Planowanie i realizacja nakładów na zaplecze techniczno-gospodarcze i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE NR 165
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 1957 r.
w sprawie planowania i realizacji nakładów na zaplecze leczniczno-gospodarcze i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych. *

§  1.
1.
Nakłady na budowę stałych i półstałych obiektów zaplecza techniczno-gospodarczego i socjalno-bytowego przedsiębiorstw budowlano-montażowych (zaplecze) powinny być planowane i realizowane ze środków inwestycyjnych tych przedsiębiorstw, zgodnie z ogólnymi zasadami planowania i realizacji inwestycji.
2.
Do obiektów półstałych zaplecza zalicza się wszelkie tymczasowe obiekty (produkcyjne, magazynowe, administracyjne, socjalno-bytowe itp.) wznoszone poza terenem budowy oraz obiekty tymczasowe (zabudowania i urządzenia) na terenie budowy, dla których projekt organizacji robót przewiduje okres użytkowania przekraczający lat 5.
§  2.
1.
Nakłady na budowę i rozbiórkę obiektów tymczasowych na terenie budowy, których projektowany okres użytkowania na danej budowie nie przekracza lat 5 i które są niezbędne dla prawidłowego pod względem technologicznym i organizacyjnym oraz bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzenia robót budowlano-montażowych, powinny być planowane i realizowane przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w ramach ich środków obrotowych.
2.
Zasady, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą nakładów na budowę i rozbiórkę obiektów wymienionych w § 3 ust. 1.
3.
Koszty zużycia obiektów tymczasowych, określonych w ust. 1, objęte są narzutami na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.
4.
Zasady określone w ust. 1-3 nie dotyczą nakładów na wyposażenie obiektów tymczasowych w środki trwałe (maszyny, urządzenia itp.), które powinny być nabywane ze środków inwestycyjnych wykonawcy.
§  3. 1
(uchylony).
§  4.
1.
Nakłady na wszelkie budownictwo tymczasowe na budowach realizowanych systemem gospodarczym są planowane, finansowane i rozliczane:
1)
w jednostkach nadzoru inwestycyjnego oraz w jednostkach budżetowych - ze środków inwestycyjnych,
2)
w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego - w ramach normatywu środków obrotowych na cele eksploatacyjne.
2.
Co do jednostek nadzoru inwestycyjnego i jednostek działających według zasad rozrachunku gospodarczego obowiązuje międzyokresowe rozliczanie nakładów na budownictwo tymczasowe w czasie użytkowania, z uwzględnieniem wartości materiałów odzyskanych z rozbiórki tych obiektów oraz kosztów rozbiórki.
3.
Zasady określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego (SOWI), które realizują tymczasowe budownictwo według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w ramach normatywu środków obrotowych SOWI.
§  5.
1.
Roboty z zakresu budownictwa tymczasowego wykonawca zalicza do wartości produkcji budowlano-montażowej według obowiązujących cen kosztorysowych.
2.
Inwestor zalicza do nakładów inwestycyjnych roboty związane z budową obiektów tymczasowych, określonych w § 3 ust. 1.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali szczegółowe zasady sprawozdawczości w zakresie budownictwa tymczasowego.
§  6.
Wykonawca po ukończeniu budowy może sprzedać zamawiającemu obiekty budownictwa tymczasowego (z wyjątkiem obiektów określonych w § 3 ust. 1) według uzgodnionych między stronami cen, uwzględniających aktualną wartość użytkową tych obiektów.
§  7.
Wszelkie obiekty tymczasowego budownictwa, wzniesione do dnia 31 grudnia 1957 r. na budowach realizowanych w szczególnych warunkach w rozumieniu § 2 zarządzenia nr 146 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie planowania i realizacji nakładów na zaplecze techniczno-gospodarcze i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych (Biuletyn PKPG Nr 28, poz. 69), przewidzianych do kontynuowania w 1958 r., powinny być przekazane nieodpłatnie z dniem 1 stycznia 1958 r. przez zamawiającego generalnemu lub częściowemu wykonawcy w obowiązującym trybie. Nie dotyczy to obiektów, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 146 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie planowania i realizacji nakładów na zaplecze techniczno-gospodarcze i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych (Biuletyn PKPG Nr 28, poz. 69).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1958 r.
* Z dniem wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w uchwale Rady Ministrów nr 45 z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (M.P.58.16.99) tracą moc przepisy dotychczasowe sprzeczne z tymi przepisami. Nowe przepisy powinny szczegółowo wymieniać przepisy dotychczasowe, które utraciły moc, zgodnie z ww. uchwałą zmieniającą nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1958 r.
1 § 3 uchylony przez § 3 pkt 2 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (M.P.58.32.186) z dniem 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.61.373

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Planowanie i realizacja nakładów na zaplecze techniczno-gospodarcze i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
Data aktu: 13/07/1957
Data ogłoszenia: 05/08/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1958