Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

Na podstawie § 14 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych, nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego oraz w związku z uchwałą nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwo przemysłowe (zakład na pełnym rozrachunku gospodarczym) objęte zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowane przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, zwane dalej "przedsiębiorstwem przemysłowym", obowiązane jest złożyć w oddziale Narodowego Banku Polskiego kwartalno-miesięczny plan funduszu płac z podziałem na:
a)
osobowy fundusz płac pracowników umysłowych,
b)
fundusz premiowy pracowników umysłowych,
c)
pozostały fundusz płac (osobowy i bezosobowy).
§  2.
Oddział Narodowego Banku Polskiego wypłaca za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału środki pieniężne na osobowy fundusz płac pracowników umysłowych oraz fundusz premiowy pracowników umysłowych najwyżej do wysokości zaplanowanej w kwartalno-miesięcznym planie funduszu płac.
§  3.
1.
W razie gdy przedsiębiorstwo przemysłowe zapotrzebuje środki pieniężne z osobowego funduszu płac pracowników umysłowych lub funduszu premiowego pracowników umysłowych w wysokości niższej niż zaplanowano, powstaje w przedsiębiorstwie oszczędność.
2.
Oszczędność, o której mowa w ust. 1, może być przez przedsiębiorstwo przemysłowe wykorzystywana w ramach roku kalendarzowego.
3.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczane na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym pracowników umysłowych nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
§  4.
W razie gdy plan produkcji został wykonany w 100% lub w wysokości niższej, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą w przedsiębiorstwach przemysłowych - za kolejne miesiące kwartału - przekraczać planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanego o procent wykonania planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych, liczonej narastająco od początku kwartału.
§  5.
1.
Jeśli plan produkcji wykonany został w wysokości przewyższającej 100%, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą przekraczać za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału kwoty planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanej o 0,6% za każdy 1% przekroczenia planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych.
2.
Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, może być w uzasadnionych przypadkach podwyższony przez dyrektora centralnego zarządu do 0,8%.
§  6.
Przekroczenie granicy funduszu płac, o której mowa w §§ 4 i 5, może być pokryte oszczędnościami uzyskanymi w poprzednich kwartałach w ramach roku kalendarzowego.
§  7.
W razie przekroczenia funduszu płac poza granice, o których mowa w §§ 4 i 5, i braku oszczędności wypłata funduszu premiowego ulega zawieszeniu do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego) - o kwotę nie wyższą niż kwota przekroczenia.
§  8.
Wypłaty premii oszczędnościowych oraz wypłaty wynagrodzeń za pracę związaną z mechanizacją i racjonalizacją wykonywaną w trybie uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417) dokonywane są poza skorygowanym funduszem płac, wymienionym w § 1 lit. c); wypłaty te nie obciążają oszczędności funduszu płac.
§  9.
W odniesieniu do przekroczeń powstałych z tytułu wypłaty premii pracownikom umysłowym za miesiąc poprzedzający wejście w życie w przedsiębiorstwie przemysłowym systemu wynagradzania pracowników umysłowych zgodnie z uchwałą nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego - nie stosuje się sankcji przewidzianych w §§ 2 i 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
§  10.
Środki pieniężne na wypłatę premii, o której mowa w §§ 5, 6, 7 i 8 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego, wypłacane będą z funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c) zarządzenia.
§  11.
Przepisy § 1 ust. 2, 3 i 4 oraz §§ 2, 6, 7, 8, 9 ust. 1, 3 i 4, oraz §§ 10, 11 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) mają odpowiednie zastosowanie do funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.63.390

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
Data aktu: 10/07/1957
Data ogłoszenia: 09/08/1957
Data wejścia w życie: 09/08/1957