Komisje do walki ze spekulacją i nadużyciami.

UCHWAŁA NR 186
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1957 r.
o komisjach do walki ze spekulacją i nadużyciami.

§  1.
1.
Przy prezydiach powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych powołuje się komisje do walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu oraz przy świadczeniu usług, zwane w dalszym ciągu "komisjami".
2.
Zakres działania komisji obejmuje:
a)
kontrolę sprzedaży towarów, a w szczególności sprzedaży posiadanych zapasów towarowych, pobieranych cen, sposobu przechowywania i jakości towarów oraz rzetelności miar i wag,
b)
wykrywanie przestępstw spekulacyjnych oraz nadużyć w handlu i usługach, w szczególności przez ujawnianie nielegalnych handlarzy, ich agentów i innych spekulantów,
c)
sprawdzanie w zakładach handlowych i przemysłu gastronomicznego oraz w innych punktach sprzedaży przestrzegania przepisów o obrocie towarowym.
3.
W skład komisji wchodzą:

jako przewodniczący - członek prezydium właściwej rady narodowej,

jako sekretarz - pracownik prezydium właściwej rady narodowej,

jako członkowie -

a)
pracownik prezydium właściwej rady narodowej,
b)
przedstawiciele Milicji Obywatelskiej oraz związków zawodowych i innych organizacji społecznych.

Zwiększenie liczby członków komisji spośród pracowników prezydium rady narodowej może nastąpić w uzasadnionych przypadkach za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

4.
Do przeprowadzania kontroli uprawnieni są członkowie komisji oraz upoważnieni przez komisję kontrolerzy społeczni powoływani w zakładach pracy spośród członków załogi oraz kontrolerzy delegowani przez organizacje społeczne. Kontrolerzy społeczni działają w myśl wytycznych komisji. Zasady wysuwania kandydatów na kontrolerów społecznych w zakładach pracy ustali instrukcja Centralnej Rady Związków Zawodowych.
5.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością komisji.
6.
Organizację komisji, sposób powoływania ich członków, tryb funkcjonowania komisji oraz szczegółowy zakres i sposób ich działania ustali instrukcja Prezesa Rady Ministrów.
7.
Koszty i wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu właściwej rady narodowej.
8.
Za czas oddelegowania do przeprowadzania kontroli członkowie komisji nie będący pracownikami prezydium oraz kontrolerzy społeczni otrzymują wynagrodzenie z zakładu pracy w takiej wysokości, jaka przysługiwałaby im w czasie urlopu wypoczynkowego. W razie pracy w godzinach nadliczbowych wynagrodzenie ryczałtowe wypłacane jest z budżetu właściwej rady narodowej w wysokości ustalonej zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
Traci moc uchwała nr 615 Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1951 r. w sprawie wzmożenia walki ze spekulacją (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-77, poz. 1069, z 1954 r. Nr A-33, poz. 481 i z 1956 r. Nr 99, poz. 1139).
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, zainteresowanym ministrom, prezydiom wojewódzkich rad narodowych i prezydiom rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024