki i organizacji produkcji,
7)
przydzielanie przedsiębiorstwom środków produkcji,
8)
nadzorowanie wykonania zadań rzeczowych,
9)
kontrolowanie całokształtu działalności przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej, materiałowej, funduszu płac, eksploatacji i remontów maszyn, urządzeń i środków transportowych,
10)
sprawowanie funkcji inwestora naczelnego,
11)
ustalanie wytycznych i kontrolowanie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
12)
opracowywanie programu i instruowanie w zakresie szkolenia,
13)
udzielanie przedsiębiorstwom pomocy w rozwiązywaniu trudniejszych zagadnień produkcyjnych,
14)
załatwianie spraw związanych z nabywaniem i przekazywaniem nieruchomości, przekazywaniem zakładów bądź ich części, zarządami przymusowymi itp.,
15)
stawianie wniosków do prezydiów właściwych rad narodowych w sprawach sieci przedsiębiorstw,
16)
współpraca z prezydiami rad narodowych niższego stopnia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami,
17)
analizowanie działalności przedsiębiorstw oraz stawianie wniosków i wydawanie poleceń w sprawie usprawnienia ich pracy,
18)
rozpatrywanie skarg i zażaleń oraz krytyki prasowej dotyczących działalności przedsiębiorstw,
19)
udzielanie pomocy i poradnictwa prezydiom rad narodowych niższego stopnia w zakresie organizacji produkcji materiałów budowlanych przez zespoły chłopskie, ze szczególnym uwzględnieniem surowców pochodzenia miejscowego,
20)
opiniowanie celowości tworzenia prywatnych przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej uprawnione jest do rozszerzenia w granicach obowiązujących przepisów ustalonego w ust. 2 zakresu działania wojewódzkiego zarządu w sprawach terenowego przemysłu materiałów budowlanych.
§  2.
1.
Wojewódzki zarząd pod względem organizacyjnym dzieli się - w zależności od rozmiaru zadań - na działy i stanowiska pracy.
2.
Ramową strukturę organizacyjną wojewódzkiego zarządu określa schemat graficzny, stanowiący załącznik do zarządzenia.
3.
Szczegółową organizację i zakres czynności wojewódzkiego zarządu ustali prezydium wojewódzkiej rady narodowej w drodze nadania mu regulaminu.
4.
Regulamin, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać szczegółowe określenie zadań wojewódzkiego zarządu i poszczególnych jego komórek organizacyjnych oraz zasady funkcjonowania.

ZAŁĄCZNIK 

SCHEMAT RAMOWEJ STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ WOJEWÓDZKIEGO ZARZĄDU PRZEMYSŁU TERENOWeGO MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.80.485

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ramowa struktura organizacyjna i zakres działania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego materiałów budowlanych.
Data aktu: 05/08/1957
Data ogłoszenia: 10/10/1957
Data wejścia w życie: 10/10/1957