Zm.: uchwała z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości.

UCHWAŁA NR 338
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1957 r.
zmieniająca uchwałę z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1955 r. Nr 25, poz. 253 i z 1956 r. Nr 22, poz. 278) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 3 pkt 3 po wyrazie "działalności" kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4, 5 i 6 w brzmieniu:

"4) nowozorganizowane w okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. spółdzielnie inwalidów na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności;

5) nowozorganizowane w okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. spółdzielnie pracy na terenach województw: koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego, powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego województwa białostockiego, powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, powiatu pilskiego województwa poznańskiego oraz powiatów leskiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności;

6) nowozorganizowane w okresie od dnia 11 maja 1957 r. do dnia 31 grudnia 1959 r. spółdzielnie pracy, korzystające z funduszu interwencyjnego na aktywizację życia gospodarczego w miastach i miasteczkach lub z innych funduszów przeznaczonych na zatrudnienie osób poszukujących pracy - na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności; zwolnienie przysługuje spółdzielniom, w których w chwili rozpoczęcia działalności i w ciągu poszczególnego roku podatkowego pracownicy skierowani przez organy zatrudnienia stanowią co najmniej 80% ogółu pracowników; w spółdzielniach, w których pracuje mniej niż 50 osób, skierowani przez organy zatrudnienia mogą stanowić 70% ogółu pracowników; prawo do zwolnienia nie przysługuje, jeżeli przeciętna ilość zatrudnionych w ciągu roku podatkowego pracowników skierowanych przez organy zatrudnienia nie odpowiada powyższemu stosunkowi procentowemu.";

2)
w § 6 pkt 2 po wyrazie "produkcyjne" kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) w okresie do dnia 31 grudnia 1958 r. - taka część zysku bilansowego istniejących spółdzielni pracy, korzystających z funduszu interwencyjnego na aktywizację życia gospodarczego w miastach i miasteczkach lub z innych funduszów przeznaczonych na zatrudnienie osób poszukujących pracy, jaka wynika ze stosunku przeciętnej ilości zatrudnionych w danym roku podatkowym pracowników skierowanych przez organy zatrudnienia do ilości pracowników zatrudnionych w dniu 10 maja 1957 r.";

3)
w § 7:
a)
w ust. 1 pkt 2 po wyrazach "Samopomoc Chłopska" dodaje się wyrazy "oraz kas spółdzielczych";
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Dla spółdzielni niewidomych obniża się podatek przypadający według skali podanej w ust. 1 pkt 1 w sposób następujący:

przy rentowności obniżka podatku wynosi
ponad do
- 5% 70%
5% 10% 60%
10% 15% 50%
15% 20% 40%
20% - 30%
c)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Rentowność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa się przez ustalenie procentowego stosunku zysku bilansowego do kosztu własnego."

§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do zysków osiągniętych począwszy od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024