Księgowe ujęcie oraz rozliczenie z budżetem przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe i gastronomiczne wyników przeszacowania remanentów napojów alkoholowych na dzień 10 sierpnia 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 sierpnia 1957 r.
w sprawie księgowego ujęcia oraz rozliczenia z budżetem przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe i gastronomiczne wyników przeszacowania remanentów napojów alkoholowych na dzień 10 sierpnia 1957 r.

Na podstawie § 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z uchwałą nr 304 Rady Ministrów z dwa 7 sierpnia 1957 r. w sprawie zmian cen napojów alkoholowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  2.
1.
Przeszacowanie zapasów objętych zmianą cen przeprowadza się na podstawie spisu z natury, sporządzonego na dzień wprowadzenia zmiany cen, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Podstawą do rozliczeń z tytułu zmiany cen jest zbiorcze zestawienie wyników spisu, sporządzone przez przedsiębiorstwo.
§  3.
1.
W jednostkach ewidencjonujących towary w cenie zakupu wycenia się zapasy towarowe (zapasy ewidencjonowane na odpowiednich kontach towarów), objęte zmianą cen:
1)
w cenach zakupu obowiązujących przed zmianą cen;
2)
w cenach zakupu obowiązujących po wprowadzeniu zmiany cen.
2.
Wynikiem przeszacowania jest różnica pomiędzy wartością towarów podlegających przeszacowaniu, obliczona według cen określonych w ust. 1 pkt 1, a wartością tychże towarów, obliczoną według cen określonych w ust. 1 pkt 2.
§  4.
1.
W jednostkach ewidencjonujących towary w cenach innych niż ceny zakupu (np. w cenach hurtowych lub detalicznych) i rejestrujących odchylenia od tych cen zapasy towarowe objęte zmianą cen wycenia się:
1)
w cenach ewidencyjnych, stosowanych przed wprowadzeniem zmiany cen,
2)
w cenach ewidencyjnych, które stosowane będą po wprowadzeniu zmiany cen.
2.
Dla ustalenia wyników przeszacowania należy ponadto określić:
1)
odchylenia przypadające na towary objęte zmianą cen przed wprowadzeniem zmiany cen,
2)
odchylenia przypadające na towary objęte zmianą cen po wprowadzeniu zmiany cen.
3.
Wynikiem przeszacowania jest różnica pomiędzy wartością towarów, obliczoną według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 1, a wartością tychże towarów, obliczoną według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 2, skorygowaną o różnicę wartości odchyleń [różnicę pomiędzy wartością odchyleń, przypadającą na towary objęte zmianą cen, przed wprowadzeniem zmiany cen (ust. 2 pkt 1), a wartością odchyleń, przypadającą na towary objęte zmianą, po wprowadzeniu zmiany cen (ust. 2 pkt 2)].
§  5.
Towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę pod datą przyjęcia towarów do magazynu. Podstawę przeszacowania tych towarów stanowią dowody ich przyjęcia, w których uwidocznione powinny być dane wymienione w § 3 lub w § 4.
§  6.
Towary nie przyjęte przez odbiorcę przeszacowuje dostawca pod datą przyjęcia ich zwrotu do magazynu własnego lub ponownej sprzedaży z magazynu odbiorcy.
§  7.
1.
Towary, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorców i zostały przez nich przyjęte, lecz nie zafakturowane przez dostawcę (dostawy nie fakturowane), przeszacowuje odbiorca.
2.
Towary wysłane przez dostawców do odbiorców, lecz nie sprzedane, a zarejestrowane w dniu wprowadzenia zmiany cen na koncie "Towary wysłane", nie podlegają przeszacowaniu przez dostawcę.
§  8.
1.
Wyniki przeszacowania towarów zaksięgować należy na dobro konta "Rozrachunki z tytułu różnic budżetowych" oraz w ciężar właściwego konta przeznaczonego do ewidencji towarów (różnice z przeszacowania cen ewidencyjnych towarów) i na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń od cen ewidencyjnych (różnice z przeszacowania odchyleń od cen ewidencyjnych towarów).
2.
Księgowanie wyników przeszacowania przeprowadza przedsiębiorstwo pod datą wprowadzenia zmiany cen, a w przypadkach, o których mowa w §§ 5 i 6, pod datą przyjęcia lub zwrotu do magazynu.
§  9.
Ustalone na koncie "Rozrachunki z tytułu różnic budżetowych" wyniki przeszacowania podlegają odprowadzeniu do budżetu jako dodatnie różnice budżetowe w terminie do dnia 25 września 1957 r.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.73.442

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Księgowe ujęcie oraz rozliczenie z budżetem przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe i gastronomiczne wyników przeszacowania remanentów napojów alkoholowych na dzień 10 sierpnia 1957 r.
Data aktu: 17/08/1957
Data ogłoszenia: 13/09/1957
Data wejścia w życie: 13/09/1957, 11/08/1957